Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Początki polskiej ideologii narodowej

Halina Szotek opowiedziała o cieszyńskich drogach do niepodległości.

[ TEMATY ]

Niepodległość

muzeum

wykład

Fot. Monika Jaworska

Halina Szotek mówiła o początkach niepodległości.

Halina Szotek mówiła o początkach niepodległości.

Wykład w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie poświęciła m.in. sytuacji na Śląsku Cieszyńskim na przełomie IX i XX w.

W drugim dziesięcioleciu XIX w. oddziaływały na społeczeństwo polskie nowoczesne ideologie narodowe. Niemcy dążyli do kierowania polityką i życiem społecznym także w realiach cieszyńskich, czemu przeciwstawiała się grupa inteligencji czeskiej, w tym pastor Jan Winkler, który był protektorem powstałej w 1842 r. w ewangelickim gimnazjum Czeskiej besedy. Polską ideologię narodową wnieśli w życie społeczności czeskiej Śląska Cieszyńskiego pisarz i krzewiciel polskiej tradycji i języka Paweł Stalmach oraz Andrzej Kotula. Następnie zaczęły powstawać biblioteki, w tym w 1848 r. Czytelnia Polska.

Halina Szotek przypomniała o ważnej rocznicy przypadającej w tym roku – mianowicie 150 lat temu odbyło się specjalne zebranie z udziałem m.in. Pawła Stalmacha oraz ks. Ignacego Świeżego inaugurujące we wrześniu 1871 r. działalność Polskiej Czytelni Katolickiej w Skoczowie, która siedzibę miała wówczas w Domu bł. Jana Sarkandra – w miejscu, gdzie dziś znajduje się muzeum. Jest to najstarsza organizacja kulturalno-oświatowa w mieście założona z inicjatywy księży wikariuszy – Antoniego Nogola i Karola Paździory.

Te i szereg informacji usłyszeli uczestnicy spotkania prowadzonego przez kierownika placówki Jakuba Staronia. Spotkanie zorganizowało Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie razem z Uniwersytetem III Wieku.

2021-12-29 19:57

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie zapomnieć

[ TEMATY ]

muzeum

pl.wikipedia.org

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza na uroczystości upamiętniające 74. rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął biskup świdnicki Ignacy Dec.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję