Reklama

Europa

Abp Szewczuk: módlmy się za naszych żołnierzy, oni bronią Europy

Ukraina musi żyć i pracować, aby przetrwać tę wojnę. Każdy ma swój front, własny punkt kontrolny. Razem jako naród musimy dbać o godność życia ludzkiego i dobro wspólne naszego kraju – apeluje do Ukraińców w dzisiejszym orędziu abp Światosław Szewczuk. Podkreśla on, że wszyscy muszą angażować się dla dobra Ukrainy. Nauczyciele muszą wznowić nauczanie, rolnicy przygotowywać się do zasiewu. Wszyscy muszą wykonywać swe zadania i umacniać państwo.

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

inwazja na Ukrainę

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

Artur Stelmasiak

Abp Światosław Szewczuk

Abp Światosław Szewczuk

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś szesnasty dzień tej straszliwej wojny. W tym dniu, 11 marca 2022 roku, Ukraina trwa, Ukraina walczy, Ukraina leczy rany wojny, ratuje, obejmuje swoje dzieci, które cierpią.

Naprawdę wydaje się, że ta wojna staje się wojną głównie przeciwko cywilnej, bezbronnej ludności. Nawet według oficjalnych statystyk, w tych dniach zginęło więcej wśród osób cywilnych - kobiet i dzieci - niż wśród wojskowych. Opłakujemy dzieci ukraińskie, które stały się niewinnymi ofiarami tej wojny.

Ukraina daje też świadectwo przed całym światem o naszym niezłomnym duchu, o naszej niezłomnej woli budowania wolnego, demokratycznego, niepodległego państwa.

Zadziwiamy cały świat naszą siłą, która umożliwia nam wiarę w zwycięstwo.

Ogromna większość mieszkańców Ukrainie wierzy, że Ukraina zwycięży. I ta wiara, wiara w Boga, i wiara w moc prawdy i dobra pomaga nam iść naprzód.

Rozmawiając z naszymi żołnierzami, o których dzisiaj szczególnie się martwimy, ciągle słyszę tylko jedną prośbę: „Módlcie się za nas!”. Tę prośbę ukraińskiego wojska, w którego rękach leży los Ukrainy, chcę przekazać wszystkim, którzy mnie słuchają. Módlcie się! Módlcie się za naszą ukraińską armię, która dziś broni pokoju na Ukrainie, w Europie i na świecie.

W tych dniach, rozmawiając z wieloma ludźmi, z uchodźcami, kobietami i dziećmi, w ich oczach widzę pragnienie powrotu do domu. Mówią mi tak: „Chcemy powrócić do domu! Chcemy odbudować nasze domy! Nie chcemy porzucać naszej ojczystej ziemi!”.

I choć dziś ponad dwa miliony osób opuściło Ukrainę, dzieci Ukrainy chcą żyć na własnej, pokojowej ziemi.

Dlatego dzisiaj ogarniamy naszą chrześcijańską miłością wszystkich, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Modlimy się za tych, których miasta zostały całkowicie oblężone.

Reklama

W tych dniach powiedziano mi o sytuacji w mieście Sławutycz, które znajduje się tuż obok strefy czarnobylskiej. W tym rejonie nie ma elektryczności. Istnieje wielkie niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się nowych fal radioaktywnych z reaktora w Czarnobylu. Ale nasz ksiądz i jego żona, całkowicie oblężeni, pozostali tam ze swoimi ludźmi.

Dziś wzywam wszystkich mieszkańców Ukrainy, wszystkich obywateli Ukrainy: gdziekolwiek jesteście, umacniajcie swój kraj!

Nasza armia walczy, ale my, jako obywatele Ukrainy, powinniśmy umacniać nasze struktury państwowe na tyle, na ile jest to dla nas możliwe.

Nauczyciele powinni rozpocząć lekcje. Mieszkańcy wsi muszą zacząć przygotowywać się do sezonu siewnego. My wszyscy, obywatele, mamy wypełniać polecenia cywilnej administracji wojskowej.

Ukraina musi pracować i żyć, aby przetrwać tę wojnę.

Każda osoba ma swój front. Każda osoba ma swój punkt kontrolny. Musimy razem, jako zjednoczony naród, troszczyć się o godność życia ludzkiego i wspólne dobro naszych obywateli, umacniając instytucje państwowe.

Pragnę dziś serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy na płaszczyźnie międzynarodowej i międzyreligijnej czynią wszystko, aby powstrzymać wojnę.

Dziękuję braciom prawosławnym, zwłaszcza w Niemczech i w Europie Zachodniej, Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu za granicą, który stara się służyć uchodźcom i apeluje do hierarchii cerkiewnej w Rosji o konieczność natychmiastowego zakończenia wojny.

Dziękuję Światowej Radzie Kościołów, która robi wszystko, aby powstrzymać tę wojnę.

Dziękuję katolikom i protestantom z Francji, którzy ze szczególnym apelem starają się uczynić wszystko, aby powstrzymać przelewanie krwi na naszej ziemi.

Módlmy się za Ukrainę! Bądźmy jej głosem w świecie! Niech miłosierny Pan pomoże położyć kres temu szaleństwu!

Boże, Wielki i Wszechmogący, chroń naszą Ukrainę!

2022-03-11 16:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Mariupol: strzelają do domów mieszkalnych, możliwe oblężenie

[ TEMATY ]

Caritas

inwazja na Ukrainę

Mariupol

PAP

O aktualnej sytuacji w Mariupolu mówi przebywający na miejscu dyrektor lokalnej Caritas. Podkreśla, że w mieście od rana atakowane są obiekty cywilne.

"Mariupol jest ostrzeliwany przez wojsko rosyjskie ze wszystkich rodzajów broni. Jako ksiądz nie mogę opuścić parafii, więc tu zostaję" - mówi grekokatolik, ks. Rościsław Spryniuk w rozmowie z dziennikarzem Pawłem Kęską. W krótkiej rozmowie opisuje też jak wygląda obecna sytuacja w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: "Pójdź za mną"

2023-01-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od 3-5 lutego odbędą się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Zaproszenie skierowane jest do mężczyzn, którzy ukończyli 15 rok życia. Zapisy trwają do środy i można ich dokonać za pośrednictwem maila, wysyłając zgłoszenie na adres lodz.wsd@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 426648888. Bezpłatne dwudniowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję