Reklama

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w Turcji

Ojciec Święty mianował nuncjuszem apostolskim w Turcji Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Marka Solczyńskiego, arcybiskupa tytularnego Cezarei Mauretańskiej, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Tanzanii – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

nuncjusz

Turcja

flickr.com/archidiecezjakrakow

Urodzony 7 kwietnia 1961 w Stawiszynie polski dyplomata w służbie papieskiej przyjął święcenia kapłańskie 28 maja 1987 z rąk kard. Józefa Glempa i jest kapłanem archidiecezji warszawskiej. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej w 1989 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. Równocześnie studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie obronił doktorat z prawa kanonicznego.

W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pozostaje od 1 kwietnia 1993, pracując w przedstawicielstwach papieskich w Paragwaju, Rosji, przy ONZ w Nowym Jorku, Stanach Zjednoczonych, Turcji, w Czechach i Hiszpanii. 26 listopada 2011 Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Gruzji i arcybiskupem tytularnym. Był także akredytowany w Armenii i Azerbejdżanie. Natomiast 25 kwietnia 2017 papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Tanzanii.

Zna języki francuski, angielski, hiszpański, rosyjski i czeski.

2022-02-02 12:32

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. P. Parolin konsekrował nowego nuncjusza w Iraku i Jordanii

[ TEMATY ]

nuncjusz

Grzegorz Gałązka

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie doświadczają w całej pełni Krzyża Chrystusa i dlatego mają trwałe miejsce w sercu Kościoła, papieża i Stolicy Apostolskiej – zapewnił kard. Pietro Parolin, zwracając się do nowego nuncjusza apostolskiego w Iraku i Jordanii. 10 października wieczorem konsekrował on w bazylice św. Piotra abp. Alberto Ortegę Martina. W homilii przyznał, że misja, którą papież mu powierzył, jest szczególnie trudna, wymaga od niego mądrości i roztropności. Dla chrześcijan w Iraku i Jordanii ma być znakiem bliskości Ojca Świętego i całego Kościoła.

„Spoglądając na chrześcijan na Bliskim Wschodzie, myślimy o sile ich wiary" – powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Podkreślił, że wielu z nich, w odróżnieniu od bogatego młodzieńca z Ewangelii, przywiązanego do swych bogactw, opuściło wszystko, aby dalej iść za Jezusem.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję