Reklama

Wiadomości

Kościół w Polsce reaguje na potrzeby edukacyjne w związku z napływem ukraińskich dzieci

Kościół w Polsce włącza się w pomoc ukraińskim dzieciom, które w wyniku rosyjskiej agresji wraz z rodzinami znajdują schronienie w naszym kraju. Powstały kursy języka ukraińskiego online dla katechetów, jest też możliwość zgodnego z wyznaniem uczestnictwa w lekcjach religii. Do polskich szkół zapisanych zostało już 54 tys. uczniów przybywających z Ukrainy.

[ TEMATY ]

szkoła

pomoc

pomoc dla Ukrainy

Adobe.Stock

Kwestia włączenia się Kościoła w edukację ukraińskich dzieci poruszona została m.in. na niedawnej Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Bp Marek Mendyk, b. przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP wskazał, że zwłaszcza szkoły katolickie zobowiązane są do otwartości na potrzeby ogarniętych wojną ludzi.

- Chcemy, by nasze szkoły przodowały, chcemy od razu wyjść z inicjatywą, by te dzieci już edukować, uczyć języka. To jest potrzebne nie tylko dla ich kształcenia, ale też po to, by ich głowę zająć czymś innym - powiedziała z kolei s. Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich.

W Polsce coraz więcej uczniów kształci się w placówkach katolickich. Obecnie jest to ponad 73,5 tys. osób. Do Rady Szkół Katolickich należy 488 szkół.

Bp Wojciech Osial, obecny przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP zwraca uwagę, że kwestia uczestnictwa ukraińskich dzieci w lekcjach religii w polskich szkołach jest złożona. "Musimy mieć świadomość, że to są przede wszystkim dzieci wyznania greckokatolickiego bądź prawosławnego. Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba, to my otwieramy nasze serca. Jeśli oni będą chcieli uczestniczyć w naszych zajęciach lekcji religii, to jak najbardziej jest to możliwe. Ale chcemy przede wszystkim szanować ich decyzje i ich wyznanie. Mamy w Polsce Kościół greckokatolicki, który również organizuje lekcje religii. To są ich kompetencje, ich prawo, a co życie pokaże - zobaczymy" - powiedział bp Osial.

KAI niedawno poinformowała, że m.in. Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Kielcach jest gotowy na uczestnictwo dzieci uchodźców w lekcjach religii katolickiej, przy pozostawionym prawie wyboru zorganizowania tychże lekcji według praktykowanego wyznania. Kielecka kuria poinformowała, że w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę i wzrastającą liczbą uchodźców w Polsce, „jako diecezja pragniemy wyjść z pomocą dzieciom i młodzieży uciekającym przed wojną, którzy będą uczęszczać do naszych szkół”. Podręczniki ma zapewnić jedno z katolickich wydawnictw.

Reklama

Kościół stara się odpowiedzieć na obecną sytuację także od innej strony. W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu rozpoczęły się już lekcje z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Zajęcia prowadzi Elżbieta Podlaska, emerytowana polonistka, nauczycielka radomskich szkół średnich.

W lekcjach uczestniczy 30-osoba grupa Ukraińców, która uciekła przed wojną i znalazła schronienie i opiekę w gmachu radomskiego seminarium. Wśród nich są dorośli, a także młodzież i dzieci. W Radomiu chcą się odnaleźć i rozpocząć nowe życie, dopóki nie będą mogli wrócić do swojej ojczyzny.

Z kolei w archidiecezji katowickiej nauczyciele religii, świeccy i duchowni, mają możliwość nauki języka ukraińskiego. Kurs online rozpoczął się 12 marca. Ma on pomóc katechetom zdobyć umiejętności podstawowego komunikowania się z młodymi uchodźcami z Ukrainy.

Kurs potrwa przez pięć kolejnych sobót (dwie godziny lekcyjne z piętnastominutową przerwą), a udział w nim jest bezpłatny. W czasie szkolenia katecheci otrzymują materiały do indywidualnej pracy w domu. Po zakończeniu kursu każdy otrzyma słowniczek podstawowych słów i zwrotów w języku ukraińskim do praktycznego wykorzystania w szkole.

Podobny kurs online podstaw języka ukraińskiego dla nauczycieli religii rozpoczął także Wydział Katechetyczny w Sosnowcu.

Ponadto Wydział Katechetyczny sosnowieckiej kurii udostępnił na swoich stronach przygotowane przez katechetów konspekty katechez na temat obecnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. Katechezy dotyczą przykazania miłości bliźniego i zachęcają do niesienia pomocy uchodźcom uciekającym przed wojną do Polski.

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaoferował pomoc studentom, którzy ze względu na działania wojenne, musieli przerwać naukę w Ukrainie. KUL pomoże w kontynuacji tego kształcenia na swoich wydziałach. Podobne wsparcie zostało skierowane w stronę naukowców.

Reklama

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest jedną z 18 uczelni wyższych w Polsce, które w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki umożliwi ukraińskim studentom kierunków medycznych kontynuację nauki w Polsce. Szczegółowe informacje dostępne są na stronach resortu.

W opublikowanym we wtorek komunikacie kwestię edukacji skierowanej do najmłodszych uchodźców z Ukrainy porusza Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

"Działania systemowe w szkołach mogą i powinny być uzupełnione przez organizację wolontariatu nauczycielskiego, również w parafiach. Katechetów prosimy o uwrażliwianie uczniów podczas lekcji religii na konieczność braterskiego otwarcia się na kolegów i koleżanki z Ukrainy. Prawo do edukacji, wykształcenia, dostęp do służby zdrowia, ułatwienie formalności w znalezieniu pracy w najbliższym otoczeniu oraz objęcie pomocą społeczną – to tylko niektóre pola, na których należy spieszyć z pomocą" - napisała Rada.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało 25 lutego dyrektorom szkół i organom je prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. W udostępnionym materiale znalazły się także dodatkowe informacje na temat wsparcia nauki uczniów przybywających z zagranicy oraz udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.

Reklama

Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.

Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą: uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego, realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów, korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela, a także korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.

Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki do polskich szkół zapisanych zostało już 54 tys. uczniów przybywających z Ukrainy.

2022-03-16 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z Ukrainą

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

/Niedziela ks. Wojciech Kania

Mieszkańcy miasta zgromadzili się na Placu Bartosza Głowackiego, aby wyrazić wsparcie dla walczącej Ukrainy.

Na głównym placu miejskim zgromadzili się zarówno starsi jak i młodsi tarnobrzeżanie. Większość z nich miała żółto niebieskie flagi bądź transparenty z hasłami: Wolna Ukraina, No war oraz takie, które ukazywały Putina jako bestialskiego mordercę. - Wszyscy, jak tu jesteśmy, mamy w sercu Ukrainę, chcemy jej wolności, a sen z powiek spędzają nam wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Nikt w XXI wieku nie przypuszczał, że Putinowska Rosja napadnie na wolny kraj. Jesteśmy tutaj, by pokazać nasze wsparcie dla naszych ukraińskich sąsiadów. Podziwiać ich za bohaterską obronę państwa, a jednocześnie powiedzieć „nie" działaniom Rosji i „nie" Putinowi - mówiła Grażyna Potańska. W wiecu poparcia dla Ukrainy nie mogło zabraknąć włodarzy miasta. - Naród doświadczony ofiarą 20 milionów swoich obywateli w czasie II wojny światowej rozpoczął kolejną bezsensowną agresję. Dzisiaj łączymy się z Ukrainą, z naszym przyjacielskim Czernihowem, z którego cały czas płyną tragiczne informacje. Popieramy tych, którym jest bardzo źle. Wczoraj przyjęliśmy 20-osobową grupę uchodźców złożoną z matek i dzieci. Widać było w ich oczach i na ich twarzach, jakby ten konflikt trwał nie cztery dni, a cztery lata. I w tym miejscu chciałbym podziękować tarnobrzeżanom za wsparcie ludzi, którzy byli tu przez chwilę. Mogli odpocząć, zaspokoić głód, pragnienie, by ruszyć do miejsc docelowych. Otrzymali odzież i inne niezbędne rzeczy. To dzięki wam. Tarnobrzeżanie, jesteście wielcy! Za chwilę mogą pojawić się kolejne grupy, liczące setki, a nawet tysiące osób. Dlatego nadal zbieramy rzeczy dla uchodźców i dla tych, którzy pozostali w Ukrainie - dziękował wszystkim prezydent Dariusz Bożek. Wśród wszystkich przemawiających padały głosy solidarności i chęci niesienia pomocy sąsiadom ze wschodu. Prelegenci również w ostrych słowach potępiali zachowanie Putina. Manifestację zakończyło odegranie hymnu narodowego Ukrainy "Ще не вмерла Українa".

CZYTAJ DALEJ

Perła Lublina. Archikatedra

2022-07-02 18:33

Archidiecezja Lubelska

Dwa lata temu pandemia zatrzymała nas w domach, wpłynęła także na zmianę wakacyjnych planów. Egzotyczne podróże zastąpiły spotkania z rodzimą przyrodą i bliską sercu historią. Dostrzegliśmy wiele skarbów, mijanych w codziennym pośpiechu. W naszym wakacyjnym cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie” zapraszaliśmy Czytelników do odwiedzenia Lublina, Kozłówki, Puław, Chełma, Lubartowa… Lista miejsc wartych poznania jest bardzo długa, zatem kontynuujemy naszą wędrówkę.

CZYTAJ DALEJ

Łódź - Andrespol: Pełni wdzięczności

2022-07-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu parafianie pożegnali swojego proboszcza ks. kan. Mariana Górkę, w związku ze zbliżającą się emeryturą. W swoim słowie skierowanym do wiernych zwrócił szczególną uwagę na wyraz dziękczynienia Matce Bożej, by swoje serca kierować ku wdzięczności za każde dobro otrzymane od Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję