Reklama

Kościół

Maryja w sytuacji kryzysowej

Rozważanie do Ewangelii J 2, 1-11

[ TEMATY ]

homilia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Adobe Stock

1. Kryzys w Kanie

Na weselu w Kanie Galilejskiej dochodzi do sytuacji kryzysowej. Wesele może się skończyć kompromitacją nowożeńców. Maryja pierwsza zauważa, że kończy się wino i decyduje się pomóc młodej rodzinie. Mówi o problemie Jezusowi – jedynej osobie, która może zaradzić niezręcznej sytuacji.

2. Słowa Klucze

„Nie mają wina”

Dbanie o wino na weselu należało do obowiązków starosty weselnego. On jeszcze nie dostrzegł kryzysu, a Maryja już go zobaczyła. Wie, że dla młodego małżeństwa także sprawy przyziemne są ważne. Ona jest obecna od początku w tej rodzinie. Wchodzi w ich życiowe sprawy i problemy.

„I napełnili stągwie wodą”

Greckie słowo „hydriai” oznacza naczynie, dzban, stągiew przeznaczone do przechowywania różnych rzeczy. Św. Jan pisze o stągwiach kamiennych, które używano do rytualnych obmywań żydowskich, których było wiele. Każda stągiew miała objętość na dwie lub trzy miary. Miara to ok. 40 litrów, czyli jedna stągiew mogła pomieścić od 80 do 120 litrów, a było ich sześć! Tyle wody musieli przynieść słudzy, a Jezus wszystko przemienił w najlepsze wino. To, czym obdarza nas Pan Bóg przekracza nasze najśmielsze marzenia. Dziś w Kanie (Kafr Kana) jest kościół Cudu w Kanie Galilejskiej, gdzie można zobaczyć podobne stągwie.

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”

Pewne przysłowie polskie mówi: „Pan Bóg ma skrzynię bez wieka dla każdego człowieka”. Jezus chce nas bardzo obdarować i poprowadzić przez nasze kryzysy. Nie może jednak tego zrobić bez naszego „chcę”. Potrzebne jest nasze zaufanie jego Słowu, temu, co On mówi i uczynienie tego, o co prosi. Św. Jan Paweł II tak to wyjaśniał: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie... - znaczy: słuchajcie Jezusa, mojego Syna, idźcie za Jego słowem i zaufajcie Mu, Uczcie się mówić "tak" Chrystusowi w każdej okoliczności waszego życia”.

Reklama

3. Dziś

Warto zaprosić Maryję do swojego życia i spraw. Ona pierwsza widzi zbliżające się kryzysy i od razu reaguje. Jest tylko jeden warunek wyjścia z kryzysu: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie Jezus”.

2022-01-15 20:00

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: nie duchowni, lecz modlitwa przemienia Kościół i serca

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

O znaczeniu modlitwy, która czyni cuda i zapobiega zatwardziałości serc mówił dziś Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. „Modlitwa wiernych zmienia Kościół: to nie my papieże, biskupi, księża, zakonnice sprawiamy rozwój Kościoła, ale święci!" - powiedział Ojciec Święty. Papież skoncentrował się w swojej homilii na pierwszym dzisiejszym czytaniu (1 Sm 1,9-20) mówiącym o żarliwej modlitwie Anny, błagającej Boga o potomstwo i obserwującym ją z pewnego dystansu kapłanie Helim.

Franciszek zauważył, że we wspomnianym fragmencie z Pierwszej Księgi Samuela słyszymy najpierw słowa żarliwej modlitwy Anny, a następnie myśli kapłana, który nie będąc zdolnym do usłyszenia słów modlitwy, sądził że Anna jest pijana. Ale ten rozpaczliwy płacz dotarł do Boga, który jak wiemy sprawił upragniony przez nią cud.

CZYTAJ DALEJ

Święty Franciszek z Asyżu

Dzisiaj chciałbym przedstawić postać Franciszka, prawdziwego „giganta” świętości, który nie przestaje fascynować wielu osób w każdym wieku i wszystkich religii.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ: obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy

2022-10-04 11:55

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/Albert Zawada

Obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności - mówił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock w Warszawie szef polskiej dyplomacji wskazywał, że oboje zgodzili się, że obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję