Reklama

Wiadomości

Biskupi UE: Zagrożenie dla Ukrainy zagraża pokojowi w Europie

W imieniu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), jej przewodniczący kardynał Jean-Claude Hollerich wyraził "wielkie zaniepokojenie ciągłymi napięciami w naszym wschodnim sąsiedztwie".

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Biskupi Unii Europejskiej wyrazili solidarność z braćmi i siostrami na Ukrainie. „Eskalacja retoryki i działania, których jesteśmy obecnie świadkami, stanowią nie tylko zagrożenie dla narodu ukraińskiego, ale także zagrażają pokojowi na kontynencie europejskim i poza nim” - podkreślił kard. Hollerich.

Zwrócił uwagę, że ewentualna inwazja militarna i następujący po niej gwałtowny konflikt przyniósłby nie tylko straszliwe ludzkie cierpienie i śmierć, ale także zniweczyłby dorobek kilku pokoleń w budowaniu pokoju i stabilności w Europie na wiele kolejnych lat. Jak stwierdzili niedawno biskupi polscy i ukraińscy, "nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się więc z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych", gdyż "wojna zawsze oznacza klęskę ludzkości".

COMECE przyłącza się do apelu papieża Franciszka i wzywa wszystkie strony do odłożenia na bok partykularnych interesów i promowania działań zmierzających do deeskalacji i budowania zaufania, przy jednoczesnym poszukiwaniu pokojowego i trwałego rozwiązania kryzysu, opartego na szczerym dialogu i na prawie międzynarodowym.

Reklama

Odnowić zaangażowanie na rzecz pokoju

"Wzywamy społeczność międzynarodową, w tym Unię Europejską, do odnowienia swojego zaangażowania na rzecz pokoju i do aktywnego udziału w tych wysiłkach na rzecz dialogu, nie poprzez demonstrowanie przemocy i zwiększanie dynamiki zbrojeń, ale poprzez znalezienie kreatywnych sposobów negocjacji i zaangażowania opartego na wartościach" - czytamy w apelu wystosowanym przez kard. Hollericha w imieniu biskupów UE.

"Z zadowoleniem przyjmujemy niedawną zapowiedź Komisji Europejskiej o zaoferowaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy finansowej w wysokości 1,2 mld euro i wzywamy do jego szybkiego przyjęcia i wdrożenia dla dobra narodu ukraińskiego" - kończy swój apel kardynał, podkreślając "specjalne zaproszenie papieża Franciszka do modlitwy w tym dniu". Dlatego Biskupi Unii Europejskiej zachęcają wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli do modlitwy o pokój na Ukrainie i w Europie.

2022-01-26 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proboszcz katedry ukraińskiej w Paryżu: „Jesteśmy ludźmi kochającymi wolność”

[ TEMATY ]

Ukraina

polskifr.fr

Ks. Igor Rantsya

Ks. Igor Rantsya

Dla Rosji i reżimu Putina my, jako wolny kraj, nie istniejemy, a jesteśmy wciąż postrzegani jako grupa etnograficzna wchodząca w skład państwa rosyjskiego. My Ukraińcy jesteśmy ludźmi kochającymi wolność i nasza wspólna decyzja przynależności do państw cywilizacji zachodniej nie może być zaakceptowana przez Rosję – powiedział w rozmowie z polskifr.fr ks. Igor Rantsya, proboszcz katedry ukraińskiej św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu.

Diecezja greckokatolicka w Paryżu obejmuje pięć krajów Europy Zachodniej. Jej częścią jest wspólnota w Paryżu, której przewodzi ks. Igor, a do której należy ok. 600 wiernych. Są to przede wszystkim Ukraińcy przebywający poza swoją ojczyzną.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Obraz Matki Boskiej Kazimierzeckiej

2022-05-26 21:45

[ TEMATY ]

Ukraina

krakow.tvp.pl

W dzisiejszej wędrówce zatrzymujemy się na Wołyniu, a konkretnie w Ołyce, należącej niegdyś do Kiszków, a od 1533 r. do 1939 r. do rodziny Radziwiłłów. Ołyka dla nich była stolicą ich ordynacji.

Będąc w Ołyce wchodzimy w progi Kolegiaty Świętej Trójcy, którą wybudował Stanisław Albrecht Radziwiłł w pierwszej połowie XVII wieku. Kolegiata ta jest unikatowym zabytkiem najwyższej klasy europejskiej z okresu baroku na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Przed II wojną światową uznawana była za najpiękniejszy polski kościół na Wołyniu. Po zakończeniu II wojny światowej tereny diecezji łuckiej znalazły się pod rządami Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Sowieci urządzili w świątyni stajnię. Po upadku ZSRS w1991 roku ukraińskie władze zwróciły kościół wiernym.

CZYTAJ DALEJ

Tak przyrzekam! Tak ślubuję! Tak przysięgam!

2022-05-27 23:28

ks. Łukasz Romańczuk

Diakoni składają przysięgę

Diakoni składają przysięgę

Dzień przed przyjęciem święceń kapłańskich, diakoni składają przysięgę i uroczyście wyznają wiarę.

Cały obrzęd rozpoczął się w kaplicy MWSD we Wrocławiu w  piątek o godz. 20:15. Jest już tradycją, że przewodniczy rektor seminarium - ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję