Reklama

Europa

Niemcy: raport ds. odszkodowań nie spełnia oczekiwań pokrzywdzonych

Ponad 12,8 miliona euro odszkodowania wypłacił niemiecki episkopat osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej ze strony duchownych. Wynika to z przedstawionego przez niezależną komisję raportu za pierwszy rok jej działalności. Przedstawiciele osób pokrzywdzonych skrytykowali raport oraz procedury przyznawania odszkodowań jako niewystarczające i nieprzejrzyste.

Adobe Stock

Z raportu wynika, że już w pierwszym roku swojej działalności (2021) komisja otrzymała 1565 wniosków, z czego aż 949 wciąż nie zostało rozpatrzonych. W większości przypadków komisja wypłacała odszkodowanie w wysokości 10 tys. euro, w 47 przypadkach ponad 50 tys. euro, a w czterech szczególnie trudnych przypadkach suma odszkodowania wynosiła ponad 100 tys. euro.

Komisja podaje także, że 79,4 procent osób pokrzywdzonych, które ubiegały się o odszkodowanie to mężczyźni. Najwięcej wniosków wpłynęło z diecezji Monastyru, Fryburga i Essen. 252 wnioski dotyczyły przemocy seksualnej zakonników.

Pierwszy raport niezależnej komisji ds. odszkodowań ostro skrytykowała umocowana przy niemieckim episkopacie rada osób pokrzywdzonych. Jej zdaniem „skupiając się na liczbach, raport ani nie spełnia oczekiwań osób dotkniętych nadużyciami seksualnymi w Kościele katolickim ani nie oddaje ich sytuacji”. Według nich osoby pokrzywdzone „chcą być uznane, zauważone, dostrzeżone i potraktowane poważnie”. Zdaniem rady w raporcie brakuje także odpowiedniej przejrzystości a także sygnału, że zmieniła się postawa ludzi Kościoła.

Komisja ds. uznawania świadczeń dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej ze strony duchownych, została powołana przez niemiecki episkopat 1 stycznia 2021 roku. Jest jednak niezależną od Kościoła instytucją, w skład której wchodzi jedenaście osób, w tym prawnicy, lekarze, psycholodzy i psychoterapeuci.

2022-02-19 10:47

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję