Reklama

Kościół

W Częstochowie znaczna część gotowej już bazy noclegowej dla uchodźców jest na Jasnej Górze

Jasnogórski Dom Pielgrzyma to jedno z tych miejsc, które włączone jest w częstochowski system pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. Decyzję o możliwości udzielenia schronienia, głównie matkom z dziećmi, paulini podjęli zaraz po wybuchu konfliktu. Za tę gotowość podziękowali dziś dyrektor Caritas arch. częstochowskiej i przedstawiciel Urzędu Miasta. Briefing odbył się przy punkcie informacyjnym dla Ukraińców przy ul. Ogrodowej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

pomoc dla Ukrainy

BPJG

Ks. Marek Bator zauważył, że „współpraca w kwestii pomocy Ukraińcom i poszkodowanym przez wojnę połączyła wszystkie podmioty, przede wszystkim kościelne”. - Chcę bardzo podziękować Jasnej Górze, bo Dom Pielgrzyma otworzył się natychmiast i jest do dyspozycji uchodźców. Pomoc ta jest bardzo ważna, bo w każdej chwili ktokolwiek przyjdzie, może być od razu przyjęty i rozlokowany - podkreślił dyrektor częstochowskiej Caritas.

Rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy, Włodzimierz Tutaj poinformował, że do Domu Pielgrzyma, jak dotąd, skierowanych zostało 11 osób, ponieważ większość przyjeżdżających do Częstochowy zatrzymała się u swoich rodzin, znajomych i przyjaciół, Ukraińców mieszkających i pracujących w Częstochowie. - Było ich dotąd ok. 11-12 tysięcy. Teraz natomiast spodziewamy się fali uchodźców, którzy będą napływać w większej liczbie z terenu walk i będą szukać miejsca, gdzie mogą się zatrzymać - podkreślił rzecznik.

Na razie w Częstochowie gotowych jest 150 miejsc noclegowych. Znaczna ich część znajduje się na Jasnej Górze. Kolejne będą sukcesywnie uruchamiane.

W sumie Częstochowa przygotowuje ok. 1,1 tys. miejsc noclegowych. To baza związana z Jasną Górą, domami zakonnymi i Caritasem oraz prywatne kwatery, hotele, punkty noclegowe o odpowiednim standardzie, oficjalnie zarejestrowane w ewidencji miasta.

2022-03-03 17:03

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci Orląt Lwowskich

[ TEMATY ]

Częstochowa

sport

Anna Wyszyńska/Niedziela

W Częstochowie trwają Dni Lwowa i Kultury Kresowej. Z tej okazji 14 czerwca 2019 r. w Parku im. Stanisława Staszica w Częstochowie odbył się Bieg Orląt, w którym uczestniczyło ponad 200 uczniów. Organizatorami Biegu Orląt byli: częstochowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Szkoła Podstawowa nr 14 w Częstochowie. Udział w biegu wzięły również dzieci z dysfunkcjami narządów ruchu. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.

– Biegi Orląt zainaugurowaliśmy w ub. roku. Odbywają się one na dystansie 1421 metrów i uczestniczą w nich dzieci 9-letnie – wyjaśnia Adam Kiwacki – prezes częstochowskiego oddziału TMLiKP. – Jak pamiętamy w obronie polskiego Lwowa w listopadzie 1918 r. ochotniczo walczyły dzieci i młodzież. W walkach zginęło 1421 dzieci, najmłodszy Janek Kukawski liczył 9 lat. Bieg, który zorganizowaliśmy już po raz drugi, symbolicznie o tym przypomina: 1421 metrów – tyle zginęło dzieci, 9 lat – to wiek najmłodszego obrońcy. Taki bieg może być tylko raz w życiu, bo za rok pobiegną w nim uczniowie, którzy teraz mają osiem lat. Dziękuję wszystkim uczestnikom, ich nauczycielom i rodzicom, a zwłaszcza dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14 w Częstochowie Magdalenie Krzemińskiej za współorganizowanie Biegu Orląt.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Potrzebują naszej modlitwy

2022-12-06 13:19

plakat organizatorów

    W najbliższą niedzielę 11 grudnia w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach odbędą centralne obchody II Dnia Modlitw o dar Potomstwa „Umacniajmy wzajemnie serca nasze”.

    W ramach obchodów centralnych o godz. 12. 30 w górnym kościele zostanie odprawiona Msza św.,pod przewodnictwem bp. Jan Zająca, a o 13.45 w białej sali jest zaplanowana krótka konferencja „O duchowym towarzyszeniu parom, które nie mogą doczekać się dziecka” . O istniejących Duszpasterstwach Małżeństw Niepłodnych opowiedzą duszpasterze: ks. Mirosław Czapla (Kraków) i ks. Kazimierz Musioł (Rybnik), siostry nazaretanki opiekujące się wspólnotą oraz małżonkowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję