Reklama

Europa

Szwajcaria: episkopat wzywa Cyryla, by przyczynił się do zakończenia działań Rosji na Ukrainie

Z prośbą o interwencję u prezydenta Rosji Władimira Putina w celu natychmiastowego zakończenia działań militarnych na Ukrainie zwrócili się do Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla biskupi Szwajcarii. Czytamy o tym w komunikacie z obradującego w dniach 7-9 marca 335. zebrania plenarnego tamtejszego episkopatu.

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

Artur Stelmasiak

Biskupi szwajcarscy wyrazili swoje głębokie zaniepokojenie wojną trwającą na Ukrainie. „Ponawiają, z mocą i przekonaniem, wezwanie do pokoju między Federacją Rosyjską a Ukrainą, wyrażone we wspólnej deklaracji podpisanej w Hawanie 12 lutego 2016 r. przez papieża Franciszka i Jego Świątobliwość Cyryla, Patriarchę Moskwy: «Ubolewamy nad działaniami wojennymi na Ukrainie»” – czytamy w komunikacie.

Zaznaczają, że zgromadzenie zwyczajne Episkopatu rozpoczęło się godzinną modlitwą o pokój na Ukrainie i w innych regionach świata dotkniętych konfliktami zbrojnymi, a zakończyło się trzyminutową modlitwą w milczeniu przy dźwięku dzwonów. Jednocześnie, wyrażając swoją solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie, biskupi szwajcarscy apelują, aby ta sytuacja nie doprowadziła do potępienia lub napiętnowania całego narodu rosyjskiego

Szwajcarski episkopat dziękuje osobom, które zaangażowały się w pomoc ludności ukraińskiej i setkom tysięcy ludzi uciekających przed działaniami wojennymi. Zachęcają do wytrwania w tej fali solidarności wszelkimi możliwymi sposobami i do wspierania jej nieustanną modlitwą o pokój.

Reklama

Ponadto informują, że w poniedziałek 7 marca przewodniczący episkopatu, bp Felix Gmür wysłał list do Patriarchy Moskiewskiego Cyryla, wzywając go do interwencji u prezydenta Rosji Władimira Putina w celu natychmiastowego zaprzestania działań zbrojnych na Ukrainie.

Szwajcarscy biskupi podjęli szereg decyzji o charakterze modlitewnym a także charytatywnym na rzecz Ukrainy, oraz zaapelowali, aby ich ojczyzna „okazała ludzką solidarność, przyjmując uchodźców, którzy uciekają z Ukrainy i pukają do naszych granic”.

2022-03-11 14:44

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parlament Europejski skrytykował patriarchę Cyryla

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

Artur Stelmasiak

Parlament Europejski skrytykował rolę, jaką w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie odgrywa patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Słowa potępienia za dawanie teologicznego uzasadnienia tej agresji znalazły się w przyjętej 7 kwietnia rezolucji na temat wzrastających w Rosji represji.

Punkt szósty rezolucji głosi, że Parlament Europejski „potępia rolę patriarchy Moskwy Cyryla, zwierzchnika rosyjskiej cerkwi prawosławnej, w teologicznym uzasadnianiu agresywnej wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie; przyjmuje z uznaniem odwagę 300 kapłanów rosyjskiej cerkwi prawosławnej, którzy podpisali list zawierający potępienie agresji zbrojnej, ubolewanie z powodu cierpień narodu ukraińskiego oraz wezwanie do «zakończenia wojny»”.

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję