Reklama

Polska

Kard. Müller w Przemyślu: to nie Bruksela ma nam dyktować kierunek

- To nie Bruksela ma nam dyktować w jakim kierunku mamy iść, ale mamy wrócić do korzeni. Mamy wrócić do Rzymu, gdzie jest centrum chrześcijaństwa – powiedział kard. Gerhard Müller w prelekcji „Kapłaństwo w Kościele” wygłoszonej w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

[ TEMATY ]

Przemyśl

kard. Gerhard Müller

Bruksela

Monika Książek/Niedziela

W swoim wykładzie były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwrócił uwagę, że Kościół rozumiany, jako wspólnotę należy postrzegać jako to wszystko, co odnosi się nie tylko do struktury, ale samego Boga. - Dlatego musimy, tak jak dzisiaj to czynimy, każdego spotykanego człowieka traktować jak brata. Zarówno uciekinierów z Ukrainy, czy ludzi biednych i ubogich z krajów trzeciego świata: z Afryki, z Ameryki Południowej. My jesteśmy tymi, którzy mają świadczyć im pomoc - podkreślił hierarcha.

W kontekście konfliktu na Ukrainie purpurat mówił, że prezydent Putin często sprawia wrażenie człowieka wierzącego poprzez zewnętrzne gesty: uczestnictwo w ceremoniach prawosławnych, czynienie znaku krzyża, ale swoim zachowaniem zdecydowanie zaprzecza tym ideałom.

Idąc tym tropem, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomniał zebranym definicję antychrysta. - Ona nie polega na tym, że mówimy o tym, że jest jakimś diabłem. Bowiem każdy kto jest antychrystem lub może być tak nazwany, neguje Wcielenie Chrystusa, Syna Bożego - powiedział kardynał. Dlatego ludzie wierzący i praktykujący nie mogą jednocześnie czynić dzieł szatana i powierzać się Bogu.

Reklama

Kardynał zaznaczył, że chrześcijanin jest wezwany do czynienia dobra, a unikania zła. - Jednak szatan ciągle szepcze i próbuje zmienić tę mentalność. Europa, Unia Europejska mówi nam, że my sami decydujemy o wszystkim, a niepotrzebny jest nam ten wymiar religijny, te korzenie chrześcijańskie. Bo możemy robić to, na co mamy ochotę - ostrzegał kard. Müller.

Dlatego chrześcijaństwo, wskazywał kardynał, powinno walczyć o swoją tożsamość. - To nie Bruksela ma nam dyktować w jakim kierunku mamy iść, ale mamy wrócić do korzeni. Mamy wrócić do Rzymu, gdzie jest centrum chrześcijaństwa - przypominał hierarcha.

W specjalnym spotkaniu wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani Archidiecezji Przemyskiej, osoby życia konsekrowanego, katecheci świeccy oraz mieszkańcy Przemyśla i okolic.

Dzisiaj kard. Gerhard Müller odwiedził Markową, czyli miejsce związane ze Sługami Bożymi Rodziną Ulmów. Następnie na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce spotkał się z uchodźcami, wolontariuszami, służbami i samorządowcami. Z kolei wieczorem hierarcha będzie przewodniczyć modlitwie zawierzenia Rosji i Ukrainy w Bazylice pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku u oo. Bernardynów.

2022-03-25 19:15

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dworczyk: plan pomocy dla Białorusi został dobrze przyjęty przez liderów europejskich

[ TEMATY ]

Bruksela

Mateusz Morawiecki

PAP

Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brukseli

Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brukseli

Plan pomocy dla Białorusi, który premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek w Brukseli, został dobrze przyjęty przez liderów europejskich - podkreślił w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, takie działania są rzeczywista miarą pomocy naszym sąsiadom.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek w trakcie nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli przedstawił plan gospodarczy dla Białorusi przygotowany przez Grupę Wyszehradzką. Plan, określany jako pakiet stabilizacyjny, obejmuje zachęty finansowe, wsparcie ekonomiczne i inwestycje w infrastrukturę. Szef rządu - jak dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych - podczas swojego wystąpienia ocenił, że sytuacja na Białorusi stanowi najpilniejsze wyzwanie dla wschodniego sąsiedztwa UE.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Są znakiem nadziei i radości

2022-08-12 23:02

Biuro Prasowe AK

    – Bóg zapłać za wasz trud pielgrzymi, za waszą obecność, za waszą gotowość do bycia znakiem Chrystusa dla współczesnego świata – bądźcie nim zawsze – mówił abp Marek Jędraszewski do 7 tys. uczestników 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, którzy dotarli w czwartek 11 sierpnia na Jasną Górę.

    – Wybraliście trud pielgrzymowania, by być razem w drodze do Matki – to daje poczucie szczęścia i radości – mówił abp Marek Jędraszewski do pielgrzymów na Jasnej Górze podkreślając, że trud pielgrzymowania musi przynieść trwałe owoce, ponieważ zdążanie do Matki było przepełnione modlitwą, rozważaniami i cichą refleksją. – Dla wielu byliście znakiem nadziei i radości, że jest Kościół ciągle żywy, ciągle młody, ciągle przeniknięty nadzieją. Jesteście także dla niektórych znakiem sprzeciwu wobec antykultury kłamstwa i przemocy słownej i fizycznej – mówił metropolita krakowski zwracając uwagę na celowe działania, które mają obrazić i poniżyć chrześcijan – fake newsy, profanacje czy oskarżenia wobec biskupów i księży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję