Reklama

Niedziela Częstochowska

Muzyczna refleksja wielkopostna

22 marca w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbył się koncert pasyjny muzyki organowej i chóralnej „Via Dolorosa” w wykonaniu studentów Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

– Koncert stanowi refleksję wielkopostną, muzyczny obraz opisujący mękę Pańską. Wyraża współczucie, współodczuwanie, wielkoduszność i żal. Zawiera wymowny przekaz słowno-muzyczny oparty na poetyckich tekstach utworów wokalnych oraz granych w kompozycjach instrumentalnych – powiedziała prowadząca wydarzenie dr Karolina Banach, wykładowca Studium.

Maciej Orman/Niedziela

W programie znalazły się m.in. takie utwory jak: „Rozmyślajmy dziś”, „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ” Jana Sebastiana Bacha, preludium c-moll Fryderyka Chopina czy „Panis Angelicus” Césara Francka.

Maciej Orman/Niedziela

Występu studentom gratulował ks. Łukasz Połacik, wicedyrektor Studium. – Jesteśmy bardzo dumni, że mimo tylu różnych zajęć, pracy, obowiązków rodzinnych, ale też nauki w innych szkołach znajdują czas, żeby służyć Panu Bogu przez muzykę i śpiew, a potem ubogacać wiernych tym niezwykłym doświadczeniem – przyznał.

Maciej Orman/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” dr Karolina Banach zaznaczyła, że studenci, którzy wystąpili podczas koncertu, to „ludzie obdarzeni sercem do muzyki”. – W takim kontekście powinniśmy te utwory odbierać. To nie jest jakaś wielka forma koncertowa ani nie były to wielkie przygotowania koncertowe. Ten koncert jest przede wszystkim zachęceniem dla osób z zewnątrz do podjęcia studiów w naszej uczelni – podkreśliła.

Maciej Orman/Niedziela

Swój występ bardzo przeżywała Karina Czarnecka, studentka I roku, która wykonała chorał F-dur Augusta Freyera i która śpiewała również w chórze. Na co dzień gra w Krakowie, a chwilowo zastępuje organistę w rodzinnej parafii w Myszkowie, ale był to jej pierwszy występ koncertowy. – To ogromne przeżycie. Dałam się przekonać profesorowi, chociaż na początku byłam bardzo sceptycznie nastawiona. Obawiałam się, czy dam radę i czy utwór nie będzie za trudny. Szukałam po prostu samych argumentów na „nie” – opowiadała rozemocjonowana.

Maciej Orman/Niedziela

– Było bardzo dużo stresu, ale też wiele radości. Emocje jeszcze nie opadły, to niesamowite, ale cieszę się. Jestem zadowolona, że to się udało – dodała.

Reklama

Po koncercie można było złożyć ofiarę do puszki na rzecz pomocy Ukrainie.

Koncert poprzedziła Msza św., podczas której słuchacze studium posługiwali śpiewem.

Chór przygotowała dr Karolina Banach. Za przygotowanie studentów do dyrygowania odpowiadał Marcin Lauzer. Przygotowanie do popisu organowego studenci zawdzięczają: dr Karolinie Banach, dr. Janowi Mroczkowi, Adamowi Mroczkowi i Przemysławowi Kmieciowi.

2022-03-22 23:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misterium Pasyjne

Koncert w Filharmonii Częstochowskiej, uświetniający święta Zmartwychwstania Pańskiego, miał mieć swoją premierę już trzy lata temu. Z różnych względów nie doszedł do skutku.

Teraz 8 kwietnia melomani Częstochowy mogli delektować się swoistą materią muzyczną i maestrią wykonania. – Jest to wyjątkowe wydarzenie, szczególnie repertuarowe, ponieważ w Filharmonii Częstochowskiej takie koncerty nie zdarzają się co dzień. Koncert jest wyjątkowy również ze względu na kompletną obsadę. Atrakcją, oprócz muzyki będzie multimedialny charakter wydarzenia; całość zostanie ubogacona światłem i obrazami, tak by rzeczywiście stworzyć atmosferę misterium. Chociaż sama muzyka jest bardzo emocjonalna i poruszająca w wielu miejscach, to nie zabraknie, na zasadzie przeciwwagi, ciszy, spokoju. Będzie więc czas na kontemplację i medytację – wyjaśniał charakter wydarzenia Dariusz Madejski z Filharmonii Częstochowskiej tuż przed rozpoczęciem koncertu.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję