Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Trwajcie mocni w wierze”

Wizyta Ojca Świętego w Polsce w maju 2006 r. odbywać się będzie pod hasłem: Trwajcie mocni w wierze. Takie brzmienie hasła pielgrzymki zostało ostatecznie ustalone ze Stolicą Apostolską. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem logo.
Ojciec Święty przybędzie do Polski w czwartek 25 maja i odwiedzi kolejno: Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Oświęcim. Opuści Polskę w niedzielę 28 maja w godzinach wieczornych z krakowskiego lotniska Balice.
Dokładny program wizyty nie został jeszcze opublikowany. O dacie jego ogłoszenia zadecyduje Stolica Apostolska. Na razie został przekazany w formie poufnej polskim władzom kościelnym i rządowym. Ogłoszenie szczegółowego programu wizyty nastąpi najprawdopodobniej równolegle w Watykanie i w Warszawie. W Warszawie towarzyszyć będzie temu konferencja prasowa.

Papież odwiedził parafię watykańską

Benedykt XVI odwiedził 5 lutego przed południem watykańską parafię pw. św. Anny. W kazaniu Papież mówił o kobietach, znaczeniu obecności Boga w życiu ludzkości i o obronie życia w związku z obchodzonym we Włoszech Dniem Życia.
Mówiąc o prymacie Boga, m.in. na przykładzie Modlitwy Pańskiej, Benedykt XVI zauważył, że „Królestwo Boże to nie szereg rzeczy, ale obecność Boga i więź Boga z człowiekiem”. „Centrum jego przepowiadania stanowi Bóg jako źródło naszego życia - mówił Papież.
- W historii ubiegłego stulecia możemy zobaczyć, jak w państwach, które obaliły Boga, zrujnowano nie tylko gospodarkę, ale przede wszystkim dusze. Zniszczenie godności człowieka to zniszczenie podstawowe, odnowę zaś może przynieść jedynie powrót do Boga, nowe uznanie Jego centralnego miejsca”.
Parafia św. Anny z siedzibą w kościele zbudowanym w 1565 r. powstała w 1929 r., wraz z narodzinami Państwa Watykańskiego. Obejmuje cały jego obszar, nie wyłączając Pałacu Apostolskiego, poza samym apartamentem papieskim. Od wieków kobiety w stanie błogosławionym modlą się tam w intencji szczęśliwego porodu i proszą o opiekę nad noworodkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwa „Anioł Pański”

Dzień świętości życia

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 5 lutego w Watykanie, w przemówieniu do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra Benedykt XVI nawiązał do obchodzonego we Włoszech Dnia Świętości Życia. Powiedział m.in.: „Każde życie jako takie zasługuje i wymaga stałej obrony i wspierania. Dobrze wiemy, że prawdzie tej grozi często sprzeciw hedonizmu w tzw. społeczeństwach dobrobytu: życie jest sławione, jak długo sprawia przyjemność, panuje jednak tendencja, by nie szanować go już, kiedy jest chore bądź kalekie. Jeśli jednak za punkt wyjścia weźmie się głęboką miłość do każdej osoby, możliwa jest praktyka skutecznych form służenia życiu, zarówno temu, które ma się narodzić, jak i temu, które naznaczone jest marginalizacją czy cierpieniem, szczególnie w jego fazie końcowej”.
Papież pozdrowił zgromadzonych wiernych w kilku językach. Po polsku powiedział: „Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Dzisiaj w Italii obchodzony jest dzień poświęcony wartości ludzkiego życia. Maryi, Matce żyjących, polecamy w modlitwie problemy rodzin, nienarodzone dzieci, ubogich, chorych, ofiary przemocy. W obliczu zagrożeń ludzkiego losu głośmy światu Ewangelię życia”.

Zmiany w najbliższym otoczeniu Papieża

Prasa włoska podała, że kamerdyner Jana Pawła II Włoch Angelo Gugel przeszedł na emeryturę. Towarzyszył on polskiemu Papieżowi od początku jego posługi i jakiś czas pozostał jeszcze u boku Benedykta XVI. Według abp. Stanisława Dziwisza, Gugel świetnie znał się na komputerach i był odpowiedzialny za informatykę w papieskim apartamencie. Jego następcą został 40-letni Włoch Paolo Gabriele.
Członkiem tzw. Rodziny Papieskiej pozostał były drugi sekretarz Jana Pawła II - ks. Mieczysław Mokrzycki. Miejsce polskich sióstr zajęły cztery świeckie kobiety ze stowarzyszenia „Memores Domini”, związanego z ruchem Comunione e Liberazione: Loredana, Carmela, Cristina i Emanuela.
Bliska współpracownica kard. Josepha Ratzingera - Niemka Ingrid Stampa, którą włoskie media nazywały guwernantką, jest obecnie zatrudniona w Sekretariacie Stanu. Domem Benedykta XVI zawiaduje niemiecka zakonnica Birgit Wansing z Ruchu Szensztackiego.

Reklama

Audiencja generalna

Bóg prowadzi nas przez życie

O Bogu - Dobrym Ojcu, który prowadzi nas przez życie, mówił Benedykt XVI 8 lutego, podczas audiencji generalnej w Watykanie. Papież rozważał drugą część Psalmu 145. W Auli Pawła VI zgromadziło się 6 tys. pielgrzymów, w tym wielu z Polski.
Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI powiedział: „Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Mówiłem dzisiaj, że Bóg jest Dobrym Ojcem, który prowadzi nas przez życie. Niech Pan, który jest blisko, udzieli obficie swoich darów Wam tu obecnym, Waszym rodzinom i bliskim. Niech Was podnosi na duchu, umacnia w wierze i błogosławi. Pochwalony Jezus Chrystus”.

Stolica Apostolska potępia obrażanie uczuć religijnych

Prawo do wolności słowa i myśli nie oznacza prawa do obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących. Przypomniano o tym w oświadczeniu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszonym 4 lutego, podkreślając, że zasada ta dotyczy wszystkich religii.
„W odpowiedzi na liczne prośby o przedstawienie stanowiska Stolicy Apostolskiej w sprawie niedawnych rysunków obrażających uczucia religijne pojedynczych osób czy całych społeczności, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej może oświadczyć:
1. Prawo do wolności myśli i wyrazu, usankcjonowane w Deklaracji Praw Człowieka, nie może obejmować prawa do obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących. Zasada ta dotyczy oczywiście każdej religii.
2. Współistnienie ludzkie wymaga z kolei klimatu wzajemnego szacunku, sprzyjającego pokojowi między ludźmi i narodami. Ponadto niektóre formy posuniętej do ostatecznych granic krytyki czy ośmieszenia innych oznaczają brak ludzkiej wrażliwości i w niektórych przypadkach mogą stanowić niedopuszczalną prowokację. Historia uczy, że nie na tej drodze uleczy się rany istniejące między narodami.
3. Należy jednak od razu powiedzieć, że obrazy, jakiej dopuszcza się jedna osoba bądź organ prasowy, nie można przypisywać instytucjom państwowym danego kraju, którego władze w takim przypadku mogą i ewentualnie powinny interweniować zgodnie z zasadami miejscowego ustawodawstwa. Dlatego nacechowane przemocą akcje protestacyjne są równie godne pożałowania. W reakcji na obrazę nie wolno bowiem zapominać o prawdziwym duchu każdej religii. Nietolerancja rzeczywista czy słowna, bez względu na to, z jakiej strony pochodzi, jako akcja czy jako reakcja, stanowi zawsze poważne zagrożenie dla pokoju”.

Ojciec święty przyjął Laurę Bush

Zaniepokojenie falą przemocy po publikacji karykatur Mahometa wyraził Benedykt XVI, przyjmując 9 lutego na prywatnej audiencji Laurę Bush.
W audiencji uczestniczyła także córka prezydenckiej pary - Barbara oraz ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej - Francis Rooney. Małżonka prezydenta Stanów Zjednoczonych stoi na czele amerykańskiej delegacji na odbywających się od 10 lutego w Turynie XX Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Spotkanie Laury Bush z Papieżem trwało kwadrans. Benedykt XVI przekazał jej pozdrowienia dla męża. W czasie rozmowy Laura Bush wspomniała m.in., że dzisiaj Rzym wydawał się jej pusty. Nawiązała tym samym do swej ostatniej wizyty w kwietniu ubiegłego roku, kiedy wraz z George’em Bushem uczestniczyła w pogrzebie Jana Pawła II.
„Bardzo go kochaliśmy. Ogromne wrażenie sprawiała jego dobroć i współczucie dla ludzi na całym świecie. Sądzę, że Benedykt XVI będzie pod wieloma względami bardzo podobny do Jana Pawła II. Wiem, że Stany Zjednoczone i Stolica Apostolska mają wiele wspólnych celów: ulżenie cierpiącym z powodu AIDS, głodu czy niesprawiedliwości” - stwierdziła Laura Bush.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

rozważanie

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Jezus spożywa ze swoimi uczniami ostatnią wieczerzę. Wie, że to, co teraz im mówi, za chwilę stanie się rzeczywistością – Jego Ciało zostanie wydane i Krew przelana w piątek, w czasie zabijania w świątyni baranków paschalnych. Wypowiada słowa, które odtąd będą powtarzane w czasie każdej Mszy św.: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje… bierzcie i pijcie, to jest Moja Krew”. „Ile razy bowiem będziecie jeść ten chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), dodaje św. Paweł Apostoł. Mogę te słowa przyjąć jako zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył. „Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6, 53n). Takie to proste i takie trudne jednocześnie… Tajemnica Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek [Wideo]

2024-03-28 17:07

Materiał prasowy

Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Do wspólnego przeżywania tego czasu zapraszają Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński, czyli Organiści po godzinach. Gościnnie wspomaga ich ks. Mariusz Szypa - dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej, a także Ceremoniarz Archikatedralny. W pierwszym odcinku specjalnym - poświęconym Wielkiemu Czwartkowi oraz jego wieczornej liturgii.

Zapraszamy do oglądania i posłuchania podcastu pod linkiem poniżej, oczywiście pod patronatem medialnym Niedzieli Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję