Reklama

Aspekty

Zielona Góra. „Witki” po raz piąty

28 grudnia odbył się piąty Zielonogórski Przegląd Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Witki”. Mimo formy online nie zabrakło emocji i wrażeń. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Petra”.

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

seniorzy

Stowarzyszenie Petra

archiwum Stowarzyszenia "Petra"

Jury w składzie: Stanisław Zimniewicz, Artur Przybylak, Grzegorz Klimek

Jury w składzie: Stanisław Zimniewicz, Artur Przybylak, Grzegorz Klimek

- W tym roku bardzo dużo ośrodków odpowiedziało na nasze zaproszenie. Bardzo się cieszymy, że chcecie w nim uczestniczyć, zdobywać nagrody i pokazywać to, co robicie na co dzień – powiedziała Krystyna Pustkowiak, prezes Stowarzyszenia „Petra”, otwierając przegląd.

Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Artur Przybylak, Stanisław Zimniewicz i Grzegorz Klimek. Prace wykonane zostały w trzech kategoriach – rękodzieło, formy muzyczne, a także małe formy teatralne, kabaretowa, taneczne oraz recytacja. Uczestnicy prezentowali się indywidualnie i grupowo.

- Gratulujemy wszystkim laureatom, wszystkim wyróżnionym, ale przede wszystkim gratulujemy wszystkim uczestnikom. Prace, które nadesłaliście, wasze występy teatralne, instrumentalne, wokalne urzekły nas. Pracujcie dalej. To niesamowite, że tak pięknie potraficie pracować – powiedział Grzegorz Klimek.

Reklama

W kategorii rękodzieło indywidualnie zwyciężyła Urszula Nawrocka za pracę „Anioł szczęścia” (Dom Dziennego Pobytu Retro). Wyróżnienia zdobyli Alicja Olechno za pracę „Czerwony Kapturek” (DPS Kożuchów) oraz Marcin Siwek za pracę „Miłość w świetle księżyca” (WTZ Winnica Zielona Góra). Grupowo zwyciężył Środowiskowy Dom Samopomocy w Świebodzinie za pracę „Moje wymarzone miejsce”. Wyróżnienia zdobyły Dzienny Dom Senior-Wigor za pracę „Koliber” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej Tęcza z Zielonej Góry za pracę „Sielsko anielsko”.

W kategorii formy muzyczne indywidualnie zwyciężyła Paulina Jankowska (WTZ Przystań Zielona Góra), a wyróżnienia otrzymali Marcin Peca (ŚDS Arkadia Zielona Góra), Patryk Długosz (WTZ Tęcza Zielona Góra), Monika Kubiak (DPS Szarcz) i Tomasz Bajer (Zespół Szkół Specjalnych w Zielonej Górze). Grupowo zwyciężył Środowiskowy Dom Samopomocy Arkadia w Zielonej Górze, a wyróżnienia otrzymały Dom Pomocy Społecznej w Szarczu i Warsztat Terapii Zajęciowej Winnica w Zielonej Górze.

W kategorii małe formy teatralne, kabaretowa, taneczne oraz recytacja indywidualnie zwyciężył Maciej Kwiecień z Zespołu Szkół Specjalnych w Zielonej Górze, a wyróżnienia otrzymali Damian Czerniak (ŚDS Arkadia Zielona Góra) i Halina Jędraszak (Dzienny Dom Senior-Wigor). Grupowo zwyciężył Warsztat Terapii Zajęciowej w Świebodzinie, natomiast wyróżnienia otrzymały Dom Pomocy Społecznej w Kożuchowie oraz Ex Animo - Zielona Arteterapia.

2021-12-29 09:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Milion złotych dla seniorów. Caritas rusza z wielką akcją pomocy

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

seniorzy

Caritas

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie koronawirusem Caritas uruchomiła dziś (19 marca) nową kampanię – #PomocDlaSeniora. Na start akcji, skierowanej do osób starszych, które w obecnej sytuacji wymagają szczególnej troski i opieki, Caritas przeznaczy milion złotych.

Równolegle organizacja uruchamia zbiórkę pieniędzy, żeby stopniowo zwiększać zakres i skalę działania.

Poza pomocą żywnościową, Caritas zapewni seniorom zaopatrzenie w środki higieniczne i ochronne (płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki), wsparcie wolontariuszy w czynnościach wymagających wyjścia z domu (np. w zakupie leków), a także inne formy pomocy, w zależności od potrzeb, na przykład opiekę psychologiczną.

Podziel się cytatem
– Bardzo liczymy na solidarność Polaków. Zawsze apelując o wsparcie dla naszych podopiecznych, spotykamy się z dużym odzewem i wierzę, że podobnie będzie teraz, kiedy sytuacja wymaga błyskawicznego działania. Zapraszamy też duże firmy. Wiemy, że w ich przypadku problemem nie są środki. Po prostu nie wiedzą, jak je przekazać, żeby dotrzeć do każdego potrzebującego. Caritas ma w tym ogromne doświadczenie – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Milion złotych, a w ślad za nim kolejne środki, trafią do Caritas diecezjalnych. Ich zadaniem będzie rozpoznanie potrzeb na poziomie lokalnym, sporządzenie listy potrzebujących i dystrybucja pomocy. W kampanię włączą się nie tylko pracownicy, ale także wolontariusze Caritas. Dziś jest to 80 tysięcy osób w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Zabrze: W sortowni odpadów znaleziono zwłoki noworodka

2022-10-04 14:22

Adobe.Stock

Zwłoki noworodka odnaleziono w sortowni przy miejskim składowisku odpadów w Zabrzu. Ciało zauważył jeden z pracowników. Policja i prokuratura starają się ustalić skąd zwłoki dziecka zostały przywiezione. Wkrótce powinna zostać przeprowadzona sekcja zwłok.

Mł. asp. Sebastian Bijok z zabrzańskiej policji powiedział PAP, że ciało znaleziono w minioną sobotę. Policja ani prokuratura wcześniej nie informowały o tej sprawie. "Tego dnia po 9 otrzymaliśmy informację o znalezieniu zwłok noworodka w sortowni odpadów przy ul. Cmentarnej. Ciało zauważył jeden z pracowników podczas sortowania odpadów, które są tam regularnie przywożone" - powiedział rzecznik.

CZYTAJ DALEJ

Michał Archanioł. Dzieje kultu i duchowość

2022-10-04 13:40

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Karol Porwich/Niedziela

Książka „Michał Archanioł. Dzieje kultu i duchowość” jest długo wyczekiwaną publikacją. Stanowi ona drugą część wydanej dziesięć lat temu, cieszącej się dużą popularnością monografii: „Święty Michał Archanioł. Zagadnienia teologiczne”, pod redakcją Herberta Oleschko.

Tym razem ten sam Autor wraz z ks. Krzysztofem Pelcem CSMA, zebrali prace kilkunastu pisarzy, którzy przedstawiają rozwój kultu Świętego Michała Archanioła w dziejach całego chrześcijaństwa, skupiając uwagę na różnych częściach świata i Europy. Szczególnie cennym wkładem jest opis historii kultu Św. Michała w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję