Reklama

Rok liturgiczny

Do kiedy można się nawrócić?

Rozważanie do Ewangelii Łk 13, 1-9

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

1. Czas nawrócenia

Nawrócenie to jest być albo nie być dla człowieka. Pewnie każdy z nas myśli, że mamy jeszcze czas na nawrócenie. To jest jedna z najbardziej przebiegłych pokus. Jezus w Ewangelii mówi do kiedy można się nawrócić.

2. Słowa Klucze

Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie

Co to znaczy nawrócić się?

Reklama

Odpowiedź znajdziemy w oryginalnych językach biblijnych, hebrajskim i greckim. Po hebrajsku słowo „shuv” nawrócić się to „zawrócić”, „powrócić do Boga”, czyli odnowić swoją osobistą relację z Bogiem, która została utracona przez grzech.

Greckie słowo „metanoeo” to nawrócenie się w znaczeniu „zmiany myślenia”. Stąd słowo „metainoia” – „przemiana”. To ma głębokie znaczenie, bo zmiana życia zaczyna się od zmiany naszego myślenia.

Pewien człowiek miał zasadzony w swojej winnicy figowiec; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: „Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym figowcu, a nie znajduję. Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia?” Lecz on mu odpowiedział: „Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw, aż okopię go i obłożę nawozem; i może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz go wyciąć”.

Te słowa Jezusa w kontekście nawrócenia mają ogromne znaczenie dla każdego z nas. Pan Bóg nam daje tak wiele szans na powrót do Niego, na uporządkowanie naszego życia rodzinnego, relacji z bliźnimi. Dla naszego dobra mówi jednak, czas na nawrócenie się skończy i to jest przecież zazwyczaj szybciej, niż ktoś myśli.

3. Dziś

Najlepszym nawróceniem jest miłość Boga i bliźniego. Ks. Jan Twardowski napisał kiedyś bardzo słynny i głęboki wiersz:

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna”

2022-03-19 23:40

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja pomaga z pośpiechem

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii Łk 1, 39-45

1. Maryja

CZYTAJ DALEJ

Jaką flagę niosą pielgrzymi?

2022-08-08 08:00

Łukasz Romańczuk

Urh Coltman oraz o. Martin Buntow prezentują flagę Słowenii

Urh Coltman oraz o. Martin Buntow prezentują flagę Słowenii

Nasi czytelnicy pisali do nas z niepokojem, widząc, że w gr. 13 niesiona jest flaga podobna do rosyjskiej. Wyjaśniamy.

Flaga nie jest rosyjska tylko słoweńska. Nie na każdym zdjęciu jest to bardzo widoczne.  Niesie ją rodowity Słoweniec Urh Coltman student z Ljublany. Pielgrzymuje on razem z franciszkanami czarnymi. - Wszystko zaczęło się od europejskich spotkań Taize. To tam poznałem polskich franciszkanów, z którymi się zaprzyjaźniłem. Była Ryga, Madryt i Bazylea - zaznacza Urh i dodaje, że należy do skautingu słoweńskiego, a na pielgrzymce rozeznaje swoje powołanie.

CZYTAJ DALEJ

Co kryją Muzea Jasnogórskie?

2022-08-08 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W muzeach na Jasnej Górze znajdują się wota wdzięczności dla Matki Bożej Jasnogórskiej, pamiątki związane z wydarzeniami dziejowymi i osobistościami, które odwiedzały Jasną Górę, dzieła artystyczne wytworzone przez Paulinów.

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję