Reklama

Niedziela w Warszawie

Oświadczenie Kurii Warszawsko-Praskiej o aktualnym statusie ks. Grzegorza K.

Ks. Grzegorz K. odbył terapię psychologiczną. Według biegłych nie wymaga izolacji. Mimo tego, ma zakaz od władz kościelnych jakiegokolwiek kontaktu z osobami nieletnimi - informuje Kuria Warszawsko-Praska w oświadczeniu zamieszczonym na swoich stronach. Sprawa dotyczy duchownego, który miał dopuścić się czynów pedofilskich m.in. podczas pełnienia funkcji proboszcza parafii w Otwocku. Portal Wiez.pl poinformował, że ksiądz zamieszkał w domu księży emerytów, który bezpośrednio sąsiaduje m.in. ze szkołą podstawową.

Kuria informuje, że ks. Grzegorz K. został umieszczony w domu księży emerytów na czas odbywania kary. W tym miejscu ustanowiony przez biskupa miejsca kurator sprawuje nad nim pieczę. Sam duchowny - napisano w oświadczeniu - odbył terapię psychologiczną i według biegłych nie wymaga izolacji. Mimo tego, władze kościelne zakazały mu jakiegokolwiek kontaktu z osobami nieletnimi.

Jest to już drugi pobyt ks. K. w otwockim domu księży emerytów. Wcześniej przebywał tam nieco ponad trzy lata a potem został przeniesiony do zamkniętego klasztoru.

W 2013 r. media poinformowały, że mimo ciążącego na nim zarzutu molestowania małoletniego duchowny wciąż był proboszczem na warszawskim Tarchominie. Miał się dopuścić czynów pedofilskich m.in. podczas pełnienia funkcji proboszcza parafii w Otwocku pod Warszawą. Po ujawnieniu sprawy do prokuratury zaczęły się zwracać kolejne osoby twierdzące, że w przeszłości były molestowane przez ks. Grzegorza K.

Prokuraturę o czynach duchownego powiadomił w 2011 r. psychoterapeuta Marek Sułkowski, który poznał tę historię od swojego pacjenta. 28 marca 2013 r. Sąd orzekł karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 4 lata oraz grzywnę 3,4 tys. zł. 25 września 2013 r. proboszcz został odwołany ze swej funkcji przez biskupa.

28 stycznia 2014 r. zapadł wyrok prawomocny w sprawie ks. Grzegorza K. Sąd Okręgowy podtrzymał werdykt Sądu Rejonowego. Po tym wyroku abp Henryk Hoser nałożył na duchownego karę suspensy. 17 marca 2014 r. ksiądz został zatrzymany na polecenie prokuratury w Wołominie. Jej śledztwo zostało jednak umorzone z powodu niewystarczającej wagi zarzutów.

Jednak 29 grudnia 2015 r. ks. K. został skazany z kolei wyrokiem Sądu Rejonowego w Otwocku (ta sama podstawa prawna wyroku, co poprzednio) na karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata oraz na karę grzywny 3 tys. zł. Po apelacji 15 lipca 2016 r. wyrok został utrzymany w mocy przez Sąd Okręgowy Warszawa Praga.

Reklama

Poniżej tekst oświadczenia:

Oświadczenie Kurii Warszawsko-Praskiej o aktualnym statusie ks. Grzegorza K.

W związku z zakończeniem, w grudniu ubiegłego roku, procesu karno-administracyjnego ks. Grzegorza K., Kuria Warszawsko-Praska informuje, że zgodnie z decyzją zatwierdzoną przez watykańską Kongregację Nauki Wiary zostały na niego nałożone kary:

- zakaz wykonywania publicznie wszelkich funkcji kapłańskich,

- dożywotni zakaz pracy duszpasterskiej i posługi wobec małoletnich z uwzględnieniem dożywotniego zakazu sprawowania sakramentu pokuty i pojednania wobec osób, które nie ukończyły 18. roku życia,

- zakaz przebywania na terenie parafii NMP Matki Pięknej Miłości w Warszawie-Tarchominie oraz parafii MB Ostrobramskiej w Otwocku Wielkim.

Całość dokumentacji zgromadzonych w trakcie postępowań kościelnych ws. księdza Grzegorza K. (wstępnego dochodzenia kanonicznego oraz procesu karno-administracyjnego) została przekazana do Kongregacji Nauki Wiary.

Na czas odbywania kary ks. Grzegorz K. został umieszczony w domu księży emerytów. W tym miejscu kurator ustanowiony przez biskupa sprawuje nad nim pieczę. Ksiądz Grzegorz K. odbył terapię psychologiczną. Według biegłych nie wymaga izolacji. Mimo tego ma zakaz od władz kościelnych jakiegokolwiek kontaktu z osobami nieletnimi.

ks. Dariusz Szczepaniuk

kanclerz Kurii

2022-01-05 15:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wypowiedzi ks. Lemańskiego na Woodstocku nie postaną bez konsekwencji - oświadczenie rzecznika kurii

[ TEMATY ]

oświadczenie

Marcin Żegliński

Jeśli potwierdzą się skandalizujące wypowiedzi ks. Wojciecha Lemańskiego, które wedle doniesień prasowych miały paść na Przystanku Woodstock, to spotka się to "ze zdecydowaną reakcją i konsekwencjami" - zapowiada rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki dodaje, że przed podjęciem decyzji sprawa ta zostanie najpierw wyjaśniona i zweryfikowana.

Warszawa, 3.08. 2014 r. Komunikat Rzecznika Prasowego Diecezji Warszawsko-Praskiej

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda przyznał prezydentowi Łotwy Order Orła Białego

2023-02-01 11:35

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi; polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. W środę w Rydze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy.

Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę w Rydze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Levitsem. Według KPRP, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję