Reklama

Niedziela Częstochowska

Ważne miejsce – Centrum Pomocy Ukrainie

Przy siedzibie całodobowego Centrum Pomocy Ukrainie, mieszczącym się przy ul. Ogrodowej 24/44 w Częstochowie, odbyła się konferencja prasowa dotycząca aktualnej sytuacji na Ukrainie, a także organizacji i najpilniejszych potrzeb, jeśli chodzi o pomoc dla uchodźców.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

pomoc dla Ukrainy

Urząd Miasta

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Centrum działa dzięki współpracy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Urzędu Miasta Częstochowy. – Ludzie o każdej porze dnia i nocy mogą tutaj przyjść i się zarejestrować – podkreślił ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas.

Maciej Orman/Niedziela

Do godzin popołudniowych pracują tutaj przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, którzy zajmują się kierowaniem uchodźców do miejsc zakwaterowania i przekazują im pakiety startowe z niezbędnymi artykułami higieniczno-kosmetycznymi. Na miejscu uchodźcy mogą się przespać i skorzystać z ciepłego posiłku. Pełne wyżywienie będą mieli też zapewnione w miejscu tymczasowego zakwaterowania.

Maciej Orman/Niedziela

W tej chwili miejsca noclegowe są przygotowane w ośrodkach Caritas i Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. Po południu Centrum Pomocy Ukrainie obsługują pracownicy straży miejskiej. Czynny jest również nr tel. 506 394 592 i adres e-mail: ukraina@caritas.czest.pl (komunikacja w językach polskim i ukraińskim).

Ks. Bator przypomniał, że w punkcie przy ul. Ogrodowej trwa zbiórka wszystkich potrzebnych materiałów i produktów za wyjątkiem odzieży. Zaznaczył, że niezbędna jest żywność i lekarstwa.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny poinformował, że Caritas częstochowska przyjęła 15 dzieci, również z niepełnosprawnościami. Są zdrowe i nie potrzebują pomocy medycznej. – Mają teraz wypocząć i zregenerować się. Przygotujemy je do tego, żeby normalnie funkcjonowały– dodał ks. Bator.

Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy, przekazał, że obecnie uchodźcy są lokowani w hotelach i punktach prowadzonych przez Caritas, wobec której wyraził wdzięczność za współpracę. Dziękował także za pomoc mieszkańcom Częstochowy i pracodawcom, dzięki którym rodziny ich pracowników mogą przybyć do miasta. Kusal przypomniał, że Częstochowa przygotowała 150 miejsc do zakwaterowania w trybie zastępczym i dodał, że docelowo miasto będzie mogło przyjąć ok. 1000 osób. Zdaniem naczelnika napływ ludności do Częstochowy będzie coraz większy.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy, wskazał, że informacje dotyczące organizacji pomocy są umieszczane na portalu www.czestochowa.pl . Najważniejsze z nich publikowane są w języku ukraińskim. Przypomniał, że w siedzibie UM przy ul. Waszyngtona od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 działa punkt informacyjny dla Ukraińców.

Tutaj przekazał, że województwo śląskie udostępniło narzędzie (www.slaskiedlaukrainy.pl) , „dzięki któremu ludzie mogą sami wpisywać się na listę chętnych, którzy chcą przyjąć Ukraińców w gościnę”. – Mogą tam się zgłaszać także osoby, które tej pomocy potrzebują – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Mieszkania i lokale prywatne zgłoszone przez mieszkańców jako możliwe do wykorzystania przez uchodźców można zgłaszać przedstawicielom tworzonej fundacji Nasz Dom zrzeszającej osoby pochodzenia ukraińskiego, które pomagają uchodźcom, przyjmują zgłoszenia dotyczące chęci udzielenia im gościny i tworzą bazę osób, chcących pracować jako wolontariusze. Obecnie robią to w punkcie informacyjnym w Urzędzie Miasta oraz w pomieszczeniach Wydziału Polityki Społecznej UM przy ul. Śląskiej 3/5 (centrum organizacji pozarządowych), tel. 34 370 73 31 (w godzinach 9-17). Kontakt z fundacją jest możliwy m.in. poprzez Marianę Yemelianovą (tel. 888 618 268).

Włodzimierz Tutaj poinformował również, że oprócz Caritas paczki żywnościowe dla osób, które goszczą Ukraińców, przygotuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta. Będą one rozdzielane w Szkole Podstawowej nr 38 przy ul. Sikorskiego.

Z kolei zbiórkę leków organizuje Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie „Rescue Team”. Na stronie www.czestochowa.pl znajduje się szczegółowa lista potrzebnych medykamentów.

Rzecznik Urzędu Miasta dodał, że w częstochowskich szkołach rozpoczęło już naukę ponad 20 uczniów, dzieci uchodźców wojennych. Będą one mogły uczestniczyć również w zajęciach prowadzonych przez wszystkie świetlice środowiskowe w Częstochowie.

2022-03-03 14:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprzęt na wagę życia. Respiratory od Caritas

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przekazała respiratory dla szpitali w Częstochowie, Zawierciu i Pajęcznie oraz dla Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae” w Częstochowie. Dyrektorzy placówek odebrali sprzęt 24 czerwca w Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

5 respiratorów to dar Caritas Polska w ramach akcji „Wdzięczni medykom”, Caritas częstochowskiej, biskupów i kapłanów archidiecezji oraz indywidualnych darczyńców.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję