Reklama

Z Polski

Dwaj kapłani związani wieloletnią pracą ze Lwowem - abp Józef Bilczewski i ks. Zygmunt Gorazdowski zostali kanonizowani 23 października 2005 r. w Watykanie. Ceremonia miała miejsce podczas liturgii wieńczącej obrady XI zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów nt. Eucharystii.

Niedziela Ogólnopolska 44/2005

Katarzyna Link

Przemawia ks. prof. Stanisław Wilk - rektor KUL

Przemawia ks. prof. Stanisław Wilk - rektor KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kanonizacja biskupa i księdza

Kochali człowieka

Obaj kapłani byli beatyfikowani 26 czerwca 2001 r. przez Jana Pawła II podczas jego wizyty we Lwowie. Abp Józef Bilczewski (1860-1923) był metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego; ks. Zygmunt Gorazdowski (1845-1929) - wybitnym duszpasterzem, założycielem kilkunastu dzieł dobroczynnych. Kanonizacja arcybiskupa i księdza odbyła się w bardzo krótkim odstępie czasu od wyniesienia ich na ołtarze jako błogosławionych. 24 lutego br. Jan Paweł II zdążył jeszcze podpisać dekret o kanonizacji abp. Bilczewskiego.
O pracy i życiu świętych kapłanów rozmawiano przed ich kanonizacją podczas konferencji prasowej w Warszawie 19 października. Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Marian Buczek przypomniał, że abp Bilczewski nie opuścił Lwowa, mimo że za jego posługi przez to miasto przetoczyły się trzy wojny. Był czcicielem Eucharystii i Matki Bożej, krzewiąc kult wśród swoich wiernych, w listach pasterskich wiele uwagi poświęcał również pojednaniu narodów ukraińskiego i polskiego. Dzięki jego staraniom, po kradzieży koron obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, papież Pius X ofiarował nowe. Abp Bilczewski był erudytą, który studiował w Wiedniu, Paryżu i Rzymie. W Wiecznym Mieście badał dzieje pierwszych chrześcijan, prowadząc prace naukowe w katakumbach.
Ks. Zygmunt Gorazdowski założył Zgromadzenie Sióstr św. Józefa, którego przełożona prowincjalna - s. Nulla Broda opowiedziała o jego działalności duszpasterskiej i charytatywnej. To z jego inicjatywy powstał odpowiednik dzisiejszego hospicjum, a także: Dom Dobrowolnej Pracy dla żebraków, Dom Dzieciątka Jezus (gdzie mogły się schronić przyszłe matki), internat dla studentów oraz szkoła z językiem niemieckim jako wykładowym. Ks. Gorazdowski rozpoczął też wydawanie katolickiej Gazety Codziennej. Troszczył się o formację księży, m.in. przez pismo Bonus Pastor, a także o wychowanie i rozwój duchowy młodzieży.

Izabela Matjasik

Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II

To imię zobowiązuje

Inauguracja miała wyjątkowe znaczenie, gdyż tego dnia przypadała 27. rocznica wyboru Jana Pawła II, profesora KUL, na Stolicę Piotrową, a V Dzień Papieski obchodzony był ze świadomością, że Ojciec Święty fizycznie nieobecny, wspiera nas z domu Ojca. Nowy rok akademicki inaugurowany był także w nowej rzeczywistości prawnej, kształtowanej od 1 września br. przez prawo o szkolnictwie wyższym, a od 15 września KUL dołączył do uniwersytetów sygnatariuszy Magna Charta Uniwersitatum. Ponadto dotychczasowa działalność uczelni, stanowiąca znaczący fragment dziejów archidiecezji lubelskiej, wpisując się w obchody jubileuszu 200-lecia, podkreśla jej chlubne dziedzictwo. Jak mówił rektor KUL - ks. prof. Stanisław Wilk, przyjęcie imienia wielkiego Papieża i Polaka jest wielkim wyzwaniem, tym bardziej że uczelnia włącza się w rozpoczęty proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Były rektor KUL, ks. prof. Andrzej Szostek, został jednym z dwóch recenzentów prac Jana Pawła II w procesie; zajmuje się całym dorobkiem Ojca Świętego, badając jego zawartość pod kątem zgodności z doktryną Kościoła i niezłomności wiary. Uczelnia przygotowała już wszystkie materiały związane z działalnością Jana Pawła II na uczelni, które mogą być przydatne podczas procesu beatyfikacyjnego.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele akademickim KUL, w czasie której homilię wygłosił bp Andrzej Dzięga. Liturgii przewodniczył abp Józef Życiński, który modlił się, „abyśmy umieli tym imieniem zdobić nie tylko dokumenty, ale całe nasze postępowanie, wybory i świadectwo. Prosimy, aby nasza Alma Mater była ośrodkiem uczącym rodaków wolności i kultury życia - opartej na papieskiej wizji świata i człowieka”. Podczas uroczystości odczytano telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI. Wykład inauguracyjny pt. Soborowa Konstytucja „Gaudium et spes” - z perspektywy pontyfikatu Jana Pawła II wygłosił ks. prof. Janusz Nagórny. Pierwszą część inauguracji zakończyło słowo Prymasa Polski. W części popołudniowej miały miejsce nominacje profesorskie i promocje doktorskie.

Agnieszka Strzępka

Pogrzeb ks. Eugeniusza Śliwki

7 października 2005 r. w Pieniężnie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 4 października o. Eugeniusza Śliwki - werbisty zaangażowanego w dzieło misyjne Kościoła, byłego prowincjała Zgromadzenia Słowa Bożego. Mszę św. w intencji tragicznie zmarłego ks. Śliwki w kościele seminaryjnym Księży Werbistów w Pieniężnie sprawowało prawie stu kapłanów. Liturgii przewodniczył abp Edmund Piszcz, współkoncelebransami byli abp Tadeusz Gocłowski oraz bp Jerzy Mazur.
W homilii podczas żałobnej Liturgii metropolita warmiński podkreślił wielkie zaangażowanie ks. Śliwki w dzieło misyjne Kościoła. Stwierdził: „Ojciec Eugeniusz Śliwka był człowiekiem skromnym, wiedział, że jego rolą było pokorne głoszenie Chrystusa (...). Dobroć, życzliwość, radość i uśmiech to cechy charakterystyczne jego osoby. (...) Człowiek dobry nigdy nie umiera, ale najlepszą cząstkę pozostawia w innych, mimo że może odejść gwałtownie, tak jak odszedł o. Eugeniusz” - dodał abp Piszcz.
W 1995 r. dzięki staraniom ks. Śliwki zostało powołane Kolegium Teologiczne dla Laikatu w Pieniężnie, którego został dyrektorem. Był redaktorem i wydawcą wielu książek, Biuletynu Misyjno-Pastoralnego Animator i miesięcznika Image oraz organizatorem sympozjów z zakresu etnologii, religioznawstwa i misjologii. Należał m.in. do Komisji Episkopatu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.
W latach 1998-2001 był prowincjałem Werbistów. Od 2001 r. zarządzał Domem Wypoczynkowo-Rekolekcyjnym „Bursztyn” w Krynicy Morskiej, należącym do Fundacji Misyjno-Charytatywnej im. bł. Józefa z Szantungu. Był głównym inicjatorem, a następnie organizatorem I Ogólnopolskiego Kongresu Misyjnego Zgromadzeń i Zakonów Męskich i Żeńskich.
W 2003 r. został mianowany wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym 19 werbistów, zgłoszonych do procesu beatyfikacyjnego drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej. W 2004 r. został członkiem komisji historycznej w procesie beatyfikacji Służebnic Bożych - s. Krzysztofy Klomfass i 15 Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny.

Ks. Ireneusz St. Bruski

Tydzień w Polsce

„Wielkim dobroczyńcą świata” i „gwiazdą na zamglonym horyzoncie ludzkości” nazwał abp Stanisław Dziwisz Papieża Jana Pawła II w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w ramach obchodów V Dnia Papieskiego. Metropolita Krakowski zapowiedział utworzenie w Krakowie ośrodka pod nazwą „Nie lękajcie się”, który będzie upamiętniał papieskie dzieło.

Katolicki Uniwersytet Lubelski przyjął imię Jana Pawła II.

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na upamiętnienie wizyty Jana Pawła II w Warszawie w 1979 r. - na pl. Piłsudskiego stanie kolumnada z charakterystycznym papieskim krzyżem. Jest to projekt Zespołu Autorskiego Andrzeja i Barbary Kaliszewskich oraz Bohdana Napieralskiego z Warszawy.

Do Mińska wrócił ambasador RP Tadeusz Pawlak, odwołany w lipcu br. do Warszawy na konsultacje z powodu działań reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec Związku Polaków na Białorusi. Decyzja MSZ w tej sprawie wzbudziła zgodną krytykę polityków PiS i PO.

Ambasador Pakistanu w RP podziękowała Polsce za pomoc dla poszkodowanych w jej kraju, który niedawno dotknęło katastrofalne trzęsienie ziemi.

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu RP V kadencji (19 października br.) nie udało się wybrać marszałka. Następne posiedzenie wyznaczono na 26 października.

Męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszki „stała się posiewem niepodległości Polski” - czytamy w specjalnej uchwale Sejmu z okazji 21. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”. Uchwała została przyjęta przez aklamację 19 października.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski desygnował na premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

Bogdan Borusewicz został marszałkiem Senatu VI kadencji.

Proboszczowie już zamawiają witraże z nowym świętym - Janem Pawłem II. W łódzkiej parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego już taki witraż nawet zamontowano. Przedstawia Papieża Polaka i napis: „Święty Jan Paweł II”.

Prokuraturze katowickiej udało się ustalić, że dziecko, z którym fotografowały się pielęgniarki z oddziału patologii noworodka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach, żyje

Rada Etyki Mediów zaapelowała, aby po zakończeniu kampanii wyborczej podjąć debatę o kondycji polskiego dziennikarstwa i roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. „Nazbyt często dziennikarze prowokowali wzajemne oskarżenia i podsycali agresję swoich rozmówców” - napisała w specjalnym oświadczeniu Rada. Jej zdaniem, przyczyną tego stanu jest „niezrozumienie przez część mediów ich roli w demokratycznym społeczeństwie oraz niekompetencja wielu przedstawicieli środowiska dziennikarskiego”.

W śledztwie w sprawie zabójstwa b. szefa Komendy Głównej Policji gen. Marka Papały pojawiły się nowe wątki. Prokuratorzy mają nadzieję, że dzięki zeznaniom deportowanego z USA do Polski Piotra S. być może wcześniej, niż się spodziewali, dotrą do zleceniodawcy morderstwa.

W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca programu „INDEX” - Pamięci Polaków zamordowanych przez hitlerowców za pomoc Żydom. Głównym celem programu jest rzetelne i wiarygodne historycznie zbadanie skali niemieckich represji wobec Polaków udzielających pomocy Żydom w trakcie okupacji.

Informacja o podłożonych bombach wybuchowych sparaliżowała 20 października rano ruch w znacznej części Warszawy. Alarm okazał się fałszywy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

[ TEMATY ]

Polonia

ojczyzna

bp Piotr Turzyński

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

„Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa: solidarność i miłosierdzie” - napisał w słowie do Polonii i Polaków za granicą bp Piotr Turzyński. Podziękował środowiskom polonijnym za to, że są świadkami wiary w świecie oraz promują polską kulturę.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Frans Timmermans jeszcze całkiem niedawno tłumaczył przedsiębiorcom, że koszty związane z emisją dwutlenku węgla będą mogli przerzucać na konsumentów. Jeśli taka filozofia jest w Komisji Europejskiej, to Europa skazana jest na porażkę - dodaje europoseł EKR-u.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję