Reklama

Niedziela Częstochowska

Z inspiracji Jurą

Jest to wystawa  pięciu artystek, które są członkiniami Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, w ramach warsztatów twórczych zrealizowanych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Niegowej i Bobolicach.

[ TEMATY ]

malarstwo

Marian Florek

Jesienna Jura

Jesienna Jura

Na wystawie można zobaczyć zróżnicowane podejście do malarskiego ujęcia letnio-jesiennych jurajskich pejzaży. Jedna artystka obserwuje szczegół, detal i przygląda się roślinności, kamieniom z bliska. Inna zaś ujmuje krajobraz w szerokich planach, w większej perspektywie. A kolejna skupia się na grze świateł, jej temperaturze i barwie – analizuje malarskie artefakty Robert Sękiewicz, odpowiedzialny za galerię OPK  Gaude Mater  od 27 lat.

Reklama

Wśród wszystkich prac bardzo interesujący jest pejzaż Bogusławy Grzywińskiej. Jest malowany w aurze zachodzącego słońca. Widoczna jest jesienna nostalgia. Sposób operowania światłem jest na bardzo dobrym poziomie warsztatowym, ale też wiele mówi o wrażliwości twórcy. Bardzo ciekawy jest obraz Małgorzaty Domańskiej, gdzie widzimy detale w bardzo bliskim planie. Dziki koper dominuje, ale w tle majaczy bryła ruin zamku. Jest to ciekawe połączenie obu planów. Wszystkie obrazy na wystawie zostały wykonane na płótnie techniką olejną i akrylową.

Wystawę można obejrzeć w OPK  Gaude Mater  w Częstochowie do 26 stycznia 2022 r.

2022-01-12 13:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ekstaza św. Franciszka” El Greco od poniedziałku na Zamku Królewskim w Warszawie

[ TEMATY ]

sztuka

malarstwo

pl.wikipedia.org

Od 16 września do 31 października br. dzieło hiszpańskiego malarza El Greco „Ekstaza św. Franciszka”, znajdujące się z zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach będzie prezentowane na Zamku Królewskim w Warszawie w ramach wystawy „Galeria jednego obrazu”. 11 września w asyście policji i pod nadzorem konserwatorów, obraz po raz pierwszy po dziesięciu latach od udostępnienia go zwiedzającym, opuścił siedleckie Muzeum Diecezjalne.

Przed wyjazdem z Siedlec obraz został poddany został ekspertyzie, której dokonali konserwatorzy dzieł sztuki: Magdalena Rogowska oraz Tomasz Buźniak - główny konserwator dzieł sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie. – Jesteśmy w Siedlcach, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z transportem dzieła sztuki. Musieliśmy dokonać opisu „zachowania” obrazu oraz wykonać zdjęcia dokumentujące stan dzieła. W takich sytuacjach należy także nadzorować pakowanie i transport - wyjaśniali konserwatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Z Kijowa wracam z nadzieją na odrodzenie Ukrainy, a potem także Europy

2022-05-23 09:40

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Dalekosiężnym owocem tej wizyty może być autentyczne pojednanie polsko-ukraińskie. Byłaby to sprawa na miarę dziejową. Jako Polacy i Ukraińcy możemy razem stworzyć coś wielkiego - mówi abp Stanisław Gądecki podsumowując wizytę polskich biskupów w Ukrainie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu dodaje, że z Kijowa wraca z nadzieją na odrodzenie Ukrainy, a potem także Europy.

- Mam wrażenie, że jeśli chodzi o odniesienie do wartości – to cywilizacja europejska przeżywa głęboki kryzys. Tymczasem na Ukrainie jest inaczej. Ludzie rwą się do walki o najbardziej podstawowe wartości: chrześcijańskie i europejskie zarazem - dodaje. Informuje także o szczegółach rozmów ze zwierzchnikami Kościołów w Ukrainie oraz o warunkach jakie winny być spełnione, aby papież mógł przyjechać z pielgrzymką.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2022-05-24 07:02

[ TEMATY ]

egzamin

egzamin ósmoklasisty

ks. Waldemar Wesołowski

Dla ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi w tym roku także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję