Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 9/2005

Włodzimierz Rędzioch

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 13 lutego 2005 r.

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 13 lutego 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie człowieka jest cennym darem, który należy kochać i którego trzeba bronić w każdej fazie. Przykazanie: „Nie zabijaj!” domaga się poszanowania go i promowania zawsze, od początku po naturalny kres. To przykazanie obowiązuje także w obliczu choroby i wówczas, kiedy spadek sił ogranicza zdolność człowieka do autonomii.
Jan Paweł II - papież
Z orędzia na Wielki Post 2005 r.

„Anioł Pański” z papieżem

13 lutego br. podczas modlitwy Anioł Pański Jan Paweł II podziękował wiernym całego świata za modlitwy w jego intencji podczas pobytu w rzymskiej klinice Gemelli. Oto pełny tekst papieskich rozważań:
„Drodzy Bracia i Siostry! Witajcie! Znowu spotykamy się w tym miejscu, by wysławiać Pana. Pragnę podziękować Wam - a także tym wszystkim, którzy łączą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji - za Waszą bliskość, miłość, a przede wszystkim za modlitwę w dniach mego pobytu w klinice Gemelli.
Odczuwam stale potrzebę Waszej pomocy u Pana, aby pełnić posłannictwo, które zawierzył mi Jezus.
W ubiegłą środę obrzędem posypania głów popiołem rozpoczęliśmy Wielki Post, czas liturgiczny, który każdego roku przypomina nam o podstawowej prawdzie: nie wejdzie się do życia wiecznego, jeżeli nie będzie się nieść naszego krzyża w jedności z Chrystusem. Nie osiągnie się szczęścia i pokoju, jeżeli nie podejmie się z odwagą wewnętrznej walki. Tę walkę wygrywa się bronią pokuty, modlitwy, postu i uczynkami miłosierdzia. Wszystko to należy czynić w ukryciu, bez hipokryzji, w duchu szczerej miłości do Boga i braci.
Dziś wieczór, jak każdego roku, rozpocznę wraz z mymi współpracownikami z Kurii rekolekcje wielkopostne. W ciszy i skupieniu prosić będę Pana za wszystkie potrzeby Kościoła i świata. Was, Drodzy Bracia i Siostry, również proszę, abyście towarzyszyli nam swoją modlitwą.
Niechaj Najświętsza Maryja, która pośród codziennych trosk kierowała stale umysł i serce ku tajemnicy swego Syna, prowadzi nas w owocnym wypełnianiu wielkopostnych wskazań”.

Rekolekcje wielkopostne w Kurii Rzymskiej

W dniach 13-18 lutego br. miały miejsce coroczne rekolekcje wielkopostne dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Głosił je w tym roku - pod hasłem: Kościół na służbie nowego i wiecznego przymierza - ordynariusz Novary bp Renato Corti.
Punktem wyjścia rekolekcyjnych rozważań była opinia Ojców Kościoła, że „Ciało i Krew Chrystusa w sakramencie Eucharystii stanowią żywą syntezę całej historii zbawienia” - powiedział bp Corti. Rekolekcjonista podjął się „interpretacji sakramentu Eucharystii przez odczytanie historii zbawienia i ukazanie, że Eucharystia stanowi rzeczywiście jej syntezę”. Podkreślił, że „podstawowym warunkiem sprostania odpowiedzialności biskupa za wiarę innych jest jego życie tym wszystkim, co mówi i głosi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przesłanie Matki Bożej z Lourdes aktualne dziś

Przesłanie Maryi Panny z Lourdes jest takie samo, jak to, z którym zwraca się do nas Chrystus: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (zob. Mk 1, 15). Przypomniał o tym Jan Paweł II w przesłaniu do uczestników Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji święta Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i XIII Światowego Dnia Chorego.
Papież pozdrowił wszystkich biorących udział w Liturgii, której przewodniczył jego wikariusz dla diecezji rzymskiej - kard. Camillo Ruini.
Nawiązując do Dnia Chorego, Ojciec Święty podkreślił, że jego wymowa „pozwala nam powrócić myślami do Groty Massabielskiej w Wysokich Pirenejach francuskich, gdzie w 1858 r. Matka Boża aż 18 razy ukazała się św. Bernadetcie Soubirous (...). Z tamtego miejsca modlitwy i nadziei dla tylu pielgrzymów, pochodzących z różnych stron świata, Niepokalana nie przestaje wzywać do modlitwy, pokuty i nawrócenia”.
Jan Paweł II zwrócił następnie uwagę, że „umierając na krzyżu, Chrystus, człowiek boleści, wypełnił plan miłości Ojca i odkupił świat”. W tym kontekście zaznaczył, że jeśli do Jego cierpień chorzy dołączą własne, będą „mogli być Jego uprzywilejowanymi współpracownikami w zbawieniu dusz”.
Ojciec Święty wspomniał też o wielu innych miejscach, gdzie gromadzą się wspólnoty chrześcijańskie z okazji XIII Światowego Dnia Chorego, szczególnie o sanktuarium Maryi Królowej Apostołów w Jaunde w Kamerunie, w którym odbywają się główne uroczystości tego ważnego wydarzenia kościelnego.
Na zakończenie Jan Paweł II życzył, aby Maryja, Niewiasta boleści i nadziei, była dobra dla każdego, kto cierpi, i wyjednała każdemu pełnię życia.

Reklama

S. Łucja otrzymała przed śmiercią list od papieża

Na krótko przed śmiercią s. Łucja otrzymała od Jana Pawła II list. Wiedząc o pogarszającym się stanie 97-letniej portugalskiej karmelitanki bosej, ostatniego świadka objawień maryjnych w Fatimie w 1917 r., współpracownicy Papieża wysłali jego list faksem.
Bp Albino Mamede Cleto, ordynariusz Coimbry, był obecny przy s. Łucji do ostatniego tchnienia. Powiedział, że sędziwa zakonnica „zdołała sama zapoznać się w niedzielę rano z treścią listu Ojca Świętego”. Papież zapewniał, że modli się za nią, aby „w duchu Paschy mogła przeżyć te chwile boleści i cierpienia”. Jana Pawła II na pogrzebie s. Łucji reprezentował kard. Tarcisio Bertone, obecny arcybiskup Genui. W 2000 r., gdy był sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, rozmawiał z portugalską zakonnicą na temat treści trzeciej części tzw. tajemnicy fatimskiej i uzyskał od niej potwierdzenie, że przepowiednia „śmiertelnego zranienia biskupa w bieli” mogła dotyczyć zamachu na Jana Pawła II 13 maja1981 r.

Jan Paweł II o zmarłej s. Łucji

„Czułem zawsze wsparcie jej codziennego daru modlitwy, szczególnie w ciężkich chwilach próby i cierpienia” - tak Jan Paweł II wspomina s. Łucję dos Santos. W ogłoszonym w Watykanie liście do bp. Albina Mamede Cleto, ordynariusza Coimbry, Papież podkreśla łączące go z nią „więzy duchowej przyjaźni, które zacieśniły się z upływem czasu”.
„Wierzę, że przechodzącą z ziemi do nieba s. Łucję przyjęła właśnie Ta, którą widziała ona w Fatimie tak wiele lat temu. Oby Najświętsza Maryja Panna zechciała odprowadzić duszę tej swojej oddanej córki na napełniające szczęściem spotkanie z Boskim Oblubieńcem” - napisał Ojciec Święty. Podkreślił „głębokie wzruszenie”, jakie ogarnęło go na wieść, że Niebieski Ojciec wezwał s. Marię Łucję od Jezusa i Niepokalanego Serca do wiecznego mieszkania w niebie. „W ten sposób dotarła ona do celu, do którego zawsze dążyła w modlitwie i milczeniu klasztornym” - napisał.
Ojciec Święty zwrócił następnie uwagę, że „w tych dniach liturgia przypomniała nam, iż śmierć jest wspólnym dziedzictwem synów Abrahama, ale zapewniła nas jednocześnie, że Jezus przez swoją ofiarę krzyża otworzył nam bramy życia nieśmiertelnego (...). Tę pewność wiary przywołujemy w chwili, gdy żegnamy tę pokorną i oddaną karmelitankę, która poświęciła swe życie Chrystusowi” - napisał Ojciec Święty i przypomniał swoje trzy spotkania z portugalską zakonnicą.

List do uczestników centralnych obchodów XIII Światowego Dnia Chorego

Jan Paweł II zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o solidarność z Afryką w walce z chorobami i epidemiami. „Afryka jest kontynentem, skąd wielu chorych w milczeniu apeluje o solidarność całego świata. Jest to także kontynent o ogromnych zasobach ludzkich i duchowych, pragnący pokoju i prawdziwego postępu” - napisał Jan Paweł II w liście do uczestników centralnych obchodów XIII Światowego Dnia Chorego. W dniach 9-11 lutego br. odbyły się one w sanktuarium Maryi Królowej Apostołów w stolicy Kamerunu Jaunde pod hasłem: Chrystus nadzieją dla Afryki.
W przesłaniu, odczytanym przez kard. Javiera Lozano Barragana - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia, Papież zapewnił wszystkich cierpiących i ich najbliższych, a także opiekujący się nimi personel medyczny o swoim szczególnym dla nich uczuciu i bliskości. Jan Paweł II przypomniał też o ofiarnej służbie tysięcy misjonarzy, którzy gwarantują na Czarnym Lądzie opiekę lekarską. „Niech Maryja, Królowa Apostołów i Uzdrowienie Chorych, Ta, która na Kalwarii uczestniczyła w cierpieniu swego Syna, przyjmie łzy wszystkich, których nawiedziło cierpienie, w Afryce i w każdym zakątku ziemi” - napisał Ojciec Święty.
W ramach obchodów Dnia Chorego w Jaunde odbyło się także sympozjum, w którym wzięło udział 21 przedstawicieli konferencji biskupów z 26 krajów Afryki. W czasie spotkania zwrócono uwagę na brak środków finansowych i wykwalifikowanego personelu medycznego oraz struktur opieki sanitarnej. Równocześnie przypomniano, że Kościół katolicki jest zaangażowany w opiekę nad ubogimi i chorymi we własnych ośrodkach, udzielających pomocy medycznej, wsparcia finansowego, porad oraz opieki duchowej. Przedstawiciele episkopatów zgodnie stwierdzili, że ubóstwo jest czynnikiem najbardziej sprzyjającym rozprzestrzenianiu się AIDS w Afryce.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

[ TEMATY ]

synod

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Jak informuje specjalny komunikat, pierwsza wersja Instrumentum laboris była dyskutowana przez członków Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu, którzy obradowali w Watykanie w dniach 23-24 czerwca i spotkali się z Ojcem Świętym. Dokument jest teraz konsultowany przez księży, osoby konsekrowane i ludzi świeckich, którzy reprezentują różne rzeczywistości kościelne. Kard. Mario Grech, który jest sekretarzem generalnym Synodu Biskupów wskazał, że jest to wyraz praktycznej synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

KEP

sekretarz generalny

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Bp Marczak podziękował bp. Mizińskiemu, który przez 10 lat pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, „za jego pracę, poświęcenie oraz oddanie dla Kościoła w Polsce”.

CZYTAJ DALEJ

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Duszpasterz przypomniał doświadczenia zakonnic z Brazylii mieszkających w pobliżu kościoła św. Bonifacego: „Nagle zaczęły być opluwane na ulicy. W dużym szpitalu obok dopuszczono się profanacji tabernakulum i ołtarza w sali modlitewnej, która jest przeznaczona dla wszystkich religii, podczas gdy wszystkie akcesoria muzułmańskie pozostały nietknięte. Kiedy ktoś na sąsiedniej ulicy próbował zdjąć palestyńską flagę zawieszoną przed kościołem, zatrzymały się dwa samochody, a mężczyzna został pobity przez ich pasażerów. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się to w takiej formie" - stwierdza ks. Blum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję