Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

Grzegorz Gałązka

W niedzielę 12 grudnia Papież poświęcił figurki Dzieciątka Jezus, które zostały przyniesione przez najmłodszych uczestników spotkania

W niedzielę 12 grudnia Papież poświęcił figurki Dzieciątka Jezus, które zostały przyniesione przez najmłodszych uczestników spotkania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

„Szopka stanowi bliskie i jakże wymowne przedstawienie Bożego Narodzenia - przypomniał Jan Paweł II. - To element naszej kultury i sztuki, ale przede wszystkim znak wiary w Boga, który w Betlejem przyszedł «zamieszkać wśród nas» (J 1, 12) - powiedział Ojciec Święty w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 12 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie. Oto treść papieskich rozważań:
„Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i w wielu miejscach szykuje się już szopkę, jak tu, na Placu św. Piotra. Obojętnie, mała czy duża, prosta czy wyszukana.
Jak każdego roku, za chwilę poświęcę figurki Dzieciątka Jezus, które w Świętą Noc umieszczone zostaną w szopkach, w których są już św. Józef i Matka Boża - milczący Świadkowie wzniosłej Tajemnicy. Swoim pełnym miłości spojrzeniem zachęcają nas Oni, byśmy czuwając i modląc się, przyjęli Boskiego Zbawiciela, który przybywa, przynosząc światu radość Bożego Narodzenia.
Ta sama radość wzywa nas, abyśmy z góry cieszyli się tą dzisiejszą trzecią niedzielą Adwentu, zwaną niedzielą «Gaudete». Prośmy Dziewicę oczekiwania, ażeby żywe było w nas, chrześcijanach, i we wszystkich ludziach dobrej woli pragnienie spotkanie bliskiego już Pana”.

Jan Paweł II do Polaków

Jan Paweł II złożył życzenia świąteczne prawie 600 rodakom obecnym na audiencji ogólnej 15 grudnia w Watykanie. Podziękował im za prezenty przywiezione z Tatr i Koszalina. Były wśród nich m.in. pierwszy egzemplarz Nowego Testamentu przetłumaczony na gwarę góralską, a także choinki, bombki, opłatki i woskowa figurka Dzieciątka Jezus.
Streszczając po polsku katechezę, Papież stwierdził, że omawiany w niej Psalm 72 [71] „przedstawia pobożnego, sprawiedliwego władcę, obrońcę biednych i uciemiężonych (por. ww. 72, 12-13), w którym tradycja chrześcijańska odczytuje oblicze Jezusa Chrystusa”.
Ojciec Święty powiedział następnie: „Pozdrawiam serdecznie wszystkich moich rodaków. Witam bp. Kazimierza Nycza i władze Koszalina. Dziękuję za gest życzliwości ze strony Waszego miasta. Szczególnie pozdrawiam pielgrzymkę z Zakopanego i wojskową orkiestrę Podhalańczyków. Bóg zapłać za śpiewy i muzykę. Jestem wdzięczny za choinki, które co roku przywozicie, żeby przypominały mi umiłowane Podhale, góry i strony rodzinne. Zawieźcie ten nastrój Bożego Narodzenia do Waszych rodzinnych domów. Niech Chrystus wszystkim błogosławi. Wesołych i dobrych świąt Bożego Narodzenia!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 15 grudnia 2004 r.

Papieskie orędzie na 91. Dzień Migranta i Uchodzcy

Na konieczność rzeczywistej integracji migrantów w krajach ich przyjmujących, ale bez utraty przez nich poczucia tożsamości i odrębności narodowej, zwraca uwagę Jan Paweł II w orędziu na 91. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony 16 stycznia 2005 r. Dokument ten, zatytułowany Integracja międzykulturowa, ogłosiło 9 grudnia Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Integracja przybyszów w krajach, które ich przyjmują, jest hasłem często używanym dla określenia konieczności prawdziwego włączenia się migrantów w życie tych krajów, zwykle jednak towarzyszą temu rozbieżności co do dokładnego określenia tego pojęcia - pisze Ojciec Święty. W tym kontekście przypomniał stanowisko, zaproponowane przez instrukcję Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących Erga migrantes caritas Christi z 14 maja br.
Dokument widzi w integracji nie asymilację prowadzącą do pomniejszania lub zapominania własnej tożsamości kulturalnej przez migrantów, ale raczej drogę do ich otwarcia się na wartości społeczeństw, które ich przyjmują, i przyczynienia się w ten sposób do wzajemnego wzbogacania się. Jest to długi proces, zmierzający do kształtowania społeczeństw i kultur i sprawiający, że w coraz większym stopniu odzwierciedlają one różnorodne dary Boga dla ludzi - podkreślił Ojciec Święty. Dodał, że imigrant winien podejmować niezbędne kroki na drodze do włączania się w społeczeństwo, takie jak poznanie języka danego kraju i dostosowanie się do miejscowych praw i wymogów pracy, aby uniknąć niepotrzebnego zróżnicowania.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że chrześcijanie, świadomi nadprzyrodzonego działania Ducha Świętego, potrafią uznać obecność w różnych kulturach „bezcennych składników religijnych i ludzkich”, które mogą ofiarować mocne podstawy wzajemnego porozumienia. Należy więc łączyć zasadę poszanowania różnic kulturowych z troską o niepodważalne wartości wspólne jako oparte na powszechnych prawach człowieka. Papież przywołał często cytowany przez siebie podczas spotkań z młodzieżą świata werset z 21. rozdziału Księgi Izajasza, mówiący o czuwaniu, podkreślając, że wszyscy wierzący winni się stawać „strażnikami poranka”.

Reklama

Adwentowa Msza św. dla studentów

Człowiek nie dotrze do prawdy o własnych siłach, wykorzystując jedynie zdobycze nauki, ponieważ jest to możliwe „tylko dzięki pełnemu miłości spojrzeniu Chrystusa”. Jan Paweł II przypomniał o tym studentom uczelni rzymskich, uczestniczącym 14 grudnia wieczorem w tradycyjnej adwentowej Mszy św. w Bazylice Watykańskiej.
W Eucharystii wzięli udział słuchacze wyższych uczelni i kapelani z wielu krajów Europy, przybyli na kilkudniowe spotkanie w ramach przygotowań do przyszłorocznego XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii, wśród nich także Polacy z bp. Markiem Jędraszewskim.
W kazaniu, nawiązując do Roku Eucharystii, Papież zwrócił uwagę, że „w obliczu Tajemnicy Eucharystycznej zmuszeni jesteśmy weryfikować prawdziwość naszej wiary, naszej nadziei i naszej miłości (...). Nie można być obojętnym, gdy Chrystus mówi: «Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba»” (J 6, 51).
Jan Paweł II zachęcił studentów, by nie przestawali poszukiwać Chrystusa, „odkrywając w Jego oczach pociągający blask dobroci i piękna”. „To tajemnicze odbicie Jego miłości niech będzie światłem towarzyszącym zawsze Waszej drodze” - życzył młodzieży Ojciec Święty.

Reklama

Audiencja dla Szefa dyplomacji Iraku

Po wizycie w Watykanie ministra spraw zagranicznych Iraku Hoshyara Zebariego, który przyjęty został przez Jana Pawła II 13 grudnia, rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls ujawnił, że przedmiotem rozmów była sytuacja w Iraku i na Bliskim Wschodzie. Szef irackiej dyplomacji spotkał się także z kard. Angelo Sodano, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.
„Minister podziękował Jego Świątobliwości oraz jego współpracownikom za pomoc okazywaną zawsze Irakowi oraz zapewnił o zaangażowaniu swego rządu w krzewienie wolności religijnej, a w szczególności obronę wspólnot chrześcijańskich - powiedział Navarro-Valls i dodał: - W czasie obu spotkań potępiono raz jeszcze bolesną plagę terroryzmu, wyrażając nadzieję na szybkie przywrócenie szacunku dla wartości moralnych, które stanowią podstawę każdej cywilizacji”.

Bp A. Dziemianko - biskupem pomocniczym w Mińsku-Mohylewie

14 grudnia Jan Paweł II mianował biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej na Białorusi dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej Antoniego Dziemiankę. Będzie on wspierał w zarządzaniu tą rozległą jednostką kościelną 90-letnego kard. Kazimierza Świątka, który jest także administratorem apostolskim terytorialnie jeszcze większej diecezji pińskiej. Sędziwy kard. Świątek nie miał biskupa pomocniczego w archidiecezji mińsko-mohylewskiej od ponad półtora roku, tzn. od mianowania 17 kwietnia 2003 r. bp. Cyryla Klimowicza biskupem diecezji św. Józefa w Irkucku. W diecezji pińskiej, która jest największa na Białorusi, Kardynała wspiera bp Kazimierz Wielikosielec OP.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

[ TEMATY ]

profanacja

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Rzecznik diecezji gliwickiej ks. Krystian Piechaczek powiedział, że w nocy z poniedziałku na wtorek nieznani sprawcy rozbili taberankulum, z którego zabrali cyboria (pojemniki na Najświętszy Sakrament), małą monstrancję oraz relikwiarz św. Faustyny. W kościele i poza nim znaleziono rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie. Skradziono także ekran, na którym wyświetlane były pieśni religijne podczas nabożeństw. Parafia nie oszacowała jeszcze strat.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości 3 Maja

2024-05-03 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Każdy człowiek został wpisany i powołany do królewskiej godności. Każdy nosi w sobie nieskończona godność, od chwili kiedy zaistnieje, nikt nie musi mu jej przyznawać, i nikt nie jest w stanie mu jej odebrać! – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję