Reklama

Rocznica obrony Jasnej Góry
350 lat po potopie szwedzkim

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Minęło 350 lat od czasu, kiedy klasztor jasnogórski otoczyły wojska szwedzkie. W dniach 18 i 19 listopada br. w Częstochowie miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Jasna Góra w dobie potopu. Historyczne konteksty obrony Sanktuarium Matki Bożej w 1655 r.”. Na jej program złożyły się: trzy sesje naukowe, prapremiera filmu „Jasnogórska Victoria”, otwarcie wystawy pt. „Jasna Góra w dobie potopu. Sanktuarium Matki Bożej za Wazów (1587-1668)” oraz prezentacja panoramy oblężenia klasztoru jasnogórskiego. Jubileuszowe obchody miały również swój wymiar religijny. W pierwszym dniu konferencji jej uczestnicy wzięli udział w Nieszporach, którym przewodniczył abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz w dziękczynnej procesji po wałach klasztoru jasnogórskiego. Na pamiątkę zwycięstwa takie procesje odbywały się 18. dnia każdego miesiąca od listopada 2004 r. W procesjach niesiona była monstrancja z darów króla Zygmunta I Starego, którą o. Augustyn Kordecki błogosławił załogę na murach twierdzy. W drugim dniu międzynarodowej konferencji jej uczestnicy wzięli udział we Mszy św., którą w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej celebrował biskup polowy WP gen. bryg. Tadeusz Płoski. Zebranych w imieniu paulinów powitał podprzeor o. Sebastian Matecki, a kazanie wygłosił o. Robert Jasiulewicz.

Niedziela Ogólnopolska 49/2005, str. 9

Anna Wyszyńska

W Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

W Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naukowcy o potopie

Podczas uroczystego otwarcia konferencji, które odbyło się w Auli Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przeor klasztoru jasnogórskiego o. Bogdan Waliczek podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania obchodów jubileuszu 350-lecia obrony Jasnej Góry. Przypomniał również postać swojego poprzednika sprzed wieków - o. Augustyna Koreckiego, mówiąc, iż jest on szczególnym przykładem geniuszu życia i świadkiem nadziei. Prof. dr hab. Janusz Berdowski - rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przypomniał, że obrona Jasnej Góry zapisała się na trwałe nie tylko w historiografii, ale nade wszystko w szeroko rozumianej kulturze polskiej i w świadomości historycznej wielu pokoleń Polaków. Prezydent Częstochowy dr Tadeusz Wrona podkreślił, że „Sanktuarium Jasnogórskie swym heroicznym przykładem odmieniło losy Polaków XVII wieku. To samo Sanktuarium narodowe przez potęgę swej tradycji ratowało Polaków przed utratą tożsamości duszy i sumienia w latach komunizmu. Stało się - jak mówili zaborcy w wiekach poprzednich- ostoją i rozsadnikiem «polskiej zarazy».
Obrady konferencji podzielone zostały na trzy sesje naukowe, w czasie których prezentowano referaty i komunikaty poświęcone najnowszym badaniom historycznym oraz ocenom znaczenia tego wydarzenia. Materiały naukowe przygotowane na tę konferencję ukażą się w specjalnym wydawnictwie.

Szwedzi znów na Jasnej Górze

Pisząc o konferencji, trzeba podkreślić, że ogromny udział w realizacji jej programu miała strona szwedzka. Symboliczny wymiar miała obecność na Jasnej Górze ambasadora Królestwa Szwecji w Polsce Tomasa Bertelmana, który podczas otwarcia obrad powiedział: „To dla nas zaszczyt uczestniczyć w tym jubileuszu, mimo że upamiętnia on wydarzenie oznaczające porażkę strony szwedzkiej. (...) Wolno chyba nam, Szwedom, powiedzieć sobie teraz, że mimo wszystko staliśmy się sprawcami czegoś, co dla polskiego narodu stanowiło i stanowi niezastąpiony symbol, źródło inspiracji, zaś w ciężkich czasach napełniało odwagą i nadzieją”. Słowa te zostały przyjęte przez uczestników gorącymi oklaskami, podobnie jak wyrazy ubolewania z powodu zniszczeń dokonanych przed wiekami. „Nie wiem, czy teraz - powiedział Ambasador - 350 lat później, czyli po ponad 1/3 tysiąclecia, można prosić o wybaczenie za cierpienia i zniszczenia, których dokonały wojska dowodzone przez gen. Millera, ale ubolewamy, gdyż spowodowane wtedy na ziemiach polskich zniszczenia były tak ogromne, że Polacy zapamiętali je jako swoisty potop”.
Wydarzeniem dziejowym było udostępnienie Polakom listu, który 21 listopada 1655 r. przeor o. Augustyn Kordecki wysłał z obleganej twierdzy do gen. Burcharda Millera. Napisany po łacinie dokument, przechowywany w Królewskim Archiwum w Sztokholmie, przekazał na ręce przeora Jasnej Góry przedstawiciel Archiwum Henrik Klackenberg w obecności dyrektora Armémuseum Johana Engströma. W liście, wśród dyplomatycznych formułek i błagań, by generał zechciał zostawić klasztor w pokoju, znajdujemy twarde, niepozostawiające wątpliwości stwierdzenie o. Kordeckiego, iż „mamy dostateczną załogę do powstrzymania napadu na Miejsce Święte”. Dokument ten oraz trzy raporty gen. Millera, napisane w trakcie oblężenia do króla Szwecji Karola Gustawa, wypożyczone przez sztokholmskie archiwum, pokazane są wśród wielu cennych eksponatów na otwartej w czasie konferencji wystawie w bastionie św. Rocha (więcej o wystawie - na s. 7).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Jasnogórska Victoria” na ekranie

Podczas konferencji odbyła się prapremiera filmu w reżyserii Zdzisława Sowińskiego pt. Jasnogórska Victoria, który opowiada o historii tego zwycięstwa i jego współczesnym znaczeniu. Pomysł zrealizowania takiego filmu powstał rok temu, a prace nad nim poprzedziło studiowanie materiałów znajdujących się w Bibliotece Jasnogórskiej. „Początkowo zamierzałem wykorzystać jako kanwę pamiętnik o. Augustyna Kordeckiego pt. Nowa Gigantomachia - mówi reżyser. - Później zmieniłem tę koncepcję, ponieważ nie chciałem, aby powstał film stricte historyczny. Doszedłem do wniosku, że bardziej interesująca może być próba pokazania nie tylko zwycięstwa, ale i jego znaczenia na przestrzeni wieków, aż do czasu pontyfikatu Jana Pawła II”.
Film został nakręcony dla Programu I Telewizji Polskiej, przy współpracy redakcji programów katolickich, a zwłaszcza jej dyrektora - o. Andrzeja Majewskiego. Jednak - jak podkreśla Autor - realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie inspiracja i życzliwość generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego oraz o. Jana Golonki - kuratora zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze. Twórcy tzw. ramówki programowej TVP zapewniają, że film zobaczymy na ekranie Programu I w okresie Bożego Narodzenia lub Nowego Roku.

Owoce jubileuszu

Ogromne i wielowymiarowe przedsięwzięcie, jakim była ta konferencja, pozostawi trwały ślad w świadomości wszystkich, którzy byli zaangażowani w jego przygotowanie i którzy w nim uczestniczyli. Wśród jej owoców należy wymienić nie tylko materiały naukowe przygotowane na tę okazję, towarzyszący wystawie album pt. Jasna Góra w dobie potopu. Sanktuarium Matki Bożej za Wazów (1587-1668). Księga jubileuszu 350-lecia Jasnej Góry 1655-2005, zrealizowany na tę okazję film, ale także pogłębioną refleksję nad przeszłością i współczesnością. Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce Tomas Bertelman zawarł tę refleksję w słowach: „Ważny jest stosunek do wspólnej historii pozwalający razem patrzeć w przyszłość. Wierzę, że jubileuszowe obchody na Jasnej Górze pomogą nam w tym”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więzienie za zdrowy rozsądek?

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 32-33

[ TEMATY ]

gender

więzienie

Adobe Stock

Kiedy 1 kwietnia w Szkocji weszło w życie nowe prawo, wielu się zastanawiało, czy nie był to tylko żart primaaprilisowy.

Nowa odsłona Hate Crime and Public Order Act (ustawy z 2021 r., która unowocześniła, skonsolidowała i rozszerzyła prawo dotyczące przestępstw z nienawiści w Szkocji – przyp. red.) uznaje za potencjalne przestępstwo kwestionowanie tożsamości osoby transpłciowej lub „różnych cech płciowych”. Nadal można wierzyć, że mężczyźni to mężczyźni, a kobiety to kobiety, gdy jednak weźmie się pod uwagę karę do 7 lat więzienia dla każdego, kto wykazuje postawę „groźby lub obelgi”, nierozsądne będzie mówienie tego publicznie. Wydaje się, że dziwaczne twierdzenia leżące u podstaw polityki gender osiągnęły nowy poziom.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję