Reklama

Wiadomości

Młodzi niezłomnym

W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się gala podsumowująca tegoroczną edycję Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który od 7 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

W tej swoistej sztafecie pokoleń wzięło udział już blisko 2 tys. młodych ludzi. Tylko w tej edycji dołączyło do niej 385 uczniów z 61 miast i miasteczek województwa śląskiego. Galę uświetnił występ Martyny Zygadło, finalistki 11 edycji The Voice of Poland oraz koncert „Młodzi Niezłomnym” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Lublińcu.

- Tegoroczną galę Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” przyszło nam rozstrzygać w szczególnych okolicznościach. Za naszą wschodnią granicą, od ponad tygodnia, trwa regularna wojna. Pokazuje to, że wciąż aktualne są wartości i ideały, za które walczyli i ginęli Żołnierze Niezłomni. W kontekście wojny na Ukrainie jeszcze boleśniej odczuwamy Ich poświęcenie. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni wiedzieli, że komunistyczna władza została Polakom narzucona po 1945 r. Wiedzieli, że to nie jest wolna Polska, że walkavo niepodległość się nie skończyła – podkreśliła Europoseł Jadwiga Wiśniewska, organizatorka Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.

Duchowy testament Żołnierzy Wyklętych piękną treścią wypełniają uczestnicy Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który od 7 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Dzięki Konkursowi wracają do nas imiona i nazwiska Tych, którzy do końca pozostali niezłomni, wierni żołnierskiej przysiędze i wartościom, które od wieków definiowały i wciąż definiują polskość – Bóg, Honor, Ojczyzna.

Podziel się cytatem

Reklama

Mat.prasowy

W tym roku w Konkursie wzięło udział 385 uczniów z 61 miast i miasteczek województwa śląskiego. Laureatami w kategorii szkół podstawowych zostali: I miejsce – Mateusz Kukułka (Szkoła Podstawowa nr 13 w Zawierciu), II miejsce – Patrycja Słocińska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Myszkowie), III miejsce – Jakub Zomerfeld (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach). Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie z Częstochowy, Panek, Będzina, Golasowic, Rudnik.

Zaś w kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali: I miejsce – Maja Siadkowska (I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach), II miejsce – Borys Bryzik (II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu), III miejsce – Patrycja Rozpondek (Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali uczniowie z Częstochowy, Katowic i Zabrza.

Nagroda specjalna w tegorocznej edycji trafiła do Szkoły Podstawowej nr 11 im. Władysława Broniewskiego w Będzinie, z której wpłynęło najwięcej, 38 prac.

-Niezależnie od werdyktu Komisji, wszyscy Uczestnicy są zwycięzcami, bo stanęli do ważnego zadania odkrywania prawdy o Wyklętych Bohaterach, którzy wierzyli, że Ich walka o niepodległą Ojczyznę nie pójdzie na marne. I nie poszła. A udział w Konkursie jest tego najlepszym dowodem. Dzięki Nim, Armia Wyklęta powraca – podkreślała Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Reklama

W konkursowych pracach uczniowie poszukują prawdziwych bohaterów, którzy są blisko, docierają do miejsc związanych z działalnością Żołnierzy Wyklętych, do archiwalnych dokumentów, ale także do świadków historii, rodzin Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie sięgnęli do różnych form wyrazu, powstała m.in. animacja wzorowana na popularnej grze komputerowej. Tradycją Konkursu stały się piosenki i teledyski poświęcone Żołnierzom Niezłomnym, w których autorami muzyki i słów są uczniowie. W przygotowanie prac zaangażowane były niejednokrotnie całe klasy i rodziny Uczestników Konkursu.

Laureaci i finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe, nagrody multimedialne m.in. tablety, czytniki e-booków, słuchawki bezprzewodowe, opaski sportowe smartband. Z kolei opiekunowie zwycięskich prac otrzymali pamiątkowe pióra, teki edukacyjne, a także kolekcjonerskie monety NBP z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych.

2022-03-05 18:46

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Antykomunistyczne podziemie i jego działalność na Podlasiu

Niedziela podlaska 8/2019, str. IV-V

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

żołnierze niezłomni

Archiwum autora

Szwadron por. „Bartosza” z VI Brygady Wileńskiej AK (1947 r.)

Szwadron por. „Bartosza” z VI Brygady Wileńskiej AK (1947 r.)

Naszą powinnością jest pamięć o Wyklętych – synach ziemi podlaskiej, którzy po latach zmagań z hitlerowskim okupantem nie zawahali się stawić oporu nowemu komunistycznemu okupantowi w obronie niepodległości ojczyzny i wiary przodków

Opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Kongo gotowe, aby przyjąć papieża: mieszkańcy liczą na owoce wizyty

2023-01-30 15:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Oczekujemy Ojca Świętego, wszystko jest już gotowe – mówi kongijski biskup Félicien Mwanama Galumbulula. Jak dodaje, w kościołach na prośbę miejscowego episkopatu odmawia się po każdej mszy specjalną modlitwę, aby ta pielgrzymka papieska przyczyniła się do pojednania w Demokratycznej Republice Konga. Ludność bardzo pragnie, aby papież przywrócił pokój.

Biskup diecezji Luiza zaznacza, że Kinszasa jest w pełni zmobilizowana. Miasto zapełniło się plakatami witającymi papieża oraz jego towarzyszy. Co ważniejsze, do stolicy ściągnęły tłumy ludzi przygotowujące się do wysłuchania następcy św. Piotra. Wcześniej Kościół prowadził specjalne przygotowania do pielgrzymki, m.in. organizując cykle katechez wyjaśniających znaczenie wizyty Franciszka. Bp Galumbulula tłumaczy, że dzisiaj dla Konga największym wyzwaniem jest konflikt na wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję