Reklama

Kościół

Caritas przyjmuje dzieci z Ukrainy, wysyła paczki, wspiera uchodźców na granicy

Caritas przygotowała 2 tys. miejsc dla sierot i dzieci z niepełnosprawnościami różnego stopnia z Ukrainy. Organizacja uruchamia też akcję "Paczka dla Ukrainy" i przygotowuje się do przekazania na Ukrainę 200 tysięcy paczek, w których znajdą się m.in. żywność, środki higieniczne i kosmetyczne.

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja pomaga bezpośrednio na granicy, w punktach pomocowych, gdzie uchodźcom są przekazywane żywność, ciepłe napoje, termosy, koce, śpiwory, itp. Organizacjom partnerskim na Ukrainie, tj. Caritas Ukraina i Caritas-SPES Caritas Polska przekazała blisko 600 tys. złotych na bezpośrednią pomoc na miejscu i organizuje transporty humanitarne.

Cały czas trwa zbiórka Pomoc dla Ukrainy. Naszych wschodnich sąsiadów można wesprzeć dokonując wpłat na stronie caritas.pl/ukraina bądź wysyłając charytatywne SMS-y o treści UKRAINA pod numer 72052.

Oprócz zbiórki finansowej na pomoc uchodźcom, Caritas rozpoczyna zbiórkę rzeczową Paczka dla Ukrainy. Gotowe paczki, o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 53x40x30 cm, można dostarczać do placówek Caritas.

Podziel się cytatem

Organizacja opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę. Są na niej głównie artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, a także artykuły higieniczne (dokładna lista na stronie caritas.pl/ukraina). Przygotowanie paczki według wskazówek dotyczących liczby i rodzaju opakowań konkretnych produktów pozwoli na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na tydzień. Uwaga: paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas.

Reklama

W Przemyślu, który stał się głównym miastem przyjmującym uchodźców z Ukrainy, wolontariusze Caritas od początku kryzysu wydali na dworcu 50 tys. ciepłych posiłków dla uchodźców oraz służb porządkowych, medycznych i wolontariuszy; rozdają kanapki, słodycze, koce, łóżka polowe, prowadzą animacje dla dzieci. Zajmują się także obsługą migrantów w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu (1,2 tys. obiadów dziennie, suchy prowiant, słodycze, itp.).

Obsługa uchodźców przez wolontariuszy Caritas jest prowadzona w podobny sposób w Korczowej, Krościenku, Chotyńcu i Młynach. Do działań związanych z pomocą żywnościową i rzeczową należy dodać starania o 100 agregatów prądotwórczych do przekazania na Ukrainę, m.in. dla szpitali.

W Medyce Caritas pomaga po obu stronach granicy, wydając ciepłe posiłki, kanapki, wodę, słodycze i koce dla uchodźców; wysyła też transporty najpotrzebniejszych artykułów – na stronę ukraińską przekazano już 12 palet z żywnością i lekami, a 6 załadowanych tirów czeka do odprawy dla Caritas-SPES we Lwowie.

Za wsparcie Polaków dziękują przedstawiciele ukraińskiej Caritas-SPES oddelegowani do Polski, aby we współpracy z Caritas Polska koordynować przekazywanie pomocy. – Mieliśmy bardzo dobre relacje, realizowaliśmy wspólne projekty i kiedy zaczęła się wojna wiedzieliśmy, że Caritas Polska będzie pierwszą organizacją, która wyciągnie do nas pomocną dłoń. To ogromne dzieło, za które chcę wyrazić wdzięczność – podkreśla ks. Piotr Rosochacki, dyrektor Caritas-SPES w Odessie, przebywający obecnie w Warszawie.

Reklama

– Przygotowaliśmy już trzy transporty, przygotowujemy jeszcze pięć. To woda, produkty żywnościowe i higieniczne. Na zachodniej Ukrainie można je jeszcze kupić, w centralnej i wschodniej części kraju to praktycznie niemożliwe – informuje Olena Kawa z Caritas-SPES.

Wszystkie wspomniane wyżej działania, rozpoczęte zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę, są przez Caritas kontynuowane, jednocześnie organizacja podejmuje nowe inicjatywy, jak zapewnienie 2 tys. miejsc dla sierot i dzieci z niepełnosprawnościami. Do tej pory przyjechało już ok. 400 dzieci, w tym m.in. ponad 200 do Caritas Diecezji Opolskiej, 100 do Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz ok. 20 do Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Większość ewakuowanych to osoby z niepełnosprawnościami. Są wśród nich małe dzieci oraz osoby z porażeniem mózgowym, które skończyły 18. rok życia. Caritas służy też radą i pomocą zakonom żeńskim w ewakuacji dzieci mieszkających w zakonnych domach dziecka na Ukrainie.

Ewakuacja dzieci przebiega w bardzo trudnych warunkach. Sytuacja wojenna sprawia, że nie można niczego wcześniej zaplanować – mówi Monika Figiel z Caritas Polska.

Podziel się cytatem

Reklama

W akcji biorą udział także SOS Wioski Dziecięce i Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Ukraińscy organizatorzy ewakuacji działają w sytuacji zagrożenia życia. Caritas wspierana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjmuje kolejne grupy ewakuowanych – mówi Monika Figiel.

Wszystkie te działania są możliwe dzięki ogromnej ofiarności Polaków. Ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podziękował za płynące wsparcie finansowe i rzeczowe, również od darczyńców biznesowych. Podkreślił, że pomoc powinna być organizowana zgodnie z potrzebami konkretnych osób i zaapelował o śledzenie aktualnych komunikatów.

Jak pomóc?

• Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/ukraina

• Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA

• Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT)

• Sporządzając Paczkę dla Ukrainy według wskazówek dostępnych na stronie caritas.pl/ukraina i dostarczając ją do placówki Caritas

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

2022-03-04 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kliniki na kółkach dla Jemenu

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 33

[ TEMATY ]

Caritas

Jemen

Caritas Polska

Taka mobilna klinika dociera do chorych z trudno dostępnych terenów

Taka mobilna klinika dociera do chorych z trudno dostępnych terenów

ONZ ocenił, że kraj ten boryka się z największym kryzysem humanitarnym naszych czasów. Ponad trzy czwarte społeczeństwa potrzebuje pomocy humanitarnej. Katastrofalny jest też stan służby zdrowia. Od połowy 2019 r. Caritas Polska razem z Polską Akcją Humanitarną (PAH) starają się zmienić tę sytuację.

Obecnie ze wsparcia Caritas Polska korzystają ośrodki medyczne w dzielnicach Adenu Al-Memdara i Al-Qallua oraz miejscowościach Foqam, Imran i Fateh (w dwóch ostatnich lokalizacjach w przekazywaniu pomocy pośredniczy PAH). Wsparcie to polega na finansowaniu remontów i modernizacji infrastruktury, wypłacaniu honorariów dla personelu, a także zakupie leków i wyposażenia medycznego. Dzięki Caritas dostęp do podstawowej opieki lekarskiej ma zapewnione ponad 40 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego człowiek potrzebuje modlitwy?

2022-08-17 19:34

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Człowiek jest powołany do życia w relacji z Bogiem, a najlepszą formą budowania tej więzi jest modlitwa. Ks. prof. Józef Naumowicz, propagator modlitwy Jezusowej, odpowiada na pytanie, czemu człowiek potrzebuje modlitwy.

Człowiek potrzebuje rozmowy z Bogiem

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Zebrzydowska: Dokładnie 20 lat temu Jan Paweł II zawierzył Maryi siebie i Kościół w Polsce

2022-08-18 13:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kalwaria Zebrzydowska

Julia A. Lewandowska

Dzisiaj mija 20 lat od ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do kalwaryjskiego sanktuarium. 19 sierpnia 2002 roku, w akcie zawierzenia Matce Bożej, papież błagał by Matka Boża wypraszała dla niego siły ciała i ducha - "bym mógł wypełnić do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały". Prosił też, aby Maryja upraszała światło Ducha Świętego dla biskupów, a kapłanów uczyła naśladować Chrystusa - "w oddawaniu co dnia życia za swe owce".

W trzecim dniu wizyty w Ojczyźnie św. Jan Paweł II przybył do Matki Miłosierdzia, którą od dziecięcych lat czcił w kalwaryjskim obrazie. Po dotarciu do sanktuarium, papież modlił się w ciszy przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję