Reklama

Kościół

Abp Szewczuk: modlimy się o nawrócenie Rosji

Nie można współpracować ze złem, które wychodzi teraz z Rosji. Dlatego musimy się modlić o jej nawrócenie, o wykorzenienie tego zła, by, jak powiedziała Matka Fatimska, nie stało się przyczyną kolejnej wojny światowej – tymi słowami wyjaśnia sens dzisiejszego poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi abp Światosław Szewczuk. Podkreśla, że jako chrześcijanie mamy obowiązek modlić się za naszych wrogów. Niepokalanemu Sercu poświęcona też zostanie Ukraina, ponieważ, jak dodaje, rozpaczliwie potrzebujemy dziś zwycięstwa dobra.

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Tomasz Koryszko/KUL

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

W swym codziennym orędziu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wskazuje, że we współczesnej kulturze, która nazywana jest kulturą postprawdy, miesza się dobro i zło. Ludzie zaś nie rozumieją różnicy między tym, co daje życie, a tym, co zabija.

"Czasami wydaje się, że to wola złego dyktatora ma być obiektywną prawdą, a ludzie, którzy opowiadają się za prawdą, mogą zostać skazani na śmierć, i to całymi milionami - powiedział abp Szewczuk. Podkreślił przy tym, że walka Ukraińców, militarna agresja Rosji na Ukrainę i zbrodnie wojenne rosyjskich okupantów stawiają przed światem głębokie pytania moralne, które mówią, że dobro nigdy nie może być uważane za zło, a zło za dobro.

"Ze złem nigdy nie można iść na kompromis, a obojętność na tę kwestię, na potrzebę odróżniania dobra od zła – zabija. Widzimy to w naszej ojczyźnie“ – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

2022-03-25 15:22

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk w 35. dniu wojny: Ukraina jest tak silna, bo broni prawdy

[ TEMATY ]

Ukraina

Łukasz Sztolf

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła
Greckokatolickiego

„Ukraina staje w obronie prawdy. Walka o prawdę, walka o to, że życie ludzkie ma swoją godność, jest bezcenna i samo jej zniszczenie lub uczynienie z niej zakładnika w polityce przestępców politycznych jest niedopuszczalne” - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w swoim przesłaniu w 35. dniu krwawej wojny Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie.

Zaznaczył, że wróg bezlitośnie niszczy miasta i wsie, strzela do cywilów, nie bierze pod uwagę ani duchowego, ani kulturowego dziedzictwa narodu ukraińskiego. "Dopiero teraz zaczynamy dostrzegać dalsze konsekwencje tej wojny. Wojna zawsze niesie ze sobą spustoszenie. Całe miasta i wsie stały się miastami duchów. Tam, gdzie kiedyś kwitło duchowe i intelektualne życie społeczne, dziś są popioły i wieje wiatr" – powiedział abp Szewczuk i dodał: „Wojna zawsze przynosi głód, zubożenie ludu. Wszystkie te konsekwencje musimy być gotowi przezwyciężyć”.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję