Reklama

Kościół

Bielsko-Biała: międzyreligijny marsz i modlitwa o pokój na Ukrainie

„Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” – słowa Psalmu 23 wypowiedziane w języku polskim i ukraińskim usłyszeli uczestnicy Marszu Solidarności z Ukrainą, którzy 5 marca wieczorem zgromadzili się na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej. Stąd wyruszył marsz milczenia, będący modlitwą o pokój na Ukrainie. Wydarzenie zakończyła modlitwa w katedrze.

[ TEMATY ]

marsz

pomoc

Bielsko‑Biała

diecezja.bielsko.pl

W marszu milczenia wzdłuż ulic bielskiej starówki pod katedrę przeszło w milczeniu kilkaset osób. Wśród nich byli przedstawiciele różnych wyznań, religii i narodów. Nie zabrakło reprezentantów miasta, samorządu oraz rządu. Ramię w ramię, w milczeniu, szli Polacy, Ukraińcy, Białorusini, osoby starsze i młodzi – harcerze i skauci Europy, Rycerze Jana Pawła II. Na czele marszu niesiono transparent w kolorze narodowej flagi Ukrainy z napisem „Pray for Ukraine. Modlitwa o pokój. Bielsko-Biała”.

Inicjator spotkania bp Roman Pindel zaznaczył w słowie, że wspólne rozważanie znanego psalmu o kroczeniu ciemną doliną zła jest wyrazem wiary, że Bóg wysłuchuje próśb o pokój. „Wierzymy, że Bóg jest Panem pokoju. Wszyscy razem zwracamy się do jednego Boga, by wysłuchał naszej modlitwy o pokój, o ustanie prześladowania, zabijania, agresji i gniewu” – zaapelował, przyznając, że zabiegi o pokój na Ukrainie nie przynoszą dotąd oczekiwanych rezultatów. „Będziemy szli w górę uliczkami, trzymając się naszego psalmu” – wyjaśnił.

Przewodnicząca bielskiej Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra modliła się słowami Księgi Izajasza. „On będzie rozjemcą pomiędzy ludami i wyda wyroki dla licznych narodów. Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny” – wyrecytowała.

Biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego Adrian Korczago zaznaczył, że wspólna obecność w tym miejscu wyraża też lęk o przyszłość. „Jesteśmy razem, bo docierają do nas przerażające obrazy tego, co dzieje się w wyniku bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę” – powiedział, wzywając na koniec miłosierdzia Bożego w języku ukraińskim.

Głos zabrał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Jego zdaniem, „Polacy zdają egzamin z człowieczeństwa”. „Możemy być dumni z tego, co robimy - czynem, pomocą, przyjmowaniem uchodźców” – stwierdził. „Niech modlitwa wleje w nasze serca nadzieję i da wsparcie walczącemu narodowi ukraińskiemu” – dodał.

Reklama

Starosta bielski Andrzej Płonka cytował Jana Pawła II i akcentował rolę modlitwy. Zachęcił, by w tych dniach szturmować niebo i prosić Boga o pokój i siłę. „Bez modlitwy nie ma siły”. Dziękował bielszczanom za pomoc i wsparcie. „Dziękuję, że przyjmujecie uchodźców. Potrzebna jest wytrwałość i modlitwa” – podkreślił.

Wśród uczestników byli m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

W duchowej łączności modlitewnej z uczestnikami wydarzenia byli ks. protojerej Piotr Pawliszcze z Kościoła greckokatolickiego oraz ks. Marcin Bielawski. Obaj duchowni posługują w Bielsku-Białej w swoich wspólnotach.

Słowa Psalmu 23 w języku ukraińskim odczytał ks. Anatol z ukraińskiej Trembowli. Wcześniej bp Pindel, podzielił się rozważaniami nt. Psalmu 23, zauważając, że jest w nim siła zdolna, co potwierdzają świadectwa ludzi, zmienić rzeczywistość duchową człowieka.

Biskupi katolicki i luterański udzielili uczestnikom marszu błogosławieństwa.

Wydarzenie zakończyło się przed katedrą. Następnie bp Roman Pindel przewodniczył w katedralnej świątyni Mszy św. koncelebrowanej o pokój na Ukrainie. Liturgia Słowa czytana była także w języku ukraińskim.

W homilii biskup zwrócił uwagę na to, że chrześcijańskie rozumienie pokoju oznacza coś więcej niż tylko zaprzestanie wojny. „Pokój, który Bóg daje, to coś o wiele więcej. To pojednane serca ludzkie, to jest przebaczenie, to jest naprawienie krzywd” – wyjaśnił i podkreślił, że „Bóg jest pokojem”. Wskazał, że szczególna Msza o zachowanie pokoju i sprawiedliwości przypomina, że wszelkie wojny wygrywa Bóg.

Na koniec zaapelował o wytrwałą modlitwę o pokój, powtrzymanie wojny i sprawiedliwość.

2022-03-06 09:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: szczecinianie wzięli udział w Marszu dla Życia

[ TEMATY ]

marsz

KS "Civitas Christiana" w Szczecinie

Sześćdziesiąt osób z Bractwa Małych Stópek ze Szczecina wzięło udział w Marszu dla Życia w Rzymie. Dołączyli do nich rodacy mieszkający na co dzień w stolicy Włoch oraz ci, którzy przyjechali m.in. z Sycylii i Perugii. Razem tworzyli grupę skandującą hasła marszu i śpiewającą marszowe śpiewy.

Była to już szósta tego rodzaju manifestacja w obronie wartości życia zorganizowana w stolicy Włoch. Według szacunków ks. Tomasza Kancelarczyka, wzięło w nim udział kilka tysięcy osób. - To spontaniczny, ale nie za duży marsz - mówi kapłan, który jest organizatorem Szczecińskiego Marszu dla Życia. - Jak na miasto tej wielkości, jest trochę za mało ludzi, ale to też wynika ze specyfiki Włochów, którzy podchodzą do takich manifestacji bardzo swobodnie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: zarzut molestowania opublikowany w tygodniku "Newsweek" jest nieprawdą

2022-08-08 10:58

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

OŚWIADCZENIE

CZYTAJ DALEJ

Bazylika Bożego Miłosierdzia - skarb dany przez Boga dla nas

2022-08-08 16:01

Małgorzata Pabis

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket  - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

    W niedzielę – 7 sierpnia – w bazylice Bożego Miłosierdzia homilie przygotowujące bezpośrednio wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i konsekracji bazyliki głosił ks. Stanisław Mieszczak SCJ.

    Sercanin nawiązał do Ewangelii z dnia, w której Pan Jezus wzywa nas: „Czuwajcie!”. - To wezwanie do czuwania otrzymujemy w dniach, kiedy przygotowujemy się do rocznicy poświęcenia – konsekracji tej świątyni, naszej bazyliki, która jaśnieje na tym wzgórzu Bożego Miłosierdzia. Jest to zatem dla nas pewne przynaglenie, byśmy odświeżyli nasze spojrzenie na to miejsce, na to święte miejsce. To dobra okazja, by na nowo spojrzeć na skarby duchowe, które są w naszym zasięgu – powiedział kaznodzieja i dodał: - Bazylika znakiem. (…) Izraelici, wychodząc z niewoli wiedzieli tylko jedno: chcieli pozbyć się ciężaru niewoli. Ale dokąd i jak mają pójść – tego nie wiedzieli. Odkrywali to systematyczne przez 40 lat pobytu, formowania się narodu na pustyni. Tam właśnie ten znak nocy paschalnej i świetlistego obłoku towarzyszył im, aby doszli do ziemi obiecanej ich przodkom. Poprzez znak nocy paschalnej, celebrowanej potem co roku, uświadamiali sobie coraz bardziej swoją przynależność do Boga, wielki dar swojej wiary. Otóż i my, jako ów „szczęśliwy naród wybrany przez Pana” otrzymujemy znaki zmiłowania Bożego. Dla nas są nimi: Obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Bożego Miłosierdzia, Koronka, Godzina Miłosierdzia. Ale do tych znaków zmiłowania Bożego musimy zaliczyć także znak tej bazyliki. To rodzaj owego świetlistego obłoku – który prowadził Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. To Boża Szekinach!!! – znak wyjątkowej obecności Bożej, Miłosierdzia Bożego dla człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję