Reklama

Kościół

Dzisiaj wierni obrządku greckokatolickiego zasiądą do wieczerzy wigilijnej

Dzisiaj wierni obrządku greckokatolickiego zasiądą do wieczerzy wigilijnej przed uroczystością Bożego Narodzenia, która według kalendarza juliańskiego przypada zawsze 7 stycznia. Po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich będą świętować narodziny Chrystusa przez trzy dni.

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Różnica daty obchodu Narodzenia Pańskiego związana jest z kalendarzem juliańskim, którym posługują się wierni obrządku wschodniego. – Tym samym grekokatolicy mieszkający w Polsce obchodzą cały cykl bożonarodzeniowych świąt prawie dwa tygodnie później - tłumaczy ks. mitrat Bogdan Stepan, protosynkel archieparchii przemysko-warszawskiej (wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej) i proboszcz parafii archikatedralnej obrządku greckokatolickiego pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.

Jak zaznacza duchowny, w wielu rodzinach, szczególnie mieszanych Boże Narodzenie świętuje się dwa razy. – Bo są rodziny grekokatolickie i rzymskokatolickie. Poza tym nawet jeśli tak nie jest to wierni oglądają przecież transmisję pasterki z Watykanu. Wszędzie ubrane są choinki i rozbrzmiewają kolędy – dodaje ks. Stepan.

Święta w obrządku grekokatolickim nie różnią się wiele od świąt w obrządku zachodnim. – Rozpoczynamy bardzo wcześnie dzień wigilijny Liturgią św. Bazylego Wielkiego, którą odprawia się dziesięć razy w roku. Przeważnie w dni postne, a takim jest dzień wigilijny – zaznacza ksiądz mitrat. Liturgia ta pomimo tego, że sprawowana o poranku jest połączona z nieszporami. Po odprawieniu tego nabożeństwa wierni zabierają do domów prosforę, czyli chleb którym będą się dzielić przy stole wigilijnym.

Uroczystą kolację podczas „Swiatego Weczera” rozpoczyna się od modlitwy i odśpiewania Troparionu, czyli hymnu sławiącego narodzenie Pańskie. Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego, śpiewa się także kolędę „Boh predwicznyj narodywsja”, a potem wszyscy dzieląc się prosforą składają sobie życzenia. – Generalna zasada jest taka, że na tej wieczerzy wigilijnej pojawia się dwanaście tradycyjnych potraw, zwyczajowo zostawia się jedno wolne nakrycie dla przybysza, a w modlitwie pamięta się o zmarłych i samotnych, którzy nie mogą być z rodziną, bo są daleko od domu – podkreśla ks. mitrat Stepan.

Reklama

Po wspólnej wieczerzy wierni udają się do cerkwi na tzw. „Wełykie Poweczerje”. – To jest coś w rodzaju pasterki, ale to nie jest Boska Liturgia tylko nabożeństwo, w którym jest bardzo dużo czytań o Bożym Narodzeniu. Odprawia się je zawsze w wigilię Narodzenia Pańskiego i Objawienia Pańskiego – podkreśla greckokatolicki kapłan. – Dopiero po tym nabożeństwie jest odprawiana Boska Liturgia – dodaje. Jednak ze względu na duże odległości do cerkwi może być ona sprawowana także w ciągu dnia 7 stycznia.

To, co wyróżnia obrządek greckokatolicki to trzy dni świąteczne, gdy celebruje się Boże Narodzenie. – W drugi dzień świąt, 8 stycznia, przypada święto „Sobor Preswiatoj Bogorodicy”. - Wspomina się Przenajświętszą Maryję Bogurodzicę. Wierni składają dziękczynienie Maryi, że dała światu Zbawiciela – wyjaśnia ks. Stepan.

Trzeci dzień świąt, 9 stycznia, to wspomnienie św. Stefana, arcydiakona i pierwszego męczennika. – W ten dzień, podobnie jak w tradycji rzymskokatolickiej, pokazuje się, że chrześcijaństwo to nie jest tylko takie ładne, proste i przyjemne, ale wymagające ofiary i wyrzeczeń – zaznacza protosynkel archieparchii przemysko-warszawskiej.

Według wschodniej tradycji od Bożego Narodzenia, aż do Objawienia Pańskiego nie urządza się hucznych zabaw i wesel. – Nie jest to czas postny ani zakazany, ale według zwyczaju przeznaczony na świętowanie Bożego Narodzenia. Spotyka się w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych, śpiewa się kolędy, ale nie urządza się hucznych zabaw – tłumaczy ks. Stepan.

Następnie w kalendarzu juliańskim przypada też kilka ważnych świąt: 14 stycznia - Obrzezanie Chrystusa, Św. Bazylego Wielkiego i Nowy Rok, 18 stycznia - Wigilia Chrztu Pańskiego, 19 stycznia - Chrzest Chrystusa, 20 stycznia - II Dzień Objawienia Pańskiego, Św. Jana Chrzciciela.

Według tradycji obrządku grekokatolickiego okres Narodzenia Pańskiego trwa aż do 15 lutego, kiedy wierni obchodzą święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w tradycji zachodniej potocznie świętem Matki Bożej Gromnicznej.

2022-01-06 09:07

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: w Kijowie pożegnano kard. Lubomyra Huzara

[ TEMATY ]

grekokatolicy

wikipedia.org

kard. Lubomyr Huzar

kard. Lubomyr Huzar

W greckokatolickim soborze katedralnym Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie odbył się 5 czerwca pogrzeb arcybiskupa większego kijowsko-halickiego kard. Lubomyra Huzara. Uczestniczyli w nim wszyscy biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), hierarchowie różnych Kościołów, przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką na czele i wielkie rzesze wiernych. Liturgii i całemu obrzędowi przewodniczył obecny zwierzchnik UKGK, abp Światosław Szewczuk. Osobistym wysłannikiem Franciszka był sekretarz Kongregacji Kościołów Wschodnich abp Cyril Vasiľ.

W kazaniu podczas liturgii następca zmarłego 31 maja kardynała przypomniał główne etapy jego życia i jego dokonania. Przywołał postać klasyka literatury ukraińskiej Tarasa Szewczenki, zwanego Kobzarem, podkreślając, że kard. Lubomyr był współczesnym Kobzarem ze względu na swe zasługi dla życia duchowego, kultury i wielu innych dziedzin życia swego narodu. Zdaniem mówcy ze swym zmarłym rodakiem żegnali się z szacunkiem także ci, którzy za jego życia niezbyt wsłuchiwali się w jego słowa. „Dziś opłakujemy twoje odejście, ale przecież kochaliśmy i kochamy cię, a miłość nie umiera” – powiedział abp Szewczuk. Wyraził przekonanie, że obecnie zmarły kardynał „będzie naszym pośrednikiem u Boga w niebie i będzie się stawiał tam za naszą umiłowaną Ukrainą”.

CZYTAJ DALEJ

Historia nie ze smartfona

2022-08-09 12:38

Niedziela Ogólnopolska 33/2022, str. 36-37

[ TEMATY ]

prof. Wojciech Roszkowski

Michał Klag /Biały Kruk

Prof. Wojciech Roszkowski

Prof. Wojciech Roszkowski

Po co młodzież uczyć historii? Po to, by potrafiła rozumieć, co się dzieje wokół nas, by rozumiała siebie i wspólnotę, do której należy: Polskę, Europę, świat – mówi prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika "Historia i teraźniejszość. 1945-1979".

Wojciech Dudkiewicz: Czy historyk, autor podręczników dla młodzieży może ujawniać poglądy polityczne? Jednostronność polityczna to jeden z zarzutów pod adresem Pańskiej książki.

Prof. Wojciech Roszkowski: Każdy ma prawo mieć poglądy polityczne, bo jest obywatelem, każdy podręcznik natomiast jest dziełem, które powinno kształtować młodzież w szerokim zakresie poglądów. Protestuję przeciwko nazywaniu mojego podejścia do tego przedmiotu ideologicznym, a takie zarzuty też się pojawiły. W podręczniku wyraźnie zaznaczyłem, że istnieją różne ideologie, które wyjaśniają świat czy sposób wskazują program działania w częściowy, są więc uproszczonymi wizjami świata. To zupełnie inna płaszczyzna niż oceny historyczne, które ja proponuję.

CZYTAJ DALEJ

Są znakiem nadziei i radości

2022-08-12 23:02

Biuro Prasowe AK

    – Bóg zapłać za wasz trud pielgrzymi, za waszą obecność, za waszą gotowość do bycia znakiem Chrystusa dla współczesnego świata – bądźcie nim zawsze – mówił abp Marek Jędraszewski do 7 tys. uczestników 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, którzy dotarli w czwartek 11 sierpnia na Jasną Górę.

    – Wybraliście trud pielgrzymowania, by być razem w drodze do Matki – to daje poczucie szczęścia i radości – mówił abp Marek Jędraszewski do pielgrzymów na Jasnej Górze podkreślając, że trud pielgrzymowania musi przynieść trwałe owoce, ponieważ zdążanie do Matki było przepełnione modlitwą, rozważaniami i cichą refleksją. – Dla wielu byliście znakiem nadziei i radości, że jest Kościół ciągle żywy, ciągle młody, ciągle przeniknięty nadzieją. Jesteście także dla niektórych znakiem sprzeciwu wobec antykultury kłamstwa i przemocy słownej i fizycznej – mówił metropolita krakowski zwracając uwagę na celowe działania, które mają obrazić i poniżyć chrześcijan – fake newsy, profanacje czy oskarżenia wobec biskupów i księży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję