Reklama

Świat

Donbas: pracownicy Caritas Ukraina musieli opuścić tereny przyfrontowe

Pracownicy Caritas Ukraina – organizacji charytatywnej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ze względu na eskalację działań wojskowych w tym rejonie musieli opuścić tereny przyfrontowe w Donbasie – poinformowała dziś rano włoską agencję SIR jej dyrektor, Tatiana Stawnychy.

Od początku bieżącego roku mobilny zespół Caritas z Zaporoża kontynuuje pomoc w postaci zestawów żywnościowych w obwodzie donieckim. „Mamy zespoły, które regularnie jeżdżą do miejscowości przygranicznych, aby nieść pomoc humanitarną, ale w czwartek musiały wracać” – powiedziała dyrektor Caritas Ukraina. „Obserwujemy sytuację, czekając, aż stanie się ona na tyle bezpieczna, że nasz zespół będzie mógł powrócić i kontynuować niesienie pomocy humanitarnej w tym regionie”. Zaznacza, że Ukraińcy nie panikują i są odporni, ale istnieje duża presja wewnętrzna. Podczas gdy dyplomaci pracują nad tym, by nie dopuścić do całkowitej eskalacji sytuacji w Donbasie, pracownicy Caritas są zaniepokojeni ciągłymi naruszeniami zawieszenia broni na „linii kontaktu" – powiedziała Tatiana Stawnychy.

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej poinformowało, że do 20 lutego w obwodzie rostowskim znalazło się ok. 61 tys. ewakuowanych (władze lokalne mówią o niespełna 7 tys.), którzy mają zostać rozmieszczeni w różnych regionach Rosji. Caritas Ukraina podaje dane rosyjskie, ale zwraca też uwagę, że cały region liczy 7 milionów mieszkańców i choć wielu wyjeżdża, to wielu pozostaje, a warunki życia stają się z dnia na dzień coraz trudniejsze. Żywność, woda pitna, leki, ogrzewanie, a przede wszystkim wsparcie psychologiczne - to pomoc humanitarna, którą Caritas Ukraina dostarcza do tych regionów. Dwie grupy ludności są najbardziej dotknięte i „wrażliwe”: osoby starsze, które „mają szczególne potrzeby, ponieważ często nie mogą się przemieszczać ze względu na problemy zdrowotne” oraz rodziny z dziećmi. „Są to dzieci urodzone i wychowane w czasie wojny, które znają tylko taką rzeczywistość i taki sposób istnienia” – powiedziała włoskiej agencji SIR Tatiana Stawnychy. „Wojna trwa już od ośmiu lat, to nie jest nowy stan. Nasi pracownicy i psychologowie pracowali na tym froncie nie tylko z dziećmi, ale także z nauczycielami i rodzicami w ramach projektu obejmującego 17 szkół w okolicy” – podkreśliła dyrektor Caritas Ukraina .

Pogorszenie się dialogu politycznego i potencjalna eskalacja działań wojennych grożą gwałtownym wzrostem tych potrzeb - zauważa Caritas. „Wojna jest straszna i byłaby w tej chwili najbardziej tragicznym wynikiem” - stwierdziła Stawnychy. „Należy kontynuować wszelkie wysiłki dyplomatyczne, starając się znaleźć każdą możliwą drogę, każde możliwe rozwiązanie, aby uniknąć konfliktu. Po ośmiu latach konfliktu nikt tu nie chce wojny. Apelujemy o rozwiązanie dyplomatyczne. Ponieważ wojna niszczy wszystko, to oznacza utratę życia, traumę, brak dostępu do podstawowych dóbr, takich jak woda pitna, żywność, ogrzewanie. Jest to rozpad społeczeństwa” – powiedziała agencji SIR dyrektor Caritas Ukraina.

2022-02-21 18:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja/ Współpracownik Nawalnego: kolejne demonstracje w jego obronie będą wiosną i latem

[ TEMATY ]

Rosja

Aleksiej Nawalny

PAP/EPA/MOSCOW CITY COURT PRESS SERVICE HANDOUT

Kolejne demonstracje w obronie Aleksieja Nawalnego odbędą się w Rosji wiosną i latem; w najbliższy weekend (6 i 7 lutego) protestów nie będzie - zapowiedział współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow, który kieruje siecią sztabów opozycjonisty w regionach kraju.

Apel Wołkowa ukazał się w czwartek wieczorem na kanale Nawalny Live na serwisie YouTube.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35

[ TEMATY ]

policja

pomoc charytatywna

Piszkowice

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

To już kolejny rok, kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śląskich oraz komisariatów w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach włączają się w pomoc charytatywną dla lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję