Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra pożegna stary rok na modlitwie i modlitwą powita nowy 2022 rok

- 2021 to z pewnością trudny rok. Upłynął pod znakiem pandemii, a także różnych wydarzeń politycznych czy ekonomicznych, które wstrząsały społeczeństwami. Tymczasem Jasna Góra stara się być opoką, czyli miejscem, w którym bezpiecznie i w wewnętrznym pokoju przeżywa się relację z Bogiem i Matką Bożą - podkreśla o. Michał Legan, rzecznik Sanktuarium. Jasna Góra pożegna stary rok na modlitwie i modlitwą powita nowy 2022 rok.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Tradycyjne nieszpory na zakończenie roku odprawione zostaną 31 grudnia, a więc jutro o godz. 17.00 w Bazylice. - Podczas tej modlitwy będziemy przepraszać, dziękować i prosić - przypomina o. Michał Legan, rzecznik. Jak zwykle na zakończenie nabożeństwa kustosz Jasnej Góry przedstawi sprawozdanie z działalności duszpasterskiej.

O najważniejszych wydarzeniach roku 2021 będzie też mowa na konferencji prasowej, która z udziałem przeora Jasnej Góry, kustosza i rzecznika zaplanowana jest dziś na godz. 16.00 w Sali Papieskiej.

Reklama

W sylwestrowy wieczór w Kaplicy Matki Bożej trwać będzie czuwanie modlitewne aż do godz. 04.30. O północy odprawiona zostanie Msza św. noworoczna.

O. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry zauważa, że rok 2021 był trudny, upłynął pod znakiem pandemii, a także różnych wydarzeń politycznych czy ekonomicznych, które wstrząsały społeczeństwami. Tymczasem Jasna Góra stara się być opoką czyli miejscem, w którym bezpiecznie i w wewnętrznym pokoju przeżywa się relację z Panem Bogiem i Matką Bożą.

Rzecznik zwrócił uwagę na gwałtownie zmieniający się świat, nazywając te przemiany swoistym „potopem”, bo jak tłumaczył: „otaczają nas żywioły różnych politycznych, ekonomicznych, społecznych przemian, wystarczy wymienić konflikt na granicy polsko-białoruskiej, głębokie rozdarcie polityczne, które nastąpiło w Ojczyźnie”. Podkreślił, że i w tej sytuacji paulini świadomi tego, co dzieje się wokół, starają się służyć tym, do czego są powołani, czyli sakramentami: Eucharystią, sakramentem pokuty i pojednania, umożliwiać pielgrzymom spotkanie bardzo osobiste z Matką Najświętszą.

Reklama

- Trwamy na modlitwie i staramy się wprowadzać element pokoju i ładu w tej rozhuśtanej łodzi i myślę, że to w tym roku Jasnej Górze udawało się, mimo wielu raf, bo przecież media chciałby, aby tu działy się rzeczy dramatyczne, wstrząsające, a czasem nawet skandaliczne, myślę, że udawało się ten żywioł opanować, trochę tonować - zauważył o. Legan.

Podziel się cytatem

- Tu przychodzą wierni i nikt ich nie pyta o barwy polityczne, o to, co sądzą o wirusach lub co ich dzieli w rodzinach. Na Jasnej Górze pytamy tylko o to, czy przychodzisz tu na modlitwę i jeśli po to, by spotkać Pana Boga, to staramy się pomóc - podkreślił rzecznik.

O. Legan zauważył, że Jasna Góra ani na chwilę nie była zamknięta dla pielgrzymów: „działały Kaplica, Bazylika, jasnogórski konfesjonał, oczywiście robiliśmy wszystko, by było tu bezpiecznie i mamy na uwadze wzajemną troskę, bo jak powiedział papież Franciszek chronienie się przed wirusem to jest gest miłości bliźniego”.

Jak wyglądał 2021 r. na Jasnej Górze?

W czasie konferencji prasowej zorganizowanej w Sali Papieskiej na Jasnej Górze o. Samuel Pacholski - przeor Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak - kustosz, o. Michał Legan - rzecznik prasowy oraz Izabela Tyras - dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry podsumowali mijający rok 2021. Prezentujemy obszerne fragmenty tej konferencji.

2021-12-30 19:01

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rada Stała KEP apeluje o modlitwę i pomoc dla sióstr i braci z Ukrainy

[ TEMATY ]

modlitwa

KEP

pomoc dla Ukrainy

Karol Porwich/Niedziela

Wezwanie do modlitwy i postu w intencji pokoju w Ukrainie oraz pomoc dla uchodźców wojennych przybywających do Polski – były głównym tematem nadzwyczajnego zebrania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się dziś w formule online.

Podczas zebrania Rady Stałej KEP biskupi potępili barbarzyńską decyzję prezydenta Rosji o rozpoczęciu działań militarnych przeciwko Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Dookoła za dużo niepewności, stresu i bólu, aby stać bezczynnie i patrzeć na to z boku. Czas zacząć działać, bo do stracenia nie ma go już wiele. Nie chcemy być w tym sami. Dlatego w naszej akcji majowej polecamy Ci tylko jedno: TrzyMaj się Maryi! - wtedy wszystko będzie dobrze.

„Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie”. Maryja zawsze wie, co jest dla nas najlepsze. Będąc z Nią, nasza relacja z Bogiem rozkwitnie jak majowe konwalie i magnolie. Matka Boża to najlepszy towarzysz naszej duchowej drogi, o czymś zaświadczają całe rzesze świętych. Trzymając się Maryi - jesteśmy bezpieczni.

CZYTAJ DALEJ

Słuchając i idąc razem - trwa Tydzień "Laudato si"

2022-05-25 21:01

[ TEMATY ]

Laudato si

Adobe.Stock

Tydzień Laudato si’, obchodzony w dniach 22-29 maja, jest inicjatywą upamiętniającą opublikowanie encykliki Laudato si’ papieża Franciszka z 2015 r. – To pierwsza w historii Kościoła katolickiego encyklika w całości poświęcona zagadnieniom ekologicznym – podkreśla ks. dr Rafał Pastwa z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

Do udziału w tygodniu wezwał Franciszek w minioną niedzielę, zaznaczając, że ekologia w komunikowaniu religijnym poszczególnych papieży zajmuje niezwykle ważne miejsce. Głos Franciszka w kwestii ochrony środowiska nie był pierwszym, ani przełomowym – jednak po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego encyklika w całości została poświęcona zagadnieniom ekologicznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję