Reklama

Edukacja

Profesor KUL Henryk Podbielski doktorem honoris causa UAM

Prof. Henryk Podbielski to jeden z najwybitniejszych hellenistów, uczony o uznanej pozycji w światowym środowisku filologów klasycznych i historyków filozofii – tak profesora KUL ocenił Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który 7 lutego w Poznaniu uroczyście nada mu godność doktora honoris causa UAM. Wybitny filolog klasyczny, współtwórca olbrzymiej syntezy literatury greckiej, związany jest z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od blisko 60 lat.

[ TEMATY ]

KUL

doktor honoris causa

Archiwum KUL

Prof. Henryk Podbielski

Prof. Henryk Podbielski

- Profesor Henryk Podbielski jest jednym z najbardziej znanych i cenionych hellenistów w Polsce – podkreślił prof. dr hab. Krzysztof Narecki z Katedry Filologii Greckiej Instytutu Literaturoznawstwa KUL. Dodał, że jako zaangażowany dydaktyk, oddany swej pracy badacz literatury, kultury i języka starożytnych Greków i Rzymian, członek prestiżowych stowarzyszeń i organizacji naukowych – zawsze godnie reprezentował swoją uczelnię i całe jej środowisko naukowe.

Prof. Narecki zaznaczył, że dzięki znakomitym publikacjom w renomowanych wydawnictwach, nowy doktor honoris causa UAM dał się poznać szerokiemu gronu humanistów polskich i zagranicznych oraz licznym rzeszom czytelników, zdobywając ich uznanie i szacunek.

Na KUL-u studia na filologii klasycznej obejmują zagadnienia z zakresu literatury, historii, kultury antycznej, a także językoznawstwa. To jeden z najciekawszych kierunków studiów humanistycznych na lubelskiej uczelni, który pozwala na dogłębne zapoznanie się m.in. z literaturą, kulturą i językiem starożytnej Grecji.

Reklama

***

Henryk Podbielski jako etatowy pracownik naukowo-dydaktyczny pracował na KUL od 1963 do 2011 roku. Tytuł doktora a następnie habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim.

Wykładał na uniwersytetach zagranicznych, m.in. na Uniwersytetach w Leuven i w Louvain-la-Neuve, w Amsterdamie, Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen, w Eichstätt, Heidelbergu, Paryżu, Mediolanie i Rzymie.

Wyjątkowym osiągnięciem uczonego jest kierowanie w latach 1999-2001 projektem badawczym Literatura Grecji starożytnej, w którym uczestniczyło 26 polskich hellenistów. Jego rezultatem jest olbrzymia synteza literatury greckiej (wydana przez KUL w 2005 roku), obejmująca całość jej dziejów, od Homera (VIII w. przed Chr.) po Nonnosa (V w. po Chr.).

W latach 1975-2010 Profesor był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, od 2004 jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.

W 2005 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP; w 2006 r. nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za redakcję i współautorstwo monografii Literatura Grecji starożytnej, zaś w 2011 r. - nagrodę Rektora KUL I stopnia za całokształt osiągnięć naukowo-dydaktycznych.

2022-02-04 17:08

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KUL. Przekazanie insygniów rektorskich

[ TEMATY ]

KUL

Tomasz Koryszko/KUL

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 31 sierpnia odbyła się uroczystość przekazania insygniów rektorskich.

Urzędujący rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wręczył berło, będące symbolem władzy rektorskiej, rektorowi elektowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu. Przekazanie insygniów poprzedziły dwa uroczyste i wymagane przez prawo kanoniczne i Statut KUL akty: Wyznanie wiary Rektora Elekta oraz Przysięga wierności przy objęciu urzędu wykonywanego w imieniu Kościoła. Oba akty odebrał od Rektora Elekta abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL, Metropolita Lubelski.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Tak, pomagam!

2022-12-03 09:13

[ TEMATY ]

Caritas

Parafialne Zespoły Caritas

szkolne koła caritas

zbiórka żywności

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Tak pomagam

Tak

Katarzyna Krawcewicz

Wolontariusze czekają przy specjalnie oznakowanych koszach

Wolontariusze czekają przy specjalnie oznakowanych koszach

Na terenie całej diecezji trwa zbiórka żywności „Tak, pomagam” organizowana przez Caritas.

W zbiórkę zaangażowanych jest 40 Parafialnych Zespołów Caritas, wspartych przez Szkolne Koła Caritas oraz innych wolontariuszy. W wyznaczonych sklepach stoją oznakowane kosze, do których można wkładać żywność z długim terminem przydatności (to m.in. mąka, cukier, oleje, kasze, makarony, dżemy, konserwy, kakao, kawa, herbata, słodycze). Zebrana żywność trafi przed świętami do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję