Reklama

Niedziela Wrocławska

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne

Nabożeństwo w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, organizowanego przez Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, odbyło się w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

– W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan świętujemy w czasie jednego centralnego nabożeństwa. To dla nas wielka radość i zaszczyt, że Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej wybrał nasz kościół na miejsce tego nabożeństwa – mówił ks. Marcin Orawski, witając przybyłych na wspólną modlitwę.

Homilię w czasie nabożeństwa wygłosił abp Jerzy Pańkowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Nawiązując do pism Starego i Nowego Testamentu podkreślił, jak ważna jest pomoc Boża świadczona człowiekowi. – Gdzie jest jednak ta pomoc Boża, kiedy człowiek prosząc o nią, mimo wszystko cierpi i napotyka poważne trudności w życiu? Według nauki świętych Ojców Bóg nie przeszkadza cierpieniom, gdy mają nas dotknąć. Ale kiedy nas już dotkną, okazuje nam pomoc przez to, że zamiast nas osłabić, przynoszą nam one korzyść i doświadczenie – mówił abp Jerzy, podkreślając, że kiedy nastąpi próba, nie możemy upadać na duchu. Powinniśmy pamiętać, że granice naszej wytrzymałości są zespolone z zamysłami dopustu Bożego.Taka świadomość jest ważna chociażby w obecnej próbie, kiedy doświadczamy pandemii koronawirusa.

– Prosić o pomoc Bożą może jednak tylko pokorny człowiek, pokorny kapłan a w końcu pokorny naród – mówił arcybiskup. Podkreślił, że wybrane na dzisiejszy dzień czytania, zwłaszcza List św. Pawła do Filipian, uczą takiej pokornej mądrości przez przykład Jezusa, który uniżył siebie i stał się posłuszny aż do śmierci.

– Zawsze kiedy spotykamy się w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, na pewno zadajemy sobie pytanie, czy ta jedność jest dzisiaj w ogóle osiągalna. A może pytamy siebie samych, dlaczego Jezus Chrystus „nie został” jeszcze wysłuchany przez swojego Ojca, którego przecież błagał w modlitwie Arcykapłańskiej: „aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy”. Czy będąc równym Ojcu Bogiem musiał Go w ogóle o to prosić? – pytał arcybiskup i podkreślił, że Jezus pyta w modlitwie równego sobie Ojca.

Reklama

– W takim razie dlaczego Bóg Ojciec nie dokona za nas wielkiego dzieła pojednania chrześcijan tutaj na ziemi? Jedno jest pewne – nie stanie się to wtedy i w ten sposób, jak tego my chcemy, ludzie z deficytem pokornego myślenia. I tutaj nadchodzi czas na krótkie odniesienie do dzisiejszego czytania ewangelicznego – mówił kaznodzieja, analizując fragment, w którym matka synów Zebedeusza prosi dla nich o miejsce przy Chrystusie.

– Nie zrozumiemy ani Wszechmocy ani pokornej bezsilności Bożej, jeśli nie poznamy Boga, który jest Miłością. Czy tylko za to, że synowie Zebedeusza znaleźli się w gronie uczniów powinni otrzymać pierwszeństwo w Królestwie Bożym? Na pewno nie. Po tym wszystkim następuje wielka nauka o prawdziwym pierwszeństwie, które realizuje się w dobrowolnym upokorzeniu, czego najdoskonalszym przykładem jest sam Chrystus mówiący, że nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać duszę swoją jako okup za wielu – mówił abp Jerzy, zwracając uwagę, że dzisiaj ekumenizm jest coraz trudniejszy.

Słowo do zebranych skierował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, dziękując za wspólną modlitwę. – Myślę, że mamy okazje, aby się spotykać i budować tę jedność, tak jak wczoraj na wspólnym śpiewaniu kolęd. Może to są małe kroki, ale takie, którymi zmierzamy do jedności. To, co jest najważniejsze i co jest zadaniem stojącym przed nami, to żebyśmy umieli w sobie dojrzeć Oblicze Boga, żebyśmy umieli patrzeć wzajemnie na siebie, dostrzegając w każdym bracie i każdej siostrze to Boże oblicze. Życzę, byśmy w tym roku, który rozpoczynamy, z życzliwością potrafili wzbudzić w sobie nadzieję jedności, żebyśmy żyli, dając piękne świadectwo wspólnie – życzył metropolita wrocławski.

Nabożeństwo uświetnił Katedralny Chór Prawosławny oraz Zespół Kameralny Kościoła Chrześcijan Baptystów.

2022-01-17 23:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ Sześciolatek z Mariupola z apelem do premiera Johnsona: chciałbym, aby ludzie już nie umierali

2022-05-27 17:15

[ TEMATY ]

dziecko

Mariupol

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/OLEG PETRASYUK

Sześcioletni Illa Kostuszewycz, który stracił rodziców w rosyjskim ataku rakietowym w Mariupolu, napisał list do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona - poinformowała w piątek gazeta Ukrainska Prawda. Chciałbym, żeby wojna skończyła się jak najszybciej i ludzie już nie umierali - podkreślił chłopczyk w apelu do władz w Londynie.

"Chciałbym, żeby wojna skończyła się jak najszybciej i ludzie już nie umierali. Chcę grać w piłkę u siebie w Mariupolu. Chciałbym też, żeby żadne dzieci na świecie nie przeżywały wojny. Pozdrawiam wszystkie dzieci w Wielkiej Brytanii - dziękuję, że nam pomagacie. Zwyciężymy! Mam kotkę Frosię. Przesyłam panu flagę Ukrainy, którą sam namalowałem. Ściskam pana mocno" - napisał sześciolatek w liście do szefa brytyjskiego rządu.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Złożyli wyznanie wiary

2022-05-27 20:23

[ TEMATY ]

diakonat

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

obrzęd wyznania wiary

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Starajcie się być wiarygodnymi świadkami Chrystusa przez wasze słowa i czyny – powiedział w homilii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Dziewięciu kandydatów do diakonatu (5 z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 4 z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej), 27 maja w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie złożyło uroczyste wyznanie wiary, uznania prymatu biskupa Rzymu oraz przyjęcia nauczania Kościoła katolickiego, a także przysięgę wierności i posłuszeństwa przed przyjęciem świeceń diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję