Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Kaszak do nowych lektorów i akolitów: nieście ludziom Chrystusa, pocieszenie i radość

Lektorzy i akolici są usposobieni do tego, aby nieść Chrystusa ludziom – mówił w homilii bp Grzegorz Kaszak. 5 marca ordynariusz diecezji sosnowieckiej przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Podczas Mszy św. biskup sosnowiecki udzielił posług lektoratu i akolitatu. Posługę lektoratu otrzymało 2 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Natomiast posługę akolitatu otrzymało 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 1 kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Mszę św. koncelebrowali formatorzy seminarium.

Na początku liturgii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przypomniał, że zadaniem lektorów jest czytanie Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, przygotowanie wiernych do lektury Pisma Świętego oraz do godnego przyjmowania sakramentów. – Pełnienie tej posługi daje możliwość solidniejszego poznania Słowa Bożego, dalszego rozwoju duchowego na drodze do kapłaństwa i większego udziału w odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła – powiedział ks. Selejdak.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Podkreślił, że przez pełnienie tej posługi lektorzy „stają się wiarygodnymi świadkami wiary, głosicielami orędzia zbawienia, które ma swoje korzenie w słowie Bożym”.

Wskazał również, że z kolei zadaniem akolitów jest wspomagania kapłanów i diakonów w sprawowaniu Eucharystii, a w sytuacjach nadzwyczajnych udzielanie Komunii Świętej wiernym i zanoszenie jej chorym. – Akolici wezwani są do coraz głębszego przeżywania Ofiary eucharystycznej i kształtowania na jej wzór własnego życia – kontynuował rektor seminarium.

– Kościół naucza nas, że w Słowie Bożym jest obecny Bóg, Jezus Chrystus – przypomniał w homilii bp Kaszak.

Zacytował słowa Hugo od Świętego Wiktora, który napisał: „Całe Pismo święte jest jedną księgą, a tą jedną księgą jest Chrystus, «ponieważ całe Pismo święte mówi o Chrystusie i całe Pismo święte wypełnia się w Chrystusie»”. – Wierzymy, że to słowo zawiera obecność naszego Pana Jezusa Chrystusa. Kiedy Chrystus w Słowie Bożym przychodzi do człowieka to go przemienia – mówił biskup.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Ordynariusz diecezji sosnowieckiej wskazał na słowa proroka Jeremiasza, który napisał: „Ilekroć otrzymywałem Twoje słowa, pochłaniałem je, a Twoje słowo stawało się dla mnie rozkoszą i radością serca mego. Proroka Jeremiasza”. – Słowo Boże, które otrzymacie, aby je proklamować ludziom niesie radość – zwrócił się do nowych lektorów i podkreślił, że to jest ważne w obecnej sytuacji kiedy ludzie się boją, są strapieni wojną i są świadkami ogromnego cierpienia i bólu.

– Jeżeli przez wasze niedbalstwo, zaniedbanie Chrystus w tym słowie nie dotrze do ludzi, to wiedzcie, że może kiedyś odpowiecie na Sądzie Bożym za zmarnowanie okazji, aby człowieka pocieszyć i wlać w serce człowieka radości – przestrzegał bp Kaszak.

Biskup sosnowiecki przypomniał również, że akolici mają ludziom nieść Chrystusa, który rzeczywiście jest obecny w Eucharystii, pod postaciami chleba i wina. – Dlatego trzeba podchodzić do nawet najmniejszych drobin chleba i kropel wina z największym szacunkiem, bo w nich obecny jest Chrystus. Macie nieść Chrystusa obecnego w Eucharystii ludziom ze względu na życie wieczne i dlatego, że On chce przyjść do człowieka – mówił biskup i również przestrzegał: – Żeby nie było tak, że przez twoje niedbalstwo ktoś, jakiś chory będzie pozbawiony Komunii Świętej. Chrystus chce być obecny z tym człowiekiem, przychodzi z łaskami, darami.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bp Teodor Kubina, pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z woli bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej rozpoczęto w 1983 r. budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela


W 1991 r. seminarium przeniosło swoją siedzibę do Częstochowy. Nowy gmach został uroczyście poświęcony przez Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 1991 r. 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół seminaryjny pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Od października 2013 r. w Częstochowie kształcą się także przyszli księża diecezji sosnowieckiej.

2022-03-05 20:13

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja posługujących przy ołtarzu

Niedziela sosnowiecka 27/2016, str. 2

[ TEMATY ]

ministrant

lektorat

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Uroczystości na placu Papieskim w Sosnowcu

Uroczystości na placu Papieskim w Sosnowcu

W niedzielę 19 czerwca podczas uroczystości na placu Papieskim Kościół naszej diecezji wypromował 10 ceremoniarzy i 57 lektorów, zaś 28 ministrantów otrzymało tytuł Ministranta Roku

Nowo mianowani ceremoniarze i lektorzy otrzymali z rąk bp. Grzegorza Kaszaka krzyże będące zewnętrznym znakiem ich posługi. Specjalne dyplomy powędrowały do Ministrantów Roku. Bycie lektorem i ceremoniarzem to posługa wspólnocie Kościoła, ale przede wszystkim służba Panu Bogu. Prowadzone w diecezji sosnowieckiej kursy i szkolenia lektorów i ceremoniarzy to seria spotkań, podczas których kandydaci poznają zasady dobrego wypełniania swoich obowiązków ministranckich, zasady i prawidła liturgii, oraz przechodzą warsztaty oratorskie. Ministranci Roku z kolei, wytypowani przez swoich księży opiekunów, musieli spełnić odpowiednie wymogi, m.in.: być wzorowym ministrantem, regularnie przystępować do sakramentów świętych, być wolnym od nałogów, cieszyć się dobrą opinią w swoim środowisku, dawać świadectwo wiary w kościele i poza jego murami.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Prawo.pl: od 2023 r. warunki sporządzania testamentu ustnego będą bardziej restrykcyjne

2022-10-04 13:55

Trzech świadków i niezwłoczne, maksymalnie w ciągu miesiąca, spisanie ostatniej woli spadkodawcy - Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje kolejne zmiany w zakresie prawa spadkowego, które mają ukrócić fałszowanie testamentów ustnych – informuje Prawo.pl.

Założenia do projektu zmian w kodeksie cywilnym opublikowano właśnie w wykazie prac legislacyjnych rządu (UD448). Zmiany dotyczące warunków sporządzania testamentu ustnego mają wejść w życie w drugim kwartale 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję