Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Mieszka w niej 70 chłopców, którzy nieraz wykazali się różnymi talentami, także plastycznymi. Ich prace można oglądać do 10 stycznia na wystawie: „Dobrze podarować sztukę” w strumieńskiej Galerii Pod Ratuszem.
Jest podzielona na dwie części. W pierwszej znalazły się dzieła nawiązujące do tematyki Bożonarodzeniowej. Znalazły się tam szopki Betlejemskie, przystrojone choinki, kartki świąteczne oraz informacje o samym DPS-e. W drugiej umieścili prace o różnorodnej tematyce. Przy wejściu na salę znajdują się plansze informujące o działalności DPS-u.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Sztukę tworzyli nasi mieszkańcy pod niezastąpionym okiem pani Elżbiety Kurcius, która prowadzi pracownię rękodzieła, oraz przy wsparciu pozostałych terapeutów, m.in. Wiolety Perz czy siostry Margaret. Nasz dom działa od 66 lat. Cieszymy się z owocnej współpracy ze społecznością lokalną oraz samorządem z panią burmistrz Anną Grygierek na czele. Jednym z tych owoców jest wystawa w murach ratusza – mówi dyrektor DPS-u dla Dzieci w Strumieniu Anna Sławińska. – Zwróciłem szczególną uwagę na fotografie. Są umiejętnie zaaranżowane, naturalne i mówią o tym, że to wszystko ma głęboki sens, pokazują cierpliwość, wytrwałość tych, którzy pracują i terapeutów – zauważa zastępca burmistrza Włodzimierz Cybulski.
Reklama
Proboszcz tutejszej parafii św. Barbary ks. Jacek Kobiałka zauważa, że aż trudno uwierzyć, że takie piękne prace wykonały dzieci, tym bardziej że trzeba cierpliwości ze strony wykonawców i wychowawców.
Także oglądający wystawę są pełni uznania. – Przepiękne pomysły i cudowne prace – napisała p. Paulina w mediach społecznościowych. Pani Brygida nabyła kartki świąteczne wykonane z sercem przez wychowanków DPS-u i wysłała je z życzeniami do swoich krewnych. Pani Jiryna z Czech podkreśliła, że chłopcy są wspaniali i każdy, kto troszczy się o nich z miłością, zasługuje na ogromny szacunek.
Przełożona zgromadzenia w Strumieniu siostra Emanuela Małgorzata Marek przypomina, że w 2021 r., 17 października, minęło 145 lat, jak władze miasta zaprosiły zgromadzenie na ten teren.
– W odpowiedzi na tę prośbę zostały wysłane dwie siostry, które tu rozpoczęły pracę wychowawczą wśród dziewcząt. Stopniowo powstało przedszkole, szkoła powszechna i podstawowa, aż do momentu wybuchu wojny. Po uzyskaniu niepodległości, od 1955 r. siostry rozpoczęły pracę z dziećmi upośledzonymi – mówi przełożona.
Wystawa, to nie jedyna forma sprawienia radości niepełnosprawnym dzieciom. Niespodziankę dla nich przygotowała Fundacja „Zostań Aniołem”, która otacza opieką tutejszych chłopców. Uruchomiła w internecie na siepomaga.pl świąteczną skarbonkę „I ty możesz zostać Aniołem na te święta”. Dochód przeznaczyli na zakup prezentów pod choinkę dla podopiecznych. – Tych dzieci los nie oszczędził, a ich jedyną rodziną są pracownicy i przyjaciele Domu Pomocy Społecznej. Są to dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnościami złożonymi – podkreślają pracownicy Fundacji. Wśród osób, które wsparły akcję, są znani artyści: Michał Wiśniewski, Beathris i Radosław Palacz.