Reklama

Watykan

Watykan: dwie nominacje w Kurii Rzymskiej

Nowym przewodniczącym Urzędu Pracy Stolicy Apostolskiej został bp Giuseppe Sciacca – dotychczasowy sekretarz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, którego miejsce zajmie dotychczasowy podsekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa prał. Andrea Ripa, mianowany jednocześnie przez Franciszka biskupem tytularnym Cerveteri. Obie nominacje papieskiej ogłosiło 26 stycznia watykańskie Biuro Prasowe.

Monika Książek

Bp Giuseppe Sciacca urodził się 23 lutego 1955 w Katanii na Sycylii. Po studiach teologicznych w swym mieście rodzinnymi na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim uzyskał dyplomy: z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu i filozofii na Uniwersytecie Państwowym w Katanii. Święcenia prezbiteratu przyjął 7 października 1978 jako kapłan diecezji Acireale. W mieście tym pracował duszpastersko oraz jako nauczyciel filozofii i historii w szkołach i jako wykładowca prawa kanonicznego w miejscowym Instytucie Teologicznym. Pracował też w trybunałach kościelnych dla diecezji Palermo i całej Sycylii. 25 marca 1999 został audytorem Trybunału Roty Rzymskiej.

3 września 2011 Benedykt XVI powołał go na sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu, wynosząc go jednocześnie do godności biskupiej (sakrę przyjął 8 października tegoż roku z rąk ówczesnego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertonego). 24 sierpnia 2013 Franciszek mianował go zastępcą sekretarza Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a 1 września 2016 sekretarzem tego urzędu. I na tym stanowisku zastała go dzisiejsza nominacja.

Urząd (lub Biuro) Pracy Stolicy Apostolskiej powołał do życia św. Jan Paweł II na mocy motu proprio "Nel primo anniversario" z 1 stycznia 1989, po czym dokumentem "La sollecitudine" z 1994 zatwierdził jego nowy statut. Kolejne zmiany wprowadził Benedykt XVI na podstawie listu apostolskiego "Venti anni or sono" z 7 lipca 2009. Podstawowym zadaniem Urzędu jest troska o pracowników watykańskich: Kurii Rzymskiej i Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu. Chodzi zwłaszcza o formację zawodową personelu tych instytucji na rzecz kształtowania jasnej świadomości służby papieżowi i Kościołowi powszechnemu. Pierwszym przewodniczącym Urzędu był kard. Jan Pieter Schotte (do swej śmierci 10 stycznia 2005).

Reklama

Biskup-nominat Andrea Ripa urodził się 5 stycznia 1972 w Rimini w środkowych Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 25 września 2004. Maza sobą studia w zakresie literatury klasycznej w Urbino i doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz uzyskał dyplom adwokata rotalnego (w Trybunale Roty Rzymskiej). Poza tym pracował duszpastersko w swej rodzimej diecezji, wykładał prawo kanoniczne w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych w Rimini, na Wydziale Teologicznym w Lugano (Szwajcaria) i na Lateraneum. Piastował też szereg innych ważnych stanowisk w urzędach kościelnych. Od 2013 był oficjałem w Kongregacji ds. Duchowieństwa, a od 12 września 2017 jest w niej podsekretarzem.

Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej, którego korzenie sięgają XIII wieku, w swym obecnym kształcie istnieje od 1908, gdy ustanowił do Pius X. Zajmuje się on m.in. sprawami dotyczącym orzekania o nieważności wyroków sądów kościelnych niższych instancji, prośbami o przywrócenie do stanu poprzedniego i innymi odwołaniami od wyroków rotalnych; badaniem zarzutów stronniczości i innych spraw przeciwko audytorom Roty Rzymskiej, z powodu aktów dokonanych przy wykonywaniu ich funkcji; sporami z kościelną władzą administracyjną, działającą na zlecenie Biskupa Rzymu lub innych urzędów kurialnych oraz między nimi. Trybunał nadzoruje ponadto działanie sądów kościelnych niższego rzędu, czuwa nad ich prawidłowym funkcjonowaniem itp. Na czele tego urzędu stoi z tytułem prefekta od 8 listopada 2014 kard. Domnique Mamberti.

2022-01-26 14:15

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

2022-05-27 08:35

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Archiwum Krystyny Zajac

Joanna Beretta Molla – święta żona i matka

Joanna Beretta Molla – święta żona i matka

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego ogłosiła niezależność od rosyjskiej Cerkwi

2022-05-27 20:38

[ TEMATY ]

Ukraina

cerkiew

Patriarchat Moskiewski

niezależność

Karol Porwich/Niedziela

Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił w piątek „pełną samodzielność i niezależność” od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko moskiewskiego patriarchy Cyryla odnośnie wojny na Ukrainie.

Sobór, obradujący w piątek w Kijowie, uchwalił zmiany w statucie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, „świadczące o jej pełnej samodzielności i niezależności” – napisano w jego postanowieniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję