Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa solidarna z Ukrainą

25 lutego na pl. Biegańskiego w Częstochowie kilkaset osób uczestniczyło w wiecu „Solidarni z Ukrainą”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tłumie można było dostrzec transparenty: „Wolna Ukraina”; „Putin! Masz krew dzieci na rękach”; „Dziękujemy, Polsko”; „Białoruś przeciwko wojnie”; „Nie dla wojny”.

Maciej Orman/Niedziela

Myślę, że najlepiej oddać w tym miejscu głos Ukraińcom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marianna: – Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Zobaczyłam, że Polacy to naprawdę nasi bracia, ludzie z wielkim sercem. Ile od wczoraj miałam telefonów od władz, od zwykłych obywateli, którzy chcą wspierać Ukrainę, pomagać uchodźcom i tym, którzy tam zostali. Naprawdę dziękuję szanownym władzom i dziękuję wszystkim Polakom, którzy mnie teraz słyszą, za to, że jesteście z nami, że macie takie dobre serce i rozumiecie naszą biedę.

Maciej Orman/Niedziela

Aleksandr: – Nie ma paliwa na stacjach benzynowych, nie ma jedzenia w sklepach. To nie jest dla nas nowością. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na jeden, moim zdaniem bardzo ważny aspekt, który dotknął każdego z nas obecnych na tym spotkaniu. W tej chwili nie wolno się poruszać między obwodami ukraińskimi. Osoby, które miały możliwość przekroczyć granicę Polski, to w większości osoby z zachodnich terenów, natomiast jeśli mówimy o obwodach centralnych i południowych, to wszystko jest zablokowane i drogi są zniszczone. Ludzie nie mają żadnej możliwości, aby zatankować auto, kupić jedzenie, przygotować się do drogi i wyjechać. Nie da się opisać, jak to boli, kiedy jesteś w tym miejscu, nie masz żadnego problemu, jesteś bezpieczny, a w domu masz matkę, siostrę czy małe dziecko, które nie jest w stanie sobie poradzić. Dlatego w imieniu wszystkich Ukraińców obecnych dzisiaj tutaj prosimy urząd miasta o to, żeby w miarę możliwości nawiązać kontakt z administracją prezydenta Dudy, aby wspólnie z prezydentem Zełenskim stworzyli plan ewakuacji ludzi ze wszystkich obwodów Ukrainy. (...) Chodzi najbardziej o kobiety i dzieci, a także o ojców rodzin wielodzietnych (...), żeby każdą taką osobę ewakuować chociaż do granicy państwa. (...) Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co robicie dla naszego kraju. (...) Razem to przeżyjemy. Wierzę w to, że ta sytuacja się rozwiąże w najlepszy sposób. Nasz kraj będzie wolny, Polska będzie wolna.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Maturzysta z Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie przeczytał treść wiadomości e-mail jednego z kolegów z klasy: „Dzień dobry. Na pewno teraz nie wrócimy, ale powiem pani, że moim zdaniem nikt nie wróci. W całym kraju jest wprowadzony stan wojenny. Wszystkie miasta są bombardowane. Póki co tylko infrastruktura i bazy wojskowe. Korki na drogach więcej niż 60 km, drogi zablokowane. Mężczyzn na pewno nie wypuszczą z kraju. Wszystkie lotniska zamknięte. Mieliśmy z Saszą już kupione bilety, ale po prostu nie wystarczyło czasu, żeby wyjechać. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja się zmieni i będziemy mogli wrócić do Polski”.

Maciej Orman/Niedziela

Ola: – Jestem zwykłym, małym człowiekiem, które chce prosto żyć, tak jak wszyscy na Ukrainie, którzy walczą i w tej chwili giną. Proszę, żeby Unia Europejska wysłuchała nas. My, Ukraińcy, jesteśmy bardzo silni duchem, ale prosimy, żeby Unia zamknęła przestrzeń powietrzną nad Ukrainą i dała nam więcej broni.

Absolwentka akademii wojskowej: – Tutaj mam rodzinę, dziecko, męża. Tam mam rodziców. Nie wiem, co mam robić, czy mam zostać tu, czy jechać tam. Wiem, że nic nie zmienię, ale proszę wszystkich, by prosili NATO o pomoc z powietrza. Nasza armia jest mocna. Normalni ludzie, którzy mogą trzymać broń, będą stać do końca. (...) Chcę podziękować Polsce, że przyjmujecie naszych ludzi, mamy z dziećmi. To dla nas bardzo ważne. Chcę też podziękować naszym żołnierzom, którzy w tym momencie walczą.

Maciej Orman/Niedziela

Oksana: – Ciężko mówić, bo bardzo boli serce. Dziękujemy Polakom za to, że tak mocno nam pomagają, bo naprawdę zostawił nas cały świat. Teraz Ukraina i nasze wojsko bije się dlatego, żeby ten p... człowiek [Putin – przyp. red.] nie wszedł do Europy i nie rozpoczął III wojny światowej. Wszyscy wiecie, że kilka dni temu powiedział, że jeżeli ktoś zechce nam pomóc i zrobi coś, żeby ten konflikt jakoś zgasić, to wtedy on zrobi to, czego ten naród jeszcze w swojej historii nie przeżył.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Młody Rosjanin: – Jest mi po prostu wstyd, że jakoś się odnoszę do tego kraju. Od wczoraj nie śpię od 4 rano. Obserwuję wszystkie wiadomości i to, co się dzieje teraz w waszym kraju, domu milionów ludzi, naprawdę mnie przeraża. Ciężko jest mi się z tym pogodzić. 20 lat temu do władzy w Rosji doszedł międzynarodowy terrorysta i cały czas trzyma ją w swojej pięści. Jako Rosjanin chcę, żeby to się skończyło. Mam rodzinę na Ukrainie. Byłem tam kilka razy w wielu pięknych miastach i chcę kiedyś tam wrócić.

Maciej Orman/Niedziela

Liczne instytucje w Częstochowie już organizują pomoc dla Ukrainy i uchodźców.

Rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Michał Legan poinformował, że sanktuarium, w porozumieniu z władzami państwowymi i samorządowymi, gotowe jest przyjąć uchodźców w Domu Pielgrzyma.

Do magazynu Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Ogrodowej lub do jej siedziby przy ul. Staszica można przynosić: śpiwory, koce, szampony, pasty i szczoteczki do zębów. Caritas częstochowska poszukuje również wolontariuszy, którzy posługują się językiem ukraińskim.

Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie apeluje o pilne wsparcie ofiar wojny. Artykuły długoterminowe (cukier, mąka, makaron, kasza, olej, konserwy, dania w słoiku itp.), artykuły chemiczne i środki higieny osobistej można przynosić do siedziby Towarzystwa przy ul. Brzeźnickiej 59 (kościół św. Wojciecha w Częstochowie) od poniedziałku 28 lutego w godz. 8-18.

Śpiwory, koce, materace, koce termoaktywne, pulsoksymetry, apteczki, opaski uciskowe, bandaże, opatrunki i nienarkotyczne leki przeciwbólowe można przynosić do kościoła św. Wojciecha oraz do punktu przy ul. Nowowiejskiego 3, gdzie mieści się Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Reklama

W związku z agresją Rosji na Ukrainę Fundacja Oczami Brata rozpoczyna współpracę ze sprawdzonymi organizacjami świadczącymi wsparcie dla Ukrainy. W placówkach Fundacji zbierane są rzeczy i leki, które dzięki współpracy z Fundacją Zustricz zostaną rozdysponowane pomiędzy potrzebujących Ukraińców.

Lokalizacje zbiórek w Częstochowie:

Kawiarnia Alternatywa 21, Stary Rynek, otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 10-22;

Klubokawiarnia Alternatywa 21, ul. Mielczarskiego 20, otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 10-18;

Biuro Fundacji Oczami Brata, ul. Brzezińska 47/59/2, otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 8-16;

Częstochowskie Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, ul. Krakowska 1, otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 8-16;

Warsztat Terapii Zajęciowej, ul. Łukasińskiego 40, otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Najpotrzebniejsze rzeczy: bandaże, opatrunki, leki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, maseczki chirurgiczne, rękawiczki, antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe i spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, środki do oczyszczania wody, taktyczne opaski uciskowe, antyseptyki, śpiwory, ciepłe ubrania, kurtki, koce, materace, skarpety, obuwie, spacerówki, pasty i szczoteczki do zębów, grzebienie, pieluchy jednorazowe dla dzieci i dorosłych, wkładki higieniczne, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry.

Sprzęt specjalistyczny: hełmy kewlarowe, kamizelki kuloodporne, noktowizory, krótkofalówki Motorola, reflektory, generatory prądu.

Żywność: woda, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, żywność błyskawiczna, batony energetyczne, owoce suszone, orzechy, konserwy, kasze błyskawiczne, mieszanki błyskawiczne.

Reklama

Dane do zbiórek pieniężnych:

Odbiorca: Fundacja Zustricz

Nr konta: 44 1750 0012 0000 0000 3829 1904

Prosimy wpisać w tytule: pomoc dla Ukrainy

Oddawanie krwi

Aby zostać dawcą krwi dla poszkodowanych w wyniku wojny, można zgłosić się do Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Częstochowie przy ul. Kopernika 38 (przychodnia MSWiA). Rejestracja dawców odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 7-14, w każdy wtorek w godz. 7-16 oraz w każdą drugą i trzecią sobotę miesiąca w godz. 10-14.

Wolontariat:

Osoby chcące osobiście wesprzeć organizacje świadczące pomoc, mogą zostać wolontariuszami. Prosimy o zgłoszenie chęci wsparcia zwłaszcza osoby, które:

• potrafią tłumaczyć z języka ukraińskiego i rosyjskiego;

• mogą pomóc uchodźcom w zapewnieniu wsparcia prawnego, medycznego

i edukacyjnego;

• właścicieli samochodów, którzy mogą wziąć udział w przewozie osób i rzeczy;

• mają możliwość udostępnienia lub wynajmu lokalu mieszkaniowego.

Aby zostać wolontariuszem, prosimy o kontakt z biurem fundacji pod nr. tel. 533 527 368, lub mailowo: biuro@oczamibrata.pl .

Urząd Miasta Częstochowy poinformował, że zaraz po feriach zimowych ruszy zbiórka, w której uczestniczyć będą mogły całe społeczności szkolne – nauczyciele, inni pracownicy szkół, rodzice, dzieci i młodzież. Zbiórka potrwa od 28 lutego do 18 marca. Zgromadzona w szkołach pomoc trafi m.in. do Berdyczowa, Humania, Iwano-Frankiwska i Charkowa – miast partnerskich Częstochowy.

Zbiórka w szkołach obejmie artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności (konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, czekolady, batony) oraz artykuły chemiczne i środki czystości: mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe.

2022-02-25 20:43

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawieśmy porządek na rzecz miłosierdzia

Czas zimowy – zwłaszcza z tak dużymi mrozami – jest dla osób bezdomnych bardzo trudny i często stanowi zagrożenie życia. Warto w Roku św. Brata Alberta w sposób szczególny pomyśleć o tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy

W ostatnim okresie codziennie nadchodzą wiadomości o osobach zmarłych z wychłodzenia. – Nie możemy pozostać obojętni – apeluje Andrzej Ptak, koordynator ogrzewalni dla osób bezdomnych Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta przy ul. Gajowickiej we Wrocławiu, a także streetworker opiekujący się bezdomnymi na ulicach. – Każdy z nas może się włączyć w pomoc bezdomnym przede wszystkim uważną obserwacją, co dzieje się na ulicy. Mrozy, które ostatnio u nas występują, to dla osób bezdomnych coś bardzo niebezpiecznego. Jeżeli państwo zobaczycie kogoś leżącego na ulicy czy na klatce, to proszę zapytać, czy w czymś pomóc. To jest pierwsza reakcja, która komuś może uratować życie – tłumaczy koordynator ogrzewalni. I przekonuje, by nie bać się podchodzić do bezdomnych: – Nie bójmy się. Z reguły osoby bezdomne pytane, czy nie potrzebują pomocy, nie reagują agresją. Trzeba uczynić ten pierwszy krok, podejść, otworzyć się na drugiego człowieka. Nie sztuka pomagać przyjaciołom, gorzej gdy mamy pomóc nieprzyjaciołom, gdy mamy pomóc osobie brudnej, często śmierdzącej czy pijanej. Ale Jezus uczy nas miłosierdzia wobec każdego.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Modlitwa o jego kanonizację, nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za Ojczyznę zanoszona jest podczas comiesięcznych czuwań „Z bł. Prymasem w Domu Matki”. W sobotę, 27 kwietnia, wieczorną modlitwę poprowadzą członkowie wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Rozpocznie ją Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję