Reklama

Kościół

Kolejny atak na kościół. Generalny konserwator zabytków reaguje

W nocy z 24 na 25 grudnia zniszczono fasadę warszawskiego kościoła Świętego Krzyża, który w przeszłości był obiektem wielu ataków ze strony środowisk lewicowych. „Wystąpię o monitoring obiektu. Zero tolerancji dla wandalizmu” – zareagowała teraz Magdalena Gawin, wiceminister kultury dziedzictwa narodowego i generalny konserwator zabytków.

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

profanacja kościoła

Michał Karsucki/Facebook.com

Zniszczono fasadę kościoła Świętego Krzyża w Warszawie

Zniszczono fasadę kościoła Świętego Krzyża w Warszawie

O warszawskim kościele Świętego Krzyża było głośno, gdy protestowały przez nim środowiska LGBT stające w obronie aktywisty „Margot”. Innym razem dostępu do świątyni bronili narodowcy, gdy do środka próbowali dostać się zwolennicy Strajku Kobiet.

W Noc Narodzenia Pańskiego, z 24 na 25 grudnia, zniszczono z kolei fasadę warszawskiej świątyni przy Krakowskim Przedmieściu. O profanacji poinformował prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Straży Narodowej Robert Bąkiewicz.

Reklama

Nieznani sprawcy użyli sprejów, by zostawić napisy na fasadzie świątyni.

„Barbarzyńcy, który wymazali elewacje Kościoła Św. Krzyża powinni sami pokryć koszt prac naprawczych i popracować w ramach zadośćuczynienia” – skomentowała w sieci Magdalena Gawin.

Wiceminister poinformowała, że wystąpi o monitoring obiektu.

Reklama

„Zero tolerancji dla wandalizmu. Sprejowanie po zabytkowych obiektach to plaga Warszawy” – zaznaczyła. Zapewniła, że jeśli policja ustali sprawców dowie się, czy konserwatorzy mogą być oskarżycielami posiłkowymi na procesie.

Na wpis Gawin zareagował natychmiast Robert Bąkiewicz.

„Mam takie wrażenie jakby wiceminister relatywizowała ten akt sprowadzając go li tylko do wandalizmu. Gdyby takie akty jak do katolików miały miejsce np do żydów i posprejowana by została synagoga, to media i politycy mówiliby o międzynarodowym skandalu i polskim antysemityzmie” – ocenił lider Marszu Niepodległości.

2021-12-28 16:02

Ocena: +12 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: seria profanacji kościołów w regionie paryskim

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Piotr Drzewiecki

W nocy z niedzieli na poniedziałek 10 stycznia w dwóch kościołach w podparyskiej diecezji Saint-Denis doszło do profanacji, kradzieży i zniszczeń w dwóch kościołach. 7 stycznia podobny przypadek stwierdzono w kościele Saint Germain w Vitry-sur-Seine w diecezji Creteil.

We wszystkich trzech przypadkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu, włamania do skarbonek, kradzieży sprzętu liturgicznego oraz innych zniszczeń.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: każdy z nas jest powołany do świętości

2022-05-15 11:13

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O powszechnym powołaniu do świętości mówił papież podczas kanonizacji 10 nowych świętych Kościoła katolickiego 15 maja na placu św. Piotra. Są to dotychczasowi błogosławieni: Tytus Brandsma z Holandii (Niderlandów), Łazarz, zwany Devasahayam z Indii, Cezary de Bus z Francji, Ludwik (lub Alojzy) Maria Palazzolo i Justyn Maria Russolillo z Włoch, Karol de Foucauld i Maria Rivier z Francji oraz Maria Franciszka od Jezusa Rubatto, Martia od Jezusa Santocanale i Maria Dominika Mantovani z Włoch.

Ojciec Święty podkreślił, że przed swoim odejściem z tego świata Pan Jezus skierował do uczniów słowa, które mówią, co to znaczy być chrześcijaninem: „tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie” (J 13, 34). „To jest testament, jaki zostawił nam Chrystus, podstawowe kryterium, które pozwala rozpoznać czy jesteśmy Jego uczniami, czy też nie: przykazanie miłości” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja Naukowa „Władza sądownicza a bezpieczeństwo prawne w państwach demokratycznych w procesie integracji europejskiej: Polska – Słowacja – Ukraina – Niemcy”

2022-05-16 11:04

[ TEMATY ]

konferencja

kul.pl

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 19 - 20 maja 2022r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję