W grudniu 2004 r. Ojciec Święty Jan Paweł II otrzymał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Senat uczelni uczcił w ten sposób 5. rocznicę spotkania Papieża ze światem nauki oraz uświetnił obchody 60. rocznicy istnienia toruńskiej Alma Mater.
Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu (GiLA), kształcące pod patronatem UMK uczniów szczególnie uzdolnionych, od pięciu lat podejmuje różnorakie inicjatywy, by upamiętnić wyjątkowy dla miasta dzień wizyty papieskiej - 7 czerwca 1999 r. Uroczyste konferencje związane z tą datą, oparte na wybranym wątku teologicznego nauczania Jana Pawła II, starannie przygotowane przez grono pedagogów i wykładowców UMK, stanowią końcowy efekt kilkumiesięcznego wysiłku intelektualnego młodych ludzi i przebiegają według wykształconego już scenariusza. Poprzedza je cykl wykładów, a następnie młodzież bierze udział w konkursie literackim. Najlepsze prace zostają opublikowane w specjalnie wydanej książce. Dotychczas ukazały się cztery pozycje w serii wydawniczej Biblioteki GiLA: Młodzi wobec encykliki „Fides et ratio” pod red. prof. Mariana Grabowskiego (2001); Przez słowa do Słowa pod red. dr. hab. Bogdana Burdzieja (2002); „Dar miłości” w nauczaniu Jana Pawła II. Mężczyzną i kobietą stworzył ich...” pod red. prof. Mariana Grabowskiego (2003) i Bogactwo miłosierdzia w kontekście nauczania Jana Pawła II pod red. prof. Zofii Mocarskiej-Tycowej (2004).
Tematem rozważań pierwszego tomiku stała się przewodnia myśl encykliki: „Wiara i rozum to dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Następna książka zawiera eseje i wiersze oparte na wybranych cytatach z utworów literackich i poetyckich Karola Wojtyły. W „Darze miłości...” odnajdujemy m.in. refleksje inspirowane filozofią Papieża zawartą w Miłości i odpowiedzialności i dramacie Przed sklepem jubilera. Bogactwo miłosierdzia... to wybór tekstów wzruszających autentyzmem, bo wynikających z osobistych doświadczeń i czynnego zaangażowania w pracę charytatywną.
Tegoroczna, piąta już konferencja poświęcona będzie Posłannictwu sztuki w nauczaniu Jana Pawła II. W ogłoszonym konkursie literackim młodzież ma możliwość wypowiedzenia się na jeden z podanych tematów: Mowa sztuki; Czy Jan Paweł II inspiruje artystów; Medytacje nad „Tryptykiem rzymskim” Jana Pawła II; Sztuka jako ścieżka prowadząca do Boga, Sztuka jako terapia. Prace oceni jury złożone z pedagogów polonistów pod przewodnictwem artysty rzeźbiarza - prof. Andrzeja Wojciechowskiego (informacje na temat konkursu można znaleźć pod adresem: www.gimakad.torun.pl).
Obcowanie z myślą Jana Pawła II to znakomita forma wprowadzania młodych ludzi w przesłanie nauczania papieskiego, wydobywająca pokłady spontanicznej wrażliwości, talentu literackiego i ukierunkowania na dobro w ludzkim działaniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu