Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nasza modlitwa jest nieocenionym darem

– Nasza modlitwa, odmówiona w skupieniu i przed ukrzyżowanym Zbawicielem, jest nieocenionym darem, który dostrzega Bóg – powiedział w Środę Popielcową abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, która zainaugurowała modlitwę w kościołach stacyjnych miasta.

Szczególną intencją Eucharystii była modlitwa o pokój na Ukrainie.

– Przychodzimy dzisiaj do naszych kościołów, by doświadczalnie dotknąć całej ludzkiej biedy poprzez znak popiołu na naszych czołach i na głowie – podkreślił w homilii abp Depo. Zwrócił uwagę, że gromadzimy się na liturgii eucharystycznej, „aby odnowić trzy relacje, które nas tworzą: relację z Bogiem, z bliźnim i ze sobą samym”.

Metropolita częstochowski wskazał, że pierwsza odnowa nie może się ograniczyć do ubolewania nad grzesznością i nędzą człowieka. Przypomniał słowa z pierwszego czytania z księgi proroka Joela: „Nawróćcie się do Pana, Boga waszego, całym sercem! Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! On bowiem jest miłosierny i bogaty w łaskę, i lituje się nad niedolą”. Dodał, że „dostrzeżenie zła i nazwanie go po imieniu to tylko dobry początek zadania, jakie nas czeka”. W tym kontekście zaznaczył, że słowa z Ewangelii według św. Marka: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”, wypowiadane często podczas obrzędu posypania głów popiołem, są wezwaniem do uwierzenia Chrystusowi, oraz do przyjęcia i zrealizowania w życiu Jego programu.

Maciej Orman/Niedziela

– W tym samym duchu wiary słyszeliśmy słowa św. Pawła Apostoła z Drugiego Listu do Koryntian: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem! Współdziałając zaś z Chrystusem, napominamy was, abyście nie przyjmowali na próżno łaski Bożej” – kontynuował abp Depo.

Zwrócił uwagę, że „druga odnowa to droga odpowiedzialnych spotkań z drugim człowiekiem”, która powinna się rozpoczynać od modlitwy wolnej „od postaw i gestów teatralnych”, przed którą Chrystus przestrzega w Ewangelii według św. Mateusza. – Nasza modlitwa, odmówiona w skupieniu i przed ukrzyżowanym Zbawicielem, jest nieocenionym darem, który dostrzega Bóg – podkreślił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Wpatrując się w tych dniach Wielkiego Postu w sposób szczególny w krzyż Jezusa Chrystusa i Jego przebite Serce, łączymy się z naszymi cierpiącymi i ginącymi braćmi i siostrami na Ukrainie i na całym świecie prześladowanym za wiarę, z nadzieją na ostateczne zwycięstwo i pokój – powiedział abp Depo.

Reklama

Przytoczył również wiersz Leszka Długosza napisany w lutym 2014 r. w związku z sytuacją na Majdanie, który pozostaje aktualny: „Roześlijmy wici po Ziemi/I do Nieba.../Że oni tam w potrzebie/- Oni tam w paszczy Lewiatana/ Ukraińcy w Kijowie, na Majdanie/ Usiłują się wyrwać/ - Ocalić/ W ten wieczór walki na śmierć/ - O życie/ Krew płynie placem/ I ulicami Miasta/ My, którzy spośród Innych walkę tę lepiej/Znamy/Wstańmy/Zróbmy najwięcej ile możemy (...)/To przecież tylko trochę dalej/-Blisko każdego z nas”.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o odnowie relacji z samym sobą, metropolita częstochowski zacytował fragment felietonu Witolda Gadowskiego pt. „A jednak wojna...” z najnowszego numeru Tygodnika Katolickiego „Niedziela”: „Czeka nas teraz powódź (...) ludzi uciekających przed śmiercią, chłodem i głodem. Musimy wyjść z ciasnych ram egoizmu i na miarę naszych możliwości im pomóc. To będzie wielki sprawdzian człowieczeństwa i wiary Polaków! Właśnie teraz nadszedł moment, w którym możemy – sami przed sobą – odpowiedzieć na pytanie: (...) czy potrafisz być człowiekiem dla innego, niekoniecznie ci bliskiego, którego wojna pozbawiła wszystkiego?”.

– Pascha, ku której dziś ponownie zaczynamy iść, oznacza najpierw zrzucenie z siebie starego człowieka, uwikłanego w grzech budowania swojego życia poza Bogiem i wbrew Bogu, by móc potem powstać z Chrystusem do nowego życia w dzień Jego zmartwychwstania – tłumaczył abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

– Te nasze trzy drogi odnowy niech staną się duchowym listem wiary pisanym codziennie do Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego nie atramentem historii, ale modlitwą o miłosierdzie nad światem, o przemianę sumień i czyny miłosierdzia wobec potrzebujących – zachęcił.

Reklama

– Dziś, po przekroczeniu progu Wielkiego Postu, wyznajemy, że to Chrystus jest najwyższym sensem ludzkiej historii i człowieka, i woła wciąż (...): Sursum corda! W górę serca! Trzymajmy je przy Bogu – zakończył metropolita częstochowski.

Po homilii miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem.

Maciej Orman/Niedziela

W liturgii uczestniczyła Kapituła Częstochowskiej Bazyliki Archikatedralnej. Śpiewał chór Basilica Cantans.

Środa Popielcowa była pierwszym dniem modlitwy w kościołach stacyjnych Częstochowy, które wyznaczył abp Wacław Depo. Zakończy się ona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Codziennie jedna ze świątyń stanie się stacją szczególnej modlitwy za Kościół częstochowski. Miejscem pielgrzymek mieszkańców miasta, członków ruchów, stowarzyszeń i bractw katolickich będzie 50 kościołów na terenie Częstochowy. Po raz pierwszy kościoły stacyjne w Częstochowie abp Wacław Depo ogłosił w 2019 r.

2022-03-02 20:19

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielecki misjonarz odprawił pierwszy Popielec „pod dachem” na Wybrzeżu Kości Słoniowej

[ TEMATY ]

misje

Środa Popielcowa

misjonarz

Karol Porwich /Niedziela

W Środę Popielcową ks. Antoni Sokołowski odprawił pierwszą Mszę św. w budowanej kaplicy w parafii św. Jana Pawła II na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w diecezji San Pedro. Liturgia popielcowa i pierwsza Droga Krzyżowa zgromadziły dużo ludzi.

„Już nas słońce nie praży w głowy, ani deszcz nie moczy, a rzeczywiście po wieczornej Mszy św. pierwszy deszcz (ulewa) w tym roku miał miejsce. To jakby na potwierdzenie tego, że plan dobrze wykonany!” – pisze w liście do diecezji kielecki misjonarz, ze swojej parafii w Soubre -Gallea.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję