Reklama

Kościół

Zwierzchnik Fińskiego Kościoła Prawosławnego do patriarchy Cyryla: na miłość Chrystusa, obudź się!

Na miłość Chrystusa, obudź się i potęp to zło. Wykorzystaj swoje wpływy, aby promować pokój. Zrób co w twojej mocy, by zakończyć tę wojnę. Modlę się, aby pokora i mądrość Boża cię prowadziły - zaapelował zwierzchnik Fińskiego Kościoła Prawosławnego abp Leon do patriarchy Cyryla.

[ TEMATY ]

Rosja

WIKIPEDIA

Fińskiego duchownego, który stanowczo upomina zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, cytuje portal Orthodox Times. Arcybiskup helsiński i całej Finlandii nawiązuje bezpośrednio do odkrytych w ostatnich dniach śladach masakry ludności cywilnej, dokonanej w Buczy przez rosyjskie wojska.

- W ciągu ostatniego miesiąca Rosja wielokrotnie pokazała, że nie stara się unikać ofiar wśród ludności cywilnej w swej wojnie na Ukrainie. Z bezsilnością śledziliśmy napływ wiadomości i zdjęć zbombardowanych do ruin domów mieszkalnych, szpitali i kościołów. Dziś zobaczyliśmy i usłyszeliśmy coś, w co trudno uwierzyć. Działania Rosji w Buczy i innych ukraińskich miastach i wsiach nie przedstawiają już horroru wojny, ale ludzkie zło w najgorszym wydaniu - mówił abp Leon. - Jak orzekła społeczność międzynarodowa, są to zbrodnie wojenne, za które Rosja otrzyma wyrok w odpowiednim czasie. Kierownictwo Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej do tej pory wspierało przywódców państwa w błogosławieniu tej wojny, a nawet przedstawiało ją jako uzasadnioną "świętą wojnę". Teraz jest najwyższy czas, aby Kościół w Rosji zdał sobie sprawę, że zbłądził.

Zwierzchnik fińskich prawosławnych zwrócił się wprost do patriarchy Cyryla: "Pamiętaj o obietnicach, które złożyłeś przed Bogiem jako biskup i patriarcha. Trzeba się z nich rozliczyć przed Wszechmogącym. Na miłość Chrystusa, obudź się i potęp to zło. Wykorzystaj swoje wpływy, aby promować pokój. Zrób co w twojej mocy, by zakończyć tę wojnę. Modlę się, aby pokora i mądrość Boża cię prowadziły".

Fiński Prawosławny Kościół Autonomiczny historycznie wywodzi się z ziem podległych dawnemu Imperium Rosyjskiemu i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Autonomię względem RKP uzyskał w 1921 r., niespełna cztery lata po ogłoszeniu niepodległości Finlandii, a dwa lata później autokefalię nadał mu ekumeniczny patriarcha Konstantynopola. Według danych z 2017 r. zrzeszał niewiele ponad 60 tys. wyznawców.

2022-04-05 15:14

Ocena: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ach, jak tam męczą media!

Bardzo lubię czytać opisy sytuacji rynku medialnego w Rosji na łamach polskich mediów prorządowych. Są logiczne i bezkompromisowe. Korespondenci i komentatorzy sprytnie wyłapują kluczowe elementy, takie jak działania regulatora rynku, dowolnie używającego kar i ostrzeżeń w celu spacyfikowania resztek opozycyjności czy niezależności, jak bezwstyd rządowej propagandy, która najmniejszą historyjkę bijącą w przeciwników władzy rozdyma do rozmiarów wielkiej afery, a prawdziwe skandale i złodziejstwa na miliardy pomija. Widać w tych relacjach także perfidię władzy korzystającej z zaprzyjaźnionych oligarchów i biznesmenów, by przejąć kontrolę nad niewygodnymi redakcjami. Ta perfidia widoczna jest także w późniejszych wyjaśnieniach Kremla: nie mamy z tym nic wspólnego, rynek decyduje! Precyzyjny jest również opis mechanizmu finansowania mediów: grzeczne gazety i telewizje dostają reklamy, niegrzeczne muszą obejść się smakiem. Cieszą też przytaczane cytaty przedstawicieli szykanowanych redakcji, którzy dowodzą, że choć formalnie każdy może nadawać i wydawać, to w rzeczywistości wszyscy wiedzą, iż władza ma skuteczne sposoby na niepokornych.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję