Reklama

Wiadomości

Krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi: dziękuję i proszę o więcej

Z apelem o oddawanie krwi zwrócił się do wszystkich ludzi dobrej woli krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi (HDK), o. płk rez. Zenon Surma, klaretyn, były długoletni kapelan ordynariatu polowego. – Dziękuję za każdą oddaną już jednostkę krwi, ale krwi będzie potrzeba bardzo wiele, dlatego nie przestawajmy w naszej ofiarności – zachęca w rozmowie z KAI o. Surma. W całym kraju w wielu stacjach krwiodawstwa masowo oddawana jest krew w związku z agresją rosyjską na Ukrainę.

[ TEMATY ]

krew

pomoc dla Ukrainy

Adobe Stock

Emerytowany kapelan zwraca uwagę, że po inwazji Rosji na Ukrainę w stacjach Krwiodawstwa zwiększyła się liczba chętnych, którzy oddają krew. – To bardzo ważny gest miłosierdzia i często jedyny jaki możemy wykonać, ale za to bardzo ważny i dobry. Konflikt eskaluje i jasne staje się, że będzie potrzeba bardzo wiele krwi dla rannych, dlatego zachęcam i proszę, aby każdy kto może niech oddaje krew dla naszych braci ze wschodu – podkreśla o. Surma. Krew w szpitalach polowych jest na wagę złota, nie ma czasu, aby pobierać jej od dawców na miejscu, dlatego zabezpieczenie jej zapasów będzie niezwykle ważne.

Dodał, że także w miastach, w których zorganizowane będą szpitale tymczasowe (np. na Stadionie Narodowym w Warszawie), zapasy krwi są bardzo ważne. – Być może wydaje nam się, że krew potrzebna jest tylko na „ścianie wschodniej” naszego kraju, ale to nie prawda. Uchodźcy z Ukrainy będą dość rozlokowywali się w wielu rejonach Polski, dlatego niezależnie od tego, gdzie mieszkamy warto oddać krew – przekonuje. Rozdysponowaniem jej zajmą się odpowiednie centra, dodaje. – Zachęcam też do modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. Niech Matka Boża Królowa Pokoju, wstawia się za Ukraińcami, wszystkimi cierpiącymi z powodu tego konfliktu – podkreśla kapelan.

Podziel się cytatem

Reklama

Krew można oddawać w centrach i stacjach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Aby zostać dawcą trzeba być między 18 a 65 rokiem życia. – W czasie oddawania krwi należy być zdrowym. Rano przed oddaniem krwi należy zjeść lekkie śniadanie, a w dniu poprzedzającym donację dobrze jest wypić nieco więcej płynów. Przy oddawaniu krwi do rejestracji konieczny jest dowód osobisty o czym niekiedy się zapomina. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni – przypomina o Surma.

O. Zenon Surma jest honorowym dawcą krwi od 1978 r. Dotychczas oddał ponad 60 litrów krwi. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 1997 r. wybrany został Krajowym Duszpasterzem Honorowych Dawców Krwi, a w ubiegłym roku mianowany na kolejną 5 letnią kadencję. Za swoją działalność w 2002 r. otrzymał najwyższe wyróżnienie PCK HDK „Kryształowe Serce”. Ks. Surma zorganizował już kilkadziesiąt akcji pobierania krwi na terenie kraju, m.in. w parafiach wojskowych i cywilnych w Siedlcach, Zegrzu, Łodzi, Bydgoszczy, Klarysewie i ostatnio w Płocku.

2022-02-28 15:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Mariupol: kończą się towary, lekarstwa i woda

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Karol Porwich/Niedziela

Kończą się towary, lekarstwa, woda i artykuły higieniczne. Nikt nie wie, co stanie się jutro ani za godzinę! - alarmuje dyrektor Caritas Mariupol, greckokatolicki kapłan ks. Rościsław Spryniuk.

Dziś w Mariupolu jest stosunkowo spokojnie, słychać kanonadę, ale miasto nie jest ostrzeliwane. Według niepotwierdzonych informacji wojska rosyjskie posuwają się z Krymu i walczą pod Melitopolem, do Mariupola jest 190 km. To jeden lub dwa dni drogi! - relacjonuje grekokatolik, ks. Rościsław Spryniuk, dyrektor Caritas Mariupol - W sklepach, aptekach czy na stacjach benzynowych można płacić tylko gotówką! Wczoraj prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski spotkał się z przedstawicielami biznesu i wezwał ich, aby sprzedawali towary na giełdzie i nie żądali za nie gotówki, ale na razie to nie działa. Bankomaty nie wydają już gotówki. Wczoraj skończyło się paliwo do samochodów.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

2023-01-26 17:26

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wieczernik

Grażyna Kołek

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29 stycznia). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki w "L'Osservatore Romano": trzeba mówić młodzieży o Holokauście

2023-01-27 12:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

"Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję