Reklama

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: Jezu, pojednaj najeźdźców i ofiary

Nie chcemy wojny, ale jeśli ona już przyszła niech się stanie dla nas źródłem nawrócenia, paradoksalnym źródłem naszych powrotów do Boga, do pełni człowieczeństwa. Jezu mocą swojego krzyża odmieniaj świat, pojednaj najeźdźców i ofiary - modlił się na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Na Wałach odprawiona został droga krzyżowa z bł. Prymasem Wyszyńskim w intencji pokoju na Ukrainie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Jezu, nie zważaj na nasze podziały i spory, ale mocą swojego krzyża odmieniaj rzeczywistość, twórz nasze dziś i naszą przyszłość, buduj nowy świat, cywilizację miłości. Pojednaj ze sobą najeźdźców i ofiary wojen - wołał częstochowski biskup pomocniczy prowadzący nabożeństwo. Jego rozważania oparte były na programie „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”, który kard. Stefan Wyszyński ogłosił właśnie na progu Wielkiego Postu w 1967 r. w specjalnym liście pasterskim. Na Jasnej Górze ten rok jest dziękczynieniem za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, a jak powiedział jasnogórski przeor, o. Samuel Pacholski, błogosławiony jest szczególnym orędownikiem pokoju i patronem naszego błagania o ustanie wojny na Ukrainie.

- Jezu proszę Cię o pokój. Proszę Cię o nawrócenie. Ważne są traktaty pokojowe, sankcje, umowy polityczne, pakty o nieagresji, prawa chroniące przed wojną, ale nic i nigdy nie zabezpieczy nas przed wojną, jeśli się nie nawrócimy - wołał bp Przybylski. Podkreślał, że „tam gdzie w ludziach upadnie wiara w Boga, tam szybko upadnie ludzkość”.

Podziel się cytatem

Reklama

Przy czwartej stacji bp Przybylski prosił Maryję: „Matko Bolesna oddajemy Ci dziś szczególnie cierpienie i ból wszystkich ukraińskich matek”.

Przy stacji siódmej podkreślał, że choć nieraz jesteśmy poranieni przez wspólną historię, to chcemy prosić Jezusa, by dał nam siłę pomagać sobie wzajemnie w cierpieniu, zwłaszcza tym którzy cierpią na Ukrainie.

W rozważaniach przy stacji dziewiątej hierarcha zauważył, że „u polskich granic stoją teraz tysiące poranionych ludzi, którym wbito w serce ranę wojny”. - Nadszedł czas, byśmy Bogu pomogli wyciąć gwoździe z przebitych ludzkich rąk, nóg, serc i głów, a patrząc na Boga przebitego na krzyżu prośmy Go, by po wojnie ustał wreszcie czas wbijania gwoździ i nadszedł czas ich wyciągania i uzdrawiania ran - mówił.

W czasie drogi krzyżowej zanoszona była także modlitwa za wszystkich chrześcijan, by Jezus nas jednoczył, by cierpienia wojny nie stały się walką o religijne wpływy. - Módlmy się szczególnie za Kościół prawosławny w Rosji, byśmy zobaczyli cierpiącego Jezusa w zabijanych ludziach, w żołnierzach przymusowo wysyłanych na front, by każdy chrześcijanin, bez względu na przynależność do Kościoła, miał odwagę bronić najuboższych, a nie stawać po stronie tych ważnych i tych bogatych – wołał bp Przybylski i cytował słowa krucjaty Prymasa Wyszyńskiego: „działaj zawsze na korzyść bliźniego, nie myśl o tym, co ktoś jest winien tobie, ale co ty jesteś winien innym”.

Przy trzynastej stacji bp Przybylski parafrazując słowa pieśni „Dobranoc Głowo Święta” podkreślał, że w tych dniach z Ukrainy popłynęła pieśń w naszą stronę: „Dobranoc Europo. Kiedy śpisz mali Ukraińcy strzegą Twoich snów stając się żywymi tarczami dla Europy przed rosyjską inwazją”. - Jak dobrze, że nie śpi Polska. Jak dobrze, że tylu Polaków otwiera serca i domy dla matek i dzieci uciekających przed wojną. Pieta, Maryja trzymająca na kolanach zmarłego Syna niech ciągle staje nam przed oczyma nie tylko w rzeźbach i obrazach, ale w rzeczywistości - wołał i apelował: „obudź się Europo, obudźcie nas z wygodnego snu, nie mogące zasnąć kolejny dzień, cierpiące dzieci z Ukrainy, obudźcie nasze sumienia, naszą wiarę, że Jezus żyje i pragnie obdarzyć świat pokojem”.

Reklama

- Bł. Księże Prymasie módl się za nami! Módl się za Kościół, świat i Ojczyznę. Módl się z nami o pokój na Ukrainie. Nie chcemy wojny, ale jeśli ona już przyszła niech się stanie dla nas źródłem nawrócenia, paradoksalnym źródłem naszych powrotów do Boga, do pełni człowieczeństwa - kończył nabożeństwo bp Andrzej Przybylski wzywając do modlitwy „Ojcze nasz” za Ukrainę.

W nabożeństwie licznie uczestniczyli paulini, pielgrzymi, wierni arch. częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń m.in. Rycerze Kolumba, Odnowa w Duchu Świętym, „Civitas Christiana”. Niesiony był portret Prymasa Tysiąclecia.

2022-03-02 20:41

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubelscy pielgrzymi po raz 39. dotarli na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka 2017

Wojciech Mścichowski

39. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jak co roku zakończyła się uroczystą Eucharystią sprawowaną na Wałach. Tegorocznej liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, natomiast homilię wygłosił bp Mariusz Leszczyński z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wśród duchownych obecny był lubelski bp pomocniczy Józef Wróbel.

Podczas homilii bp Leszczyński nawiązał do odczytanej wcześniej Ewangelii, w której Maryja zmierza do Elżbiety. Zwrócił uwagę na trud pielgrzymowania brzemiennej Matki Pana oraz na jej rozważania tajemnic wiary w drodze, podczas której towarzyszył jej Chrystus jako Bóg i syn. Owocem tej niezwykłej wędrówki jest jedno w najpiękniejszych wyznań wiary – hymn „Magnificat”.

CZYTAJ DALEJ

Odszedł do Pana o. Sylwester Pająk, werbista, misjonarz w Indonezji

2022-08-16 11:04

[ TEMATY ]

werbiści

Misjonarze Werbiści - SVD Poland

Gdy 12 czerwca widzieliśmy się po raz ostatni w Rzymie w domu generalnym werbistów wspominał, że w jego życiu „były trzy długie etapy: Polska, Indonezja, Rzym. Teraz pora wracać do domu...” Kiedy o. Sylewster usłyszał od lekarzy diagnozę choroby, wiedział, że rak pozostawia mu kilka miesięcy życia. I chciał je spędzić z rodziną, wśród swoich. Ale był pogodny i uśmiechnięty, tak jak człowiek wiary świadomy, że „dobrą walkę stoczył, bieg ukończył, wiarę zachował”, a teraz czeka na niego nagroda w Niebie. Zmarł 15 sierpnia w domu werbistów w Górnej Grupie.

O. Sylwester Pająk urodził się 10 grudnia 1935 r. w Moszczenicy, w 1949 r. rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Misjonarzy Werbistów w Nysie, a święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji warmińskiej przyjął 29 stycznia 1961 r. W latach 1962-1963 był kapelanem sióstr wizytek w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. W 1963 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1965 r. podjął pracę misyjną w Indonezji - po kursie języka indonezyjskiego został skierowany do pracy w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. Pracował tam jako wykładowca filozofii i pomagał w duszpasterstwie parafialnym. W 1969 r. został mianowany rektorem werbistowskiego seminarium duchownego w Ledalero. W 1973 r. wrócił na kilka lat do Rzymu, by kontynuować studia na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii. Powrócił na katolicką wyspę Flores w 1976 r., ale w 1979 r. przeniesiono go na Jawę, wyspę zamieszkaną przez większość muzułmańską. Zorganizował wyższe seminarium, kształcące werbistów z tego rejonu Azji – sam wykładał tam filozofię. O. Sylwester był bardzo związany się z Indonezją i Kościołem indonezyjskim i dlatego poprosił o obywatelstwo indonezyjskie. Musiał jednak wrócić do Rzymu, gdy w 1988 r. został wybrany na radcę generalnego Zgromadzenia Werbistów. Po zakończeniu 6-letniej kadencji przyjął obowiązki ojca duchownego w Papieskim Kolegium Misyjnym św. Piotra Apostoła w Rzymie. Od 2001 r. był też radcą kościelnym w Ambasadzie Republiki Indonezji przy Stolicy Apostolskiej i duszpasterzem katolików indonezyjskich mieszkających we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Festiwal Maksymiliany 2022 - Trwa nabór filmów do konkursu

2022-08-18 15:23

mat. pras

Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany 2022 rozpocznie się w październiku we Wrocławiu. Obecnie trwa nabór filmów do konkursu. Zgłaszać można produkcje w trzech kategoriach: najlepszy film fabularny, najlepszy film dokumentalny oraz najlepszy film młodzieżowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję