Na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej w Krakowie, przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II ciepłym blaskiem mrugały zapalane znicze; jeszcze bukiet kwiatów położony serdeczną ręką, odśpiewana przez łzy Barka, przejęte twarze dzieci i dorosłych - i szerokimi schodami podążamy na górę. Tak zaczęło się 20 stycznia 2006 r. opłatkowe spotkanie Fundacji Szlaki Papieskie i jej przyjaciół z abp. Stanisławem Dziwiszem - metropolitą krakowskim.
Nasz znakomity Gospodarz poprowadził uroczyste nabożeństwo Słowa, a na jego zakończenie powiedział: „Dla Was, tutaj zgromadzonych, szczególnie ważne stały się te drogi, te szlaki, którymi wędrował Ksiądz Karol - później Kardynał, a jeszcze później Papież Jan Paweł II. Drodzy Przyjaciele, podjęliście trud, aby te ścieżki ocalić i opisać, a nade wszystko ożywić. Pragniecie także zachować ich ducha. Były to bowiem drogi szczególnej modlitwy, spotkań, medytacji, kontemplacji Boga i odpoczynku - mówił abp Dziwisz. - Macie świadomość, że one zawsze prowadziły do Chrystusa. Wszystkie miejsca, które odwiedzał Karol Wojtyła i do których wędrował, były zarazem miejscami modlitwy, gdyż takim człowiekiem, takim kapłanem i kardynałem był On i całe Jego życie. Łączy Was wszystkich pasja zachowania, tworzenia Papieskich Szlaków i ich przesłanie. Pragniecie w ten sposób wskazywać ślady stóp Pielgrzyma wyjątkowego, Nauczyciela i Przyjaciela, a nade wszystko Człowieka świętego. Chodząc po tych szlakach, człowiek ubogaca się duchowo, umacnia w wierze i miłości do Boga i do ludzi. Ojciec Święty (...) Jan Paweł II to wielki dar Boży dla nas wszystkich. Jest On dla nas jak ta Gwiazda Betlejemska, która w mrokach tego świata wskazuje drogę do Chrystusa. Sługa Boży całym swoim życiem uczył, jak ocalić nadzieję, jak podjąć trud walki o świętość, o wartości. Wszystkim Wam bardzo serdecznie dziękuję za starania i bezinteresowną pracę na rzecz tego dobra, któremu na imię Papieskie Szlaki. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do tych, którzy troszczą się o te szlaki jako świadkowie, a dziś znajdują się między nami, gdyż mieli szczęście być uczestnikami tamtych niezwykłych wędrówek, tamtych niezwykłych dni. Z całego serca życzę dzisiaj i modlę się, byście zawsze chodzili tymi szlakami i wybierali te szlaki, które prowadzą do spotkania z Chrystusem, i byście na tych szlakach wytrwali do końca. Na Chrystusowe i Papieskie Szlaki wprowadzajcie także tych, których Bóg postawił i postawi na Waszej drodze życia, aby na tych szlakach - na Szlakach Jana Pawła II zakosztowali dobra i piękna”.
Ponad 200 osób, które tego dnia przyjechały do Krakowa z różnych, także bardzo odległych stron Polski, wysłuchało w skupieniu tych słów. Życzenia opłatkowe złożyła Księdzu Arcybiskupowi w imieniu Fundacji prezes Urszula Własiuk: „Miłość do Ojca Świętego Jana Pawła II wprowadziła nas na szlaki Jego wędrówek w polskich górach i nad jeziorami - od Bałtyku po Tatry, Bieszczady i Gorce, malownicze szczyty Beskidu Śląskiego i najbliższy sercu rodzinny Beskid Mały. I na krakowskie ścieżki, gdzie znał każdy kamień. Dziś stanęliśmy po drugiej stronie historycznego okna na Franciszkańskiej, aby powiedzieć: Księże Arcybiskupie, to my - rodzina Szlaków Papieskich. Rozległa - od Słupska, Czaplinka po Zakopane; od Bieszczadów po Karkonosze. Ta rodzina stale się powiększa i czuje się mocna, odkąd została otoczona honorowym patronatem Waszej Ekscelencji.”
Spotkanie ubarwiły kolędy, śpiewane przez chóry Zespołu Pieśni i Tańca Krakus - AGH oraz Kantylena i dziecięcy zespół kolędniczy z Raby Wyżnej. Wśród licznych darów ofiarowanych Księdzu Arcybiskupowi był też wzruszający wiersz Izabeli Zającówny. Ksiądz Arcybiskup rozmawiał z każdym z zaproszonych gości, wśród których były: osoby ze Środowiska Ojca Świętego, przedstawiciele miast i gmin leżących na trasie Papieskich Szlaków - w tym szczególnie liczna grupa z Raby Wyżnej, przedstawiciele Fundacji w Beskidzie Sądeckim - Danuta Reśko, w Beskidzie Niskim i Bieszczadach - Józef Kaczor, w Beskidzie Żywieckim - Tadeusz Gołuch. Gorczański Park Narodowy reprezentował dyrektor Janusz Tomasiewicz. Przybyło wielu księży, wśród nich duszpasterze turystów - rzeszowski i krakowski: ks. Józef Obłój i ks. Maciej Ostrowski, duszpasterz środowisk twórczych - ks. inf. Jerzy Bryła, dyrektor Centrum Pielgrzymkowego im. Jana Pawła II w Starym Sączu - ks. Tadeusz Sajdak. Szlaki kajakowe reprezentowali: prezydent Słupska - Maciej Kobyliński oraz burmistrz Czaplinka - Cyryl Turczyk. Były również siostry albertynki z Mnikowa.
Blisko dwuipółgodzinne spotkanie przebiegało w ciepłej, pogodnej, rodzinnej atmosferze.
Fundacja Szlaki Papieskie serdecznie dziękuje ks. dr. Ireneuszowi Skubisiowi, redaktorowi naczelnemu Niedzieli - będącej patronem medialnym Fundacji, za przybycie na naszą uroczystość.
Pomóż w rozwoju naszego portalu