Francja
Jubileusz Polskiej misji katolickiej
Reklama
Z udziałem kard. Józefa Glempa, w Paryżu odbyły się 21 i 22 stycznia obchody 170. rocznicy powstania Polskiej Misji Katolickiej - najstarszej i nieprzerwanie działającej polskiej instytucji we Francji. Program obchodów obejmował sympozjum nt. historii PMK, pod przewodnictwem jej rektora - ks. inf. Stanisława Jeża, oraz uroczyste Msze św. w kościele św. Magdaleny i w kościele polskim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Zdaniem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, rola Polskiej Misji Katolickiej, jest ogromna, a w kraju niedoceniana. Misje nie tylko tradycyjnie prowadzą bieżącą pracę duszpasterską wśród Polaków, ale w ostatnich latach stoją wobec nowych wyzwań związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej i coraz liczniejszą obecnością rodaków w wielu krajach.
Kard. Glemp przyznał, że obecność Polaków we Francji i w innych zachodnich krajach może przyczynić się do niesienia ewangelicznej nadziei mieszkańcom tych krajów, którzy „wobec powszechnego dobrobytu i dążenia do wygody” pozornie nie odczuwają potrzeby życia duchowego. „My, którzy mamy energię ducha, którzy umiemy czerpać z Ewangelii, dzielmy się nią i niech to będzie nasza odpowiedź i podziękowanie za to, co tutaj otrzymaliśmy” - powiedział Prymas Polski.
Polska Misja Katolicka powstała 17 lutego 1836 r. W pierwszym okresie istnienia Misja koncentrowała się, obok pracy duszpasterskiej, na działalności charytatywnej. Ważną stroną działalności PMK było także organizowanie manifestacji patriotycznych.
Obecnie we Francji pracuje 115 polskich księży, działa 80 ośrodków duszpasterskich (w ostatnich latach powstało wiele nowych, szczególnie na południu Francji). Od 20 lat Misją kieruje ks. inf. Stanisław Jeż. Misja posiada domy rekolekcyjne w Lourdes, na Korsyce i w La Ferté-sous-Jouarre. Wielu polskich kapłanów zaangażowanych jest równolegle w duszpasterstwo francuskiego Kościoła lokalnego.
Kosowo
Ibrahim Rugova umarł jako chrześcijanin
Zmarły 21 stycznia przywódca Albańczyków z Kosowa - Ibrahim Rugova odszedł do wieczności jako katolik, choć ze względu na oportunizm polityczny nie można było ujawnić jego przejścia z islamu na chrześcijaństwo. Poinformował o tym włoskie środki przekazu albański ks. Lush Gjergji, który przedstawił się jako osobisty spowiednik zmarłego. Podkreślił przy tym, że wielu intelektualistów albańskich na tym obszarze odkrywa obecnie swe korzenie chrześcijańskie.
„Z duchowego i kulturowego punktu widzenia Rugova był chrześcijaninem” - oświadczył kapłan. Podkreślił, że jego sumienie i serce były głęboko chrześcijańskie, ale nie można było o tym głośno mówić, gdyż w Kosowie mieszkają Albańczycy, którzy w zdecydowanej większości są wyznawcami islamu.
Rugova - poinformował ks. Gjergji - wyspowiadał się tuż przed śmiercią, a swoje wielomiesięczne cierpienia ofiarował Bogu i Matce Teresie.
Ibrahim Rugova zmarł w wieku 61 lat w swej rezydencji w Velanija (willowa dzielnica stolicy Kosowa - Prisztiny) po wielomiesięcznej chorobie raka płuc. W ostatnich chwilach byli przy nim jego rodzina oraz lekarze, w tym amerykańscy. Po podaniu wiadomości o jego śmierci radio i telewizja Kosowa przerwały zaplanowany program i zaczęły nadawać muzykę klasyczną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Chiny
Pod ścisłą kontrolą
Reklama
O ścisłe podporządkowanie dyrektywom partii zaapelował do wszystkich autorytetów religijnych Jia Qinglin, należący do ścisłej czołówki Komunistycznej Partii Chin i odpowiedzialny w ramach partii za sprawy wyznaniowe. Przestrzegł on również przed obcokrajowcami, którzy poprzez religię usiłują dokonywać „infiltracji” w Chinach.
„Religia powinna się rozwijać całkowicie pod kierownictwem państwa i partii - powiedział Jia Qinglin, określany jako numer 4 w chińskim aparacie władzy. - Może ona łączyć wiernych o tyle, o ile przyczyniają się oni w ten sposób do budowy socjalizmu według chińskiego modelu (...). Musimy powstrzymać siły obce przed posługiwaniem się religią w celu infiltracji naszego kraju” - powiedział Jia Qinglin, odnosząc się w ten sposób pośrednio do chrześcijan i muzułmanów z zagranicy. Jego wystąpienie, które miało miejsce 22 stycznia podczas posiedzenia zespołu urzędników zajmujących się sprawami wyznaniowymi w poszczególnych regionach kraju, opublikowane zostało w Renmin Ribao (Dzienniku Ludowym), oficjalnym organie prasowym partii komunistycznej.
Abp Antonio Franco został 21 stycznia mianowany nuncjuszem apostolskim w Izraelu i na Cyprze oraz delegatem apostolskim w Jerozolimie i Palestynie. Dotychczas reprezentował on Papieża na Filipinach. Placówka w Tel Awiwie i Jerozolimie była nieobsadzona od 17 grudnia ub.r., gdy ówczesny nuncjusz - abp Pietro Sambi został przeniesiony na podobne stanowisko do Stanów Zjednoczonych.
Abp Antonio Franco urodził się w 1937 r. w środkowych Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 r. Ma za sobą studia w zakresie teologii i prawa kanonicznego. W 1972 r. wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej i pracował w jej placówkach w Boliwii, Iranie, we Francji i w stałej misji przy ONZ w Nowym Jorku. Później został pierwszym w dziejach nuncjuszem apostolskim na Ukrainie.
Szwajcaria
Ok. 700 byłych gwardzistów szwajcarskich, o 200 więcej, niż się spodziewano, uczestniczyło we Fryburgu w rozpoczęciu obchodów jubileuszu 500. rocznicy istnienia Gwardii Szwajcarskiej. Mszę św. z tej okazji odprawił 22 stycznia w katedrze św. Jakuba szwajcarski kardynał Georges Marie Cottier, do niedawna teolog Domu Papieskiego. W imieniu władz państwowych członek Rady Kantonalnej Samuel Schmid wyraził uznanie dla Gwardii jako „ambasadora najstarszej demokracji świata”, od półwiecza stojącej w służbie papieżowi.
Ukraina
Niektóre szczegóły obchodów 60. rocznicy tzw. lwowskiego pseudosoboru, na którym na rozkaz władz stalinowskich zlikwidowano Kościół greckokatolicki na Ukrainie, przedstawił 21 stycznia we Lwowie kard. Lubomyr Huzar. Program obchodów przewiduje, że w dniach 4-5 marca odbędzie się konferencja naukowa w Kijowie, a 7 marca koncert-requiem w Operze Lwowskiej. 8 marca we lwowskiej katedrze greckokatolickiej pw. św. Jerzego (Jura) zostanie odprawiona Msza św. z udziałem wszystkich biskupów UKGK. 11 marca ulicami Lwowa ma przejść procesja żałobna. Nazajutrz będą sprawowane nabożeństwa we wszystkich katedrach i świątyniach greckokatolickich na Ukrainie i w innych krajach. Z okazji tej rocznicy biskupi ogłoszą list pasterski.
Turcja
Mehmet Ali Agca zostanie ostatecznie uwolniony dopiero 18 stycznia 2010 r. - donosi agencja AFP, powołując się na anatolijską agencję prasową i źródła sądowe. 20 stycznia Ali Agca, po krótkim pobycie na wolności, powrócił do więzienia Kartal w azjatyckiej dzielnicy Istambułu, po tym, jak turecki sąd kasacyjny anulował decyzję o jego uwolnieniu. Decyzja ta wywołała w Turcji ostrą krytykę i niepokój. Mehmet Ali Agca, który 13 maja 1981 r. strzelał do Jana Pawła II na Placu św. Piotra, spędził w więzieniu prawie 25 lat.
Tydzień na świecie
„Wprowadzane przez Izrael środki bezpieczeństwa muszą respektować godność i prawa Palestyńczyków” - stwierdzili m.in. biskupi Europy i Ameryki Północnej. Na zakończenie wizyty solidarności w Ziemi Świętej wydali oni specjalny komunikat. Zaapelowali w nim o podjęcie wszelkich działań, które przyczynią się do przywrócenia pokoju i sprawiedliwości w ojczyźnie Jezusa. Pisząc o codziennych trudnościach życia w Izraelu, biskupi wezwali wiernych, aby nie przestawali pielgrzymować do Ziemi Świętej i pamiętali w modlitwie o jej mieszkańcach.
Ponad 100 tys. osób wzięło udział w Marszu Życia w Waszyngtonie. Jego uczestnicy stanowczo żądali poszanowania fundamentalnego prawa do życia dla każdego człowieka. W marszu w większości uczestniczyli ludzie młodzi, którzy w ten sposób chcieli publicznie wyrazić swoje poparcie dla ochrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Włoskie lotniska sparaliżował strajk pracowników Alitalii. Sprzeciwiają się oni planom restrukturyzacji swego przedsiębiorstwa, przewidującym m.in. redukcję zatrudnienia.
Utworzenie polskiego centrum pamięci o ofiarach II wojny światowej razem z Centrum przeciwko Wypędzeniom zaproponował przewodniczący izby niższej niemieckiego parlamentu (Bundestagu) Norbert Lammert. Według niego, losy Polaków powinny być ukazane po prostu w oddzielnej części centrum, forsowanego przez Związek Wypędzonych i jego szefową Erikę Steinbach.
Zmarł bp Marko Sopi - administrator apostolski diecezji Prizren w Kosowie, od 1995 r. najwyższy hierarcha Kościoła katolickiego w prowincji.
Ukraiński parlament przyjął uchwałę odwołującą ministrów sprawiedliwości i sektora energetyczno-paliwowego: Serhija Hołowatego i Iwana Płaczkowa. Wyrażono również wotum nieufności wobec Ołeksija Iwczenki - szefa przedsiębiorstwa Naftogaz Ukrainy, które prowadziło negocjacje gazowe z Rosjanami. Deputowani uznali, że działania władzy w celu zapewnienia ukraińskim odbiorcom dostaw gazu były niewystarczające.
Białoruskie władze oskarżyły zamierzających ubiegać się o fotel prezydenta opozycjonistów Aleksandra Milinkiewicza i Zianona Paźniaka o „naruszanie ordynacji wyborczej”. Ostrzegły, że mogą nie zarejestrować ich kandydatur.
Gazprom zmniejszył dostawy rosyjskiego gazu dla Europy.
Nieznani sprawcy wysadzili w rosyjskiej Osetii Północnej gazociąg biegnący do Gruzji i Armenii. Gruziński prezydent Michaił Saakaszwili oskarżył o dokonanie „aktu sabotażu” Moskwę, która - jak uważa - chce w ten sposób wywołać kryzys energetyczny w Gruzji, aby zmusić ją do odsprzedania Rosji swojej sieci przesyłowej. Kreml stanowczo odrzucił oskarżenia.
Władze w Tajpei ujawniły zdjęcia satelitarne, na których widoczne są chińskie bazy wojskowe, samoloty oraz stanowiska rakiet wymierzonych w Tajwan.
Iracka komisja wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki wyborów z 15 grudnia ub.r. Najwięcej miejsc w nowym parlamencie - 128 z 275 - zdobył Zjednoczony Sojusz Iracki, koalicja szyickich partii religijnych.
Według Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ), 150 dziennikarzy zginęło w 2005 r. w różnych miejscach świata w trakcie wykonywania pracy. Zdecydowaną większość z nich zamordowano z rozmysłem.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.