Reklama

Niedziela Częstochowska

Polacy z Ukrainy w Częstochowie

W parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie 19 marca odbyła się niezwykle wzruszająca wieczornica patriotyczna zatytułowana „Bogu-chwała, ludziom-pokój. Polacy z Ukrainy o swoim wczoraj i dziś”. 

Spotkanie zagaiła organizatorka wydarzenia, zaprzyjaźniona z gośćmi dr hab. Urszula Cierniak, prof. nadzw. UJD w Częstochowie.

Dalszą część poprowadziła Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, doktorant KUL. We wstępie mówiła o zaszczycie bycia Polakiem i jednocześnie mieszkańcem Ukrainy.

– Jesteśmy sumiennymi obywatelami, na froncie walczą też i ukraińscy Polacy – podkreślała ten fakt i rysowała obrazy dramatycznych wydarzeń wojennych w Żytomierzu.

Reklama

Kolejnym punktem był wykład „O mniejszości polskiej na Ukrainie na przełomie XX i XXI wieku” wygłoszony przez dr hab. Wiktorię Zagórską-Antoniuk. Mówczyni sięgnęła do genezy obecności Polaków na Ukrainie za czasów panowania Mieszka I, a zakończyła mocnym apelem: – Za nami jest prawda, solidarność i Bóg!

Po tak mocnym wezwaniu przyszedł czas na chwilę artystycznego oddechu. Artystka Katarzyna Kłosowska-Bakalczuk wykonała a cappella „Panis Angelicus”, „Ave Maria” G. Cacciniego, i „Domine ne infurore tuo” St. Moniuszki.

Po muzycznej części głos zabrała ponownie Wiktoria Laskowska-Szczur, która opowiedziała o losach Polaków na Ukrainie, o historii Związku Polaków i jego działalności, ze szczególnym uwzględnieniem chwili obecnej. Mówiła m.in. o polskich patronach żytomierskich ulic, o 8 zespołach polonijnych i o polskiej kulturze na Ukrainie.

Na finał spotkania zabrzmiała „Modlitwa za Ukrainę”, poprzedzona znajomą pieśnią „O mój rozmarynie” w wykonaniu Katarzyny Kłosowskiej-Bakalczuk.

Ogromne i serdeczne brawa nagrodziły gości z Ukrainy, którzy w obecnej chwili stali się polskimi domownikami. Z obfitości serca wypłynęły też hojne datki na rzecz uchodźców, które zebrano na zakończenie wydarzenia. Swojej wdzięczności za zorganizowanie spotkania nie krył ks. Remigiusz Lota, proboszcz parafii.

2022-03-20 10:32

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriotyczne święto

Niedziela sosnowiecka 20/2013, str. 3

[ TEMATY ]

patriotyzm

Piotr Lorenc

Przekazanie nowego sztandaru Zarządowi Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Łazach

Przekazanie nowego sztandaru Zarządowi Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Łazach

Mieszkańcy gminy Łazy oficjalne uroczystości 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przeżywali w Niegowonicach. Nieprzypadkowo, bowiem święto zbiegło się z dwoma innymi uroczystościami - 150. rocznicą powstania styczniowego i Dniem Strażaka

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym od złożenia kwiatów na mogile powstańców z 1863 r. i odczytania rysu historycznego powstania styczniowego na tych terenach. Pomnik znajduje się naprzeciw bramy wejściowej cmentarza. Na bloku skalnym postawiono kamienny postument z płaskorzeźbą orła, zawierający wykuty napis: „D.O.M. 8 bohaterom poległym pod Krzykawką w 1863 r. tutaj pochowanym. W hołdzie Rodacy. 3 maja 1922 r.”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

XXI Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”

2022-12-01 21:29

CAL

W dniach 2 i 3 grudnia w wybranych sklepach w Lublinie, Lubartowie, Chełmie, Piaskach, Rejowcu Fabrycznym, Krasnymstawie, Trawnikach, Niemcach, Dorohusku i Dysie (w sumie w 41 placówkach handlowych) odbędzie się zbiórka żywności dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję