Odwołując się do ewangelicznej historii o uzdrowieniu przez Jezusa człowieka głuchoniemego bp Greger nawiązał do tekstu orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego, gdy papież zauważa, że Ewangelie często opowiadają o spotkaniach Jezusa z ludźmi cierpiącymi na różne choroby.
Bp Greger zaznaczył, że „nie wystarczy dobry słuch, nie wystarczy sprawność naszej mowy, byśmy od razu byli gotowi na twórczy dialog z drugim człowiekiem”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zdaniem biskupa, postawy otwartości nie wolno mylić z preferowaną przez świat „jakąś zewnętrzną, powierzchowną wylewnością”. „Bywa niejednokrotnie bardzo płytka, pozbawiona autentycznej miłości drugiego człowieka, dlatego nie rodzi ona głębokich i trwałych relacji. To jest pozorna otwartość służąca jedynie zaspokojeniu własnych ambicji i chęci znaczenia, dominacji, zaznaczenia w danym środowisku swojej obecności” – przestrzegł.
Zaakcentował w tym kontekście zdolność słuchania „umysłem i sercem”. „W dzisiejszym świecie, który źle się czuje wobec panującej ciszy i nie jest przyzwyczajony do milczenia, kształtowanie postawy człowieka słuchającego jest zadaniem niesamowicie trudnym” – kontynuował.
Reklama
Jak podkreślił, brak cierpliwości, a także pokory, by uważnie słuchać innych jest szczególnie widoczny w odniesieniu do ludzi chorych. „Dlatego papież Franciszek przypomina rzecz wydaje się oczywistą: chory jest zawsze ważniejszy od choroby, dlatego w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wsłuchiwania się w głos pacjenta, jego historię, lęki i obawy” – powtórzył za Franciszkiem, dziękując pracownikom służby zdrowia, wolontariuszom i ludziom dobrej woli za to, że są, jak ich nazywa papież, świadkami Bożego miłosierdzia.
Biskup skierował podziękowania wszystkim, którzy na terenie diecezji bielsko-żywieckiej „z wielkim oddaniem opiekują się chorymi”.
„Kto się prawdziwie otwiera na zbawcze działanie Chrystusa, ten będzie potrafił skutecznie otwierać się na drugiego człowieka, akceptując jego ograniczenia i słabości, ale również szanując i doceniając całe jego bogactwo” – zakończył biskup.
Msza była transmitowana przez diecezjalne radio „Anioł Beskidów”.