Reklama

Z Polski

Po półtorarocznej przerwie w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
- Zarówno strona kościelna, jak i rządowa wyraziły wzajemne uznanie i podziękowanie za klimat sprzyjający przygotowaniom do majowej wizyty Ojca Świętego w Polsce - stwierdził bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół czeka na Papieża

Chęć współpracy administracji publicznej z proboszczami i organizacjami kościelnymi w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego zgłosił wicepremier Ludwik Dorn. Bp Stanisław Wielgus natomiast potwierdził, że spotkanie było satysfakcjonujące dla obydwu stron. - Przyświeca nam jedno: troska o dobro wspólne. Tym się kierują strona rządowa i kościelna.
Bp Wielgus podziękował rządowi za prace podjęte w minionych miesiącach, a dotyczące ochrony rodziny, takie jak dodatki rodzinne, wydłużone urlopy macierzyńskie oraz za przygotowywanie dalszych ustaw.
Odpowiadając na powracające pytania dziennikarzy o ewentualne wcześniejsze wybory parlamentarne i ich wpływ na oczekiwaną pielgrzymkę Benedykta XVI, obie strony poinformowały, że Komisja nie poruszała tej sprawy, a bp Wielgus ostatecznie zakończył kwestię słowami: „Kościół modli się i czeka na spotkanie z Ojcem Świętym”.

Religia lub etyka
Strona kościelna przedstawiła także projekt uporządkowania nauczania religii w szkole. Dotychczas dziecko może uczęszczać na religię, etykę albo może w ogóle te przedmioty ominąć. - Tymczasem młody człowiek musi mieć jakiś fundament etyczny - mówił bp Wielgus. - Kościół proponuje, żeby była alternatywa: religia albo etyka. Ocena z religii lub etyki byłaby wliczana do średniej - jednak nie decydowałaby o promocji do następnej klasy - i przedmiot ten można będzie zdawać na maturze.
Wicepremier Dorn poinformował, że rząd w najbliższym czasie rozpatrzy tę propozycję, przede wszystkim musi jednak opracować podstawy programowe do nauczania etyki. Ma nadzieję, że w Polsce rozwinie się na ten temat spór intelektualny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrot dóbr kościelnych?
Podniesiono również kwestię szybkiego zakończenia prac związanych z Komisją Majątkową, która zajmuje się zwrotem dóbr kościelnych zabranych przez władze komunistyczne z pominięciem prawa. Biskupów niepokoi przewlekłość działania Komisji Majątkowej oraz przypadki łamania prawa w tym zakresie przez niektóre instytucje państwowe - stwierdził Sekretarz Episkopatu. Dodał, że orzeczenia Komisji Majątkowej - które w świetle prawa mają charakter ostateczny - są niekiedy blokowane przez państwową Agencję Nieruchomości Rolnych. - Tymczasem agencja ta nie ma prawa kwestionować ani podważać orzeczeń Komisji Majątkowej - podkreślił bp Libera.

Stanisław Klimaszewski

Pierwsze relikwie w kaplicy sejmowej

Te święte szczątki są pierwszymi relikwiami w kaplicy sejmowej.
- Myślę, że te relikwie będą dla naszych parlamentarzystów wzmocnieniem duchowym. Sejmowa walka o obronę życia poczętego zapewne będzie toczyła się zawsze - stwierdził ks. Piotr Pawlukiewicz, krajowy duszpasterz parlamentarzystów.
Po Mszy św. rozpoczęła się sesja w sali kolumnowej Sejmu, którą zorganizowała sejmowa Komisja Rodziny i Praw Kobiet. Jej specjalnym gościem był Pierluigi Molla, syn św. Joanny Molli. Włoski gość wspominał życie swojej matki, która „zawsze pragnęła być świętą na co dzień”.
- Moja matka została ogłoszona świętą podczas ostatniej kanonizacji za pontyfikatu Jana Pawła II. Wierzę, że to właśnie ona otworzyła mu bramy nieba - powiedział Pierluigi Molla. Następnie syn świętej Włoszki wręczył medal św. Joanny Beretty Molli marszałkowi Sejmu Markowi Jurkowi - za jego zasługi w obronie życia.
Na zaproszenie polskich parlamentarzystów przyjechał również Chris Smith, kongresmen amerykański z New Jersey, który jest mocno zaangażowany w politykę obrony życia poczętego. Jego zdaniem, Polska jest liderem w dziedzinie obrony życia.
- Chylę czoło przed waszymi władzami. Niewiele jest obecnie krajów, które stoją na straży życia - powiedział. Dodał, że aborcja jest wielkim przestępstwem i przemocą wymierzoną w dzieci. W USA powstaje coraz więcej stowarzyszeń kobiet, które dokonały aborcji. Sumienie nie dało im jednak spokoju. Powiedziały: Nigdy więcej! - i postanowiły walczyć przeciwko aborcji.
Na zakończenie uroczystego posiedzenia przyjęto dezyderat Komisji Rodziny i Praw Kobiet. Parlamentarzyści zaapelowali w nim o to, aby rząd wypowiedział się jednoznacznie w kwestii finansowania przez Unię Europejską badań na komórkach macierzystych embrionów. Parlamentarzyści w dezyderacie zwrócili się też do rządu, by nie wyraził zgody na współfinansowanie z unijnego budżetu programów dopuszczających aborcję jako metodę regulacji urodzeń.

Artur Stelmasiak

Tydzień w Polsce

Przygotowania do wizyty Benedykta XVI w Polsce, korekty systemu nauczania religii w szkole, działalność Komisji Majątkowej i wykorzystywanie funduszy unijnych na ochronę zabytków sakralnych - to główne tematy spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbyło się 29 marca w Warszawie.

Polskie MSZ zdecydowało o czasowym zawieszeniu funkcjonowania Konsulatu RP w Grodnie. Jest to konsekwencja postępowania władz Białorusi, które przez blisko dobę przetrzymywały na przejściu granicznym 2 polskich konsulów z Grodna. Polska wprowadziła restrykcje wizowe wobec osób odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów na Białorusi i represje wobec tamtejszej opozycji, jednocześnie nasz rząd zaoferował pomoc studentom z Białorusi. Tymczasem w Mińsku sąd białoruski skazał 2 Polaków zatrzymanych podczas wiecu opozycji. Karę 15 dni więzienia dostał Mariusz Maszkiewicz, b. ambasador RP na Białorusi, a Weronika Samolińska, stażystka GW - 10 dni więzienia.

Ambasada RP w Berlinie ostro zaprotestowała przeciwko użyciu przez niemiecki tygodnik Der Spiegel określenia „polskie obozy zagłady” w materiale opisującym kariery nazistowskich przestępców w powojennych Niemczech. O interwencji polskiej placówki dyplomatycznej poinformował zastępca ambasadora RP Wojciech Więckowski. Ambasador Andrzej Byrt wysłał list protestacyjny do redaktora naczelnego tygodnika Stefana Austa.

Rząd przyjął projekt ustawy o nadzorze nad instytucjami finansowymi, wg którego pod skrzydłami Komisji Nadzoru Finansowego mają znaleźć się działające obecnie osobno organy nadzoru nad rynkiem kapitałowym oraz ubezpieczeniowym i emerytalnym; KNF ma mieć również nadzór nad bankami.

Rząd przyjął projekty zmian w prawie karnym. Chodzi m.in. o projekt szybkiego osądzania chuliganów schwytanych na gorącym uczynku, sprawców wypadków drogowych po pijanemu, a także dyscyplinowania uczestników procesu (za niestawienie się w sądzie bez usprawiedliwienia świadkowi lub biegłemu groziłaby grzywna do 20 tys. zł).

Sejm powołał specjalną komisję śledczą do zbadania działalności sektora bankowego z ostatnich 16 lat (10-osobowe gremium prześwietli przekształcenia kapitałowe i własnościowe w tym sektorze oraz działania organów nadzoru bankowego). Za powołaniem komisji głosowały PiS, Samoobrona, LPR i PSL. Przeciwko - PO i SLD.

W gmachu Sejmu odbyła się konferencja nt. problemu alkoholizmu w Polsce, w związku z przygotowywanym przez rząd kompleksowym programem profilaktyki antyalkoholowej.

Życie Warszawy opublikowało listę sponsorów Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, której ujawnienia odmówiła ona posłom z komisji ds. afery Orlenu. Głównymi „darczyńcami” Fundacji byli szefowie państwowych spółek oraz przedsiębiorstwa należące do prominentnych działaczy dawnej PZPR.

W wieku 84 lat zmarł w Krakowie Stanisław Lem, autor cenionych na całym świecie książek science fiction, publicysta m.in. Tygodnika Powszechnego.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największy koncert religijny w Europie

2024-05-29 10:24

[ TEMATY ]

koncert

Rzeszów

uwielbienie

Jednego Serca Jednego Ducha

Materiał prasowy

Koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” tradycyjnie odbywa się w Boże Ciało, 30 maja, w rzeszowskim Parku Sybiraków. Każdego roku gromadzi on kilkadziesiąt tysięcy osób, a jeszcze więcej bierze w nim udział za pośrednictwem internetu.

Tegoroczna – już XXII edycja – ma wiele do zaoferowania i może stać się rekordowa. Na scenie grać i śpiewać będzie ponad 200 artystów, reprezentujących różne nurty muzyki – od chrześcijańskiej po world music, etno, folk i jazz. Ideą koncertu jest to, by przez wspólny śpiew, modlitwę i taniec oddawać cześć Bogu. Wśród występujących na scenie muzyków będą m.in.: członkowie muzykujących rodzin Cudzichów i Pospieszalskich, Jan Budziaszek, Hubert Kowalski, Beata Bednarz, Dorota Zaziąbło, o. Stan Fortuna OFM, Tomas Celis Sanchez, Adeb Chamoun, Wassim Ibrahim czy Sezon Na Czereśnie.

CZYTAJ DALEJ

Najświętsza Panno Gidelska, módl się za nami...

2024-05-29 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Michał Janik

Cudowna Figurka z Gidel, została ukoronowana 15 sierpnia 1921 roku. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał.

Rozważanie 30

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny rozszerzył grono osób zajmujących się ochroną małoletnich

2024-05-29 17:40

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

bp Artur Ważny

Episkopat News

Stworzenie biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży poprzez włączenie do niego siostry zakonnej i świeckiej psycholog oraz powołanie diecezjalnego zespołu ds. prewencji to jedne z pierwszych decyzji bp Artura Ważnego jako biskupa sosnowieckiego. Poszerzenie wspomnianych zespołów oraz ich wzajemna współpraca mają na celu podnoszenie standardów ochrony małoletnich w diecezji m.in. w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy Kamilka”.

Watykański dokument Vos estis lux mundi („Wy jesteście światłem świata”) z 2019 r. oraz jego aktualizacja z 2023 r. wprowadził jednolite zasady związane z procedowaniem przypadków nadużyć seksualnych w Kościele. W tym kontekście szczególnie ważnym ogniwem łańcucha pomocy skrzywdzonym są diecezjalni delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, którzy jako pierwsi przyjmują zgłoszenia o nadużyciach wobec nieletnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję