Reklama

Niedziela Kielecka

Przypominają objawienia we Włoszczowie

Zbliża się 380. rocznica objawień we Włoszczowie. Z tej okazji do rąk włoszczowian i wszystkich zainteresowanych trafi oryginalna publikacja w formie reprintu 1:1 - opracowanie "Odnowa starodawnych ozdób Świętego Zjawienia N. Bogarodzicy Maryi...." z 1750 roku.

[ TEMATY ]

objawienia maryjne

diecezja kielecka

Włoszczowa

Katarzyna Dobrowolska

Pamiętna koronacja włoszczowskiego wizerunku

Pamiętna koronacja włoszczowskiego wizerunku

Oryginał znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej. – Jest ciekawy i niepowtarzalny pod bardzo wieloma względami – uważa Iwona Boratyn, rzeczniczka burmistrza MiG Włoszczowa. – Oprócz danych z życia Kościoła lokalnego w XVIII w. stanowi bardzo ciekawe źródło badawcze z czasów kontrreformacji – tłumaczy. Jak wyjaśnia rzeczniczka, ta najstarsza znana książka o Włoszczowie, której autorem jest tamtejszy proboszcz i dziekan kurzelowski, Tomasz Józef Kanty Sierosławski, jest skarbnicą wiedzy z zakresu ówczesnej kultury, tradycji, obyczaju, jest też świadectwem określonego stylu literackiego.

– To nie tylko opis objawień Matki Bożej z 1642 r. we Włoszczowie, ale obraz epoki i swoisty portret literacki. Są tam także kazania związane z kultem maryjnym na tle czasu odejścia z Włoszczowy innowierców i walki kontrreformacyjnej. Księga zawiera również wiele informacji dotyczących historii – tłumaczy.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 20.02.2022.

2022-02-14 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak dzieci mogą pomóc dzieciom?

Z ks. bp. Janem Piotrowskim rozmawia A. Dziarmaga

- Jaka jest geneza Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci?

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

2023-01-26 17:26

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wieczernik

Grażyna Kołek

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29 stycznia). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

CZYTAJ DALEJ

Alior Bank zorganizował seans filmowy dla dzieci z Ukrainy

2023-01-27 15:31

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Alior Bank już po raz kolejny zaangażował się we wsparcie obywateli Ukrainy, których dotknęła wojna. Tym razem, bank zdecydował się wesprzeć najmłodszych w trudnym dla nich czasie, w nieco mniej standardowy sposób. W środę 18 stycznia br. odbył się seans filmowy w języku ukraińskim dla podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które prowadzi w Warszawie Caritas Polska.

W minioną środę 80 podopiecznych Caritas Polska, w tym głównie matki z dziećmi powyżej 6. roku życia, wzięli udział w zorganizowanym przez Alior Bank specjalnym seansie filmowym. Obywatele Ukrainy przebywający obecnie w Polsce, mogli bezpłatnie skorzystać z oferty Multikina w warszawskich Złotych Tarasach i cieszyć się seansem „Kota w butach. Ostatnie życzenie” z dubbingiem w ich ojczystym języku. Seans dla dzieci nie odbyłby się bez obowiązkowego, kinowego zestawu, który również został zagwarantowany małym gościom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję