Reklama

Kościół

Maryja w sytuacji kryzysowej

Rozważanie do Ewangelii J 2, 1-11

[ TEMATY ]

homilia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Adobe Stock

1. Kryzys w Kanie

Na weselu w Kanie Galilejskiej dochodzi do sytuacji kryzysowej. Wesele może się skończyć kompromitacją nowożeńców. Maryja pierwsza zauważa, że kończy się wino i decyduje się pomóc młodej rodzinie. Mówi o problemie Jezusowi – jedynej osobie, która może zaradzić niezręcznej sytuacji.

2. Słowa Klucze

„Nie mają wina”

Dbanie o wino na weselu należało do obowiązków starosty weselnego. On jeszcze nie dostrzegł kryzysu, a Maryja już go zobaczyła. Wie, że dla młodego małżeństwa także sprawy przyziemne są ważne. Ona jest obecna od początku w tej rodzinie. Wchodzi w ich życiowe sprawy i problemy.

„I napełnili stągwie wodą”

Greckie słowo „hydriai” oznacza naczynie, dzban, stągiew przeznaczone do przechowywania różnych rzeczy. Św. Jan pisze o stągwiach kamiennych, które używano do rytualnych obmywań żydowskich, których było wiele. Każda stągiew miała objętość na dwie lub trzy miary. Miara to ok. 40 litrów, czyli jedna stągiew mogła pomieścić od 80 do 120 litrów, a było ich sześć! Tyle wody musieli przynieść słudzy, a Jezus wszystko przemienił w najlepsze wino. To, czym obdarza nas Pan Bóg przekracza nasze najśmielsze marzenia. Dziś w Kanie (Kafr Kana) jest kościół Cudu w Kanie Galilejskiej, gdzie można zobaczyć podobne stągwie.

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”

Pewne przysłowie polskie mówi: „Pan Bóg ma skrzynię bez wieka dla każdego człowieka”. Jezus chce nas bardzo obdarować i poprowadzić przez nasze kryzysy. Nie może jednak tego zrobić bez naszego „chcę”. Potrzebne jest nasze zaufanie jego Słowu, temu, co On mówi i uczynienie tego, o co prosi. Św. Jan Paweł II tak to wyjaśniał: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie... - znaczy: słuchajcie Jezusa, mojego Syna, idźcie za Jego słowem i zaufajcie Mu, Uczcie się mówić "tak" Chrystusowi w każdej okoliczności waszego życia”.

Reklama

3. Dziś

Warto zaprosić Maryję do swojego życia i spraw. Ona pierwsza widzi zbliżające się kryzysy i od razu reaguje. Jest tylko jeden warunek wyjścia z kryzysu: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie Jezus”.

2022-01-15 20:00

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło

Niedziela Ogólnopolska 11/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Bożena Sztajner/Niedziela

Czas Wielkiego Postu to nie tylko umartwienie i pokuta, ale przede wszystkim czas naszego nawrócenia. W środę popielcową usłyszeliśmy słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Pewnie wszyscy widzimy potrzebę nawrócenia, ale kiedy zaczynamy wchodzić w szczegóły tego procesu, pojawia się wiele rozbieżności i własnych pomysłów, jak nawrócić się do Pana.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję