Reklama

Niedziela Częstochowska

Polacy z Ukrainy w Częstochowie

W parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie 19 marca odbyła się niezwykle wzruszająca wieczornica patriotyczna zatytułowana „Bogu-chwała, ludziom-pokój. Polacy z Ukrainy o swoim wczoraj i dziś”. 

Spotkanie zagaiła organizatorka wydarzenia, zaprzyjaźniona z gośćmi dr hab. Urszula Cierniak, prof. nadzw. UJD w Częstochowie.

Dalszą część poprowadziła Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, doktorant KUL. We wstępie mówiła o zaszczycie bycia Polakiem i jednocześnie mieszkańcem Ukrainy.

– Jesteśmy sumiennymi obywatelami, na froncie walczą też i ukraińscy Polacy – podkreślała ten fakt i rysowała obrazy dramatycznych wydarzeń wojennych w Żytomierzu.

Reklama

Kolejnym punktem był wykład „O mniejszości polskiej na Ukrainie na przełomie XX i XXI wieku” wygłoszony przez dr hab. Wiktorię Zagórską-Antoniuk. Mówczyni sięgnęła do genezy obecności Polaków na Ukrainie za czasów panowania Mieszka I, a zakończyła mocnym apelem: – Za nami jest prawda, solidarność i Bóg!

Po tak mocnym wezwaniu przyszedł czas na chwilę artystycznego oddechu. Artystka Katarzyna Kłosowska-Bakalczuk wykonała a cappella „Panis Angelicus”, „Ave Maria” G. Cacciniego, i „Domine ne infurore tuo” St. Moniuszki.

Po muzycznej części głos zabrała ponownie Wiktoria Laskowska-Szczur, która opowiedziała o losach Polaków na Ukrainie, o historii Związku Polaków i jego działalności, ze szczególnym uwzględnieniem chwili obecnej. Mówiła m.in. o polskich patronach żytomierskich ulic, o 8 zespołach polonijnych i o polskiej kulturze na Ukrainie.

Na finał spotkania zabrzmiała „Modlitwa za Ukrainę”, poprzedzona znajomą pieśnią „O mój rozmarynie” w wykonaniu Katarzyny Kłosowskiej-Bakalczuk.

Ogromne i serdeczne brawa nagrodziły gości z Ukrainy, którzy w obecnej chwili stali się polskimi domownikami. Z obfitości serca wypłynęły też hojne datki na rzecz uchodźców, które zebrano na zakończenie wydarzenia. Swojej wdzięczności za zorganizowanie spotkania nie krył ks. Remigiusz Lota, proboszcz parafii.

2022-03-20 10:32

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia w przeddzień Wigilii

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zorganizowała 23 grudnia przy ul. Ogrodowej w Częstochowie wigilię dla potrzebujących i samotnych. Uczestniczyło w niej 300 osób.

– Znak krzyża, który czynimy na sobie, jest jednocześnie wiarą w miłość, dlatego nie bójmy się dzisiaj tego słowa: kocham, ale wypowiadajmy je bardzo zobowiązująco, ponieważ ono pokazuje troskę o drugiego człowieka – powiedział do uczestników spotkania abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję