Odbywały się cykliczne spotkania „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”, „Maryjne drogi do świętości Prymasa Jasnogórskiego” czy „Wokół Milenijnego Aktu Oddania” organizowane m.in. przez Jasnogórski Instytut Maryjny.
W sierpniu w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha otwarta została nowa wystawa „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia bł. kard. Stefan Wyszyński”. Są na niej niezwykłe eksponaty; przede wszystkim sukienka milenijna, zwana też „sukienką Tysiąclecia”, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej w 1966 r. podczas uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski. Inicjatorami wykonania nowej sukni byli paulini, ale projektowi patronował Prymas kard. Stefan Wyszyński, który ją poświęcił przy udziale abpa Karola Wojtyły 3 maja 1966 r. Są i milenijne korony, a także kopia złożonego wtedy Aktu Milenijnego zawierzenia Maryi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na wystawie możemy zobaczyć także ornaty ks. Prymasa, piuskę kardynalską, kapelusz kardynalski, pocztówki, obrazki ręcznie wypisane przez błogosławionego i wiele innych zwykłych przedmiotów związanych z „człowiekiem niezwykłej miary”.
Reklama
Także w sierpniu na Jasnej Górze odbył się koncert - oratorium o Stefanie kardynale Wyszyńskim „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach. To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Bogu przez Maryję w formie dziesięciu pieśni.
Oratorium powstało z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Zakonu Paulinów.
W październiku została zaprezentowana książka zawierająca jasnogórskie nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego: „Głos z Jasnej Góry”. To wspólna inicjatywa paulinów i Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Jak podkreślał przeor częstochowskiego klasztoru to ważne świadectwo jasnogórskiej posługi bł. Prymasa i jego maryjnej drogi. Jego głos rozbrzmiewał przez trzy dekady i był z uwagą słuchany przez wiernych, a liczyć się z nim musieli nawet rządzący wówczas krajem komuniści. To pierwsze wydanie - kazań, przemówień, rozważań - wydanych w całości, bez ingerencji cenzury.
Tu, kard. Wyszyński zapraszał ludzi różnych stanów i zawodów, aby w niełatwych czasach zniewolenia komunistycznego przekazywać ewangeliczne przesłanie nadziei i szerzyć miłość do Bogarodzicy. Antologia zawiera nauczanie z lat 1956 - 1980.
Sam dzień beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, a więc 12 września upływał na Jasnej Górze w duchowej łączności ze świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. Dzięki specjalnym telebimom na placu przed Szczytem, utworzony został Telemost. Uroczystość poprzedziło radosne oczekiwanie. Zabrzmiały m.in. utwory z projektu muzycznego „Czas to miłość - polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego”.
Reklama
W jasnogórskiej Kaplicy odprawiona została jedna z pierwszych Mszy św. dziękczynnych za nowego błogosławionego Kościoła w Polsce.
W październiku zostały tutaj uroczyście wprowadzone relikwie czyli realny znak obecności, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Relikwie przekazał Instytut Prymasa Wyszyńskiego podczas rekolekcji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, bo to bł. Prymas dał nową inspirację do ożywienia apostolstwa modlitwy różańcowej na Jasnej Górze.
Na dzień wprowadzenia relikwii bł. kard. Wyszyńskiego wybrano pierwszą sobotę miesiąca, bo to dzięki niemu, zwłaszcza w okresie przygotowań do Milenium, nabożeństwo Sobót Królowej Polski rozpowszechniło się w całej Polsce i jest pielęgnowane na Jasnej Górze.
Na ten czas bardzo czekał 103-letni o. Jerzy Tomziński, który był bliskim współpracownikiem kard. Wyszyńskiego, uważał go za swego duchowego przewodnika i ojca, który modlitwą o uwolnienie Prymasa zapoczątkował tradycję Apelu Jasnogórskiego. Udział w beatyfikacji był dla sędziwego paulina ostatnim publicznym wydarzeniem. Ten „człowiek Jasnej Góry” zmarł 14 XI 2021 r.