Reklama

Jasna Góra

Aż 9 paulińskich zakonników złożyło śluby wieczyste

Profesję wieczystą czyli śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa do końca życia tradycyjnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego złożyli paulińscy zakonnicy.

Na wyłączną służbę Bogu w Zakonie Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika swoje życie oddało dziś 9 braci kleryków, w tym Słowak, Chorwat i Białorusin. Mszy św. przewodniczył przełożony generalny Paulinów, o. Arnold Chrapkowski.

Profesję wieczystą złożyli: br. Vladimir Bartko, br. Józef Chyrzyński, br. Sylwester Guss, br. Sergiusz Kaluta, br. Patryk Mazgaj, br. Mateusz Wysocki, br. Vinko Vuković, br. Bernard Palka i br. Marcin Śpiewak.

Profesja wieczysta to trzy śluby: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Nazywane są one radami ewangelicznymi, dlatego że wypływają z Ewangelii, chodzi o to, aby jak najwierniej naśladować Chrystusa, oddać Mu się sercem niepodzielnym.

BPJG

- Ślubuję czystość, bo chcę, żeby moją jedyną miłością był Chrystus. Ślubuję ubóstwo, bo nie chcę mieć w życiu innych skarbów niż Chrystus. A ślubując posłuszeństwo zaręczam, że chcę pełnić tylko Jego wolę - wyjaśniał br. Mateusz Wysocki

Dla br. Sylwestra Gussa wybór drogi zakonnej jest drogą do nieba. - Jeżeli zrealizujemy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa to będziemy świętymi paulinami - zauważył.

Jak podkreśla br. Vinko Vuković z Chorwacji, wybór życia zakonnego to pragnienie „bycia dowodem na istnienie Boga”.

- Wiem że Matka Boża pomaga mi wytrwać - mówi z kolei br. Sergiusz Kaluta z Białorusi. Jak podkreśla dla niego to wyjątkowy dzień i jest wdzięczny wszystkim za duchowe wsparcie, zwłaszcza rodzinie i współbraciom z Białorusi, którzy nie mogli dziś przyjechać do Polski. - Bóg błogosławił przez lata i wiem, że to moja droga powołania, że chcę być całe życie w Zakonie. Dziś rano znajomi ojcowie na Białorusi odprawili Mszę św. w mojej intencji, dlatego czuję spokój i dziękuję wszystkim za wsparcie i modlitwę. Wierzę, że w tym dniu nie jestem sam - powiedział br. Sergiusz.

Bożą obietnicą nazwał śluby wieczyste br. Józef Chyrzyński. - Chcę żyć w relacji z Chrystusem, by w Nim być czystym, posłusznym, ubogim. Bardzo cieszę się, że dotrwałem do tego momentu, że Zakon, Kościół potwierdza moje powołanie. Chrystus będzie mnie uzdalniał do tych prostych rzeczy, ale wielkich, Bożych - mówił młody zakonnik.

Reklama

W homilii przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski wyjaśniał, że złożenie wieczystej profesji to zgoda na to, by Chrystus przenikał życie, to oddanie Mu wszystkiego, tak jak uczyniła to Maryja. Podkreślił, że Zwiastowanie Matce Bożej i Jej posłuszeństwo, w życiu neoprofesów powinno być nie tylko znakiem wskazującym kierunek, ale też wielkim zobowiązaniem, by wypowiedziane Bogu „tak” wypełnić do końca.

- Wasze zobowiązanie to miłość, a nie ludzkie wyrachowanie, miłość, która nie stawia żadnych warunków, granic, która nie jest wypisana na urzędowym papierze, ale pełniona jest w codzienności. Jej miarą ma być miłość ukazana na kartach Ewangelii, a więc miłość Jezusa aż po krzyż i miłość Maryi aż po wzgórze Golgoty - powiedział o. Chrapkowski.

Przełożony generalny paulinów uwrażliwiał młodych zakonników na ich posługę, która jest częścią wspólnoty Kościoła: „przyjmujecie dziś na siebie wieczyste zobowiązanie do kroczenia drogą rad ewangelicznych w duchu paulińskiego charyzmatu i posługiwania we wspólnocie Kościoła. Całe moje życie, moja służba miłości jest w Kościele, Kościele pięknym pięknem Boga i poranionym grzechem człowieka. Ten Kościół jest moim domem. Cokolwiek będę czynił, gdziekolwiek będę posługiwał, to wiem, że czynię to z polecenia Kościoła, we wspólnocie Kościoła, którego Zakon jest częścią”.

BPJG

O. Chrapkowski podkreślił, że młodzi zakonnicy składając profesję wieczystą w Zakonie Paulinów, przyjmują też jako swoją jego historię „pisaną poprzez wieki służbą miłości naszych współbraci”.

Reklama

- Dziś stajecie się nadzieją Zakonu na przyszłość. To na was spoczywa obowiązek troski o przyszłość Zakonu, o jego rozwój i jego posługę w duchu miłości” - powiedział generał Paulinów.

Rektor paulińskiego seminarium o. Mariusz Tabulski życzył neoprofesom ufności Bogu na wzór Maryi.

- W ich życiu wszystko zaczęło się od Zwiastowania. Jeszcze kilka lat temu nie byli by zdolni odpowiedzieć dzisiaj tak jak Maryja: Niech mi się stanie według twojej obietnicy. Maryjo niech twoje „tak”, które wypłynęło z twego serca pomoże braciom, by ufnie wytrwali! - mówił rektor.

Formacja kapłanów trwa w Zakonie Paulinów 7 lat. Po wstąpieniu do wspólnoty kandydaci rozpoczynają najpierw prenowicjat w Krakowie na Skałce. Po nim rozpoczyna się roczny nowicjat w Żarkach - Leśniowie k. Częstochowy. Uwieńczony jest on pierwszymi ślubami zakonnymi, po których następuje 6-letni okres formacji duchowej i studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym na Skałce w Krakowie. Po piątym roku składają śluby wieczyste i przyjmują święcenia diakonatu. Po szóstym roku - stosownie do woli Kościoła - przyjmują święcenia kapłańskie.

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika powstał w połowie XIII wieku na Węgrzech. Tamtejsi pustelnicy obrali sobie Pawła z Teb, egipskiego eremitę pierwszych wieków chrześcijaństwa, za wzór swego życia. Paulini znani są w Polsce przede wszystkim z duszpasterstwa prowadzonego na Jasnej Górze, gdzie przybyli w roku 1382r, pracują również w wielu innych ośrodkach duszpasterskich w Polsce i poza granicami kraju, podejmując pracę w parafiach i lokalnych sanktuariach maryjnych. W 17 krajach na czterech kontynentach posługuje prawie pół tysiąca zakonników.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

2022-03-25 19:25

Ocena: +6 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg wszystko ładnie poukładał

Niedziela częstochowska 36/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

śluby wieczyste

Karol Porwich/Niedziela

Szczęśliwi uczestnicy uroczystości

Szczęśliwi uczestnicy uroczystości

Złożenie ślubów wieczystych tu, w Polsce, to wotum Bogu i Polsce za to, co uczyniliście ostatnimi czasy dla Ukrainy – powiedziała s. Sołomija.

Dworek św. Antoniego dzisiaj wypełniony jest szczególną radością. W naszej wspólnocie wielkie święto zakonne, bo nasza siostra Sołomija oddaje swoje życie Panu Bogu na zawsze. Jest to zakończenie pewnego etapu formacji. Chociaż formujemy się przez całe życie, bo przez całe życie uczymy się miłości do Pana Boga i człowieka, to śluby wieczyste są takim momentem, kiedy możemy publicznie powiedzieć: Tak, wybieram Jezusa, tak, wybieram miłość mojego życia – cieszy się w rozmowie z Niedzielą m. Judyta Kowalska, przełożona generalna Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję